Nema onoga tko se ne sjeća svoje prve đačke ljubavi jer je to nešto najljepše što se mladoj osobi može dogoditi. Dugo su dva mlada srca snažno kucala, dugo su oči nježno milovale voljeno biće, dugo je duša nijemo isijavala sentimentalne poruke, dugo je u ušima odzvanjao ljubavni zov, prije nego što su izgovorene te tri drage riječi: «Ja te volim!»
Sve se odvijalo tiho, nečujno i spontano, baš onako kao što kaže poljska poslovica: «Ljubav i pjesma trebaju biti spontani.» Intenzivni emocionalni osjećaji i snažni dojmovi duboko su ucijepljeni u sjećanja pa je svako prisjećanje na te predivne dane, uvijek svježe, lijepo i ugodno. Iako su počele u snažnom zanosu i žaru, malo ih se održalo jer su te mladenačke ljubavi nestabilne i prolazne, baš kao i sama mladost. Mnoge su jednostavno nečujno nestale.
Nažalost, dosta ih je neslavno završilo zbog sukoba, nasilja i zlostavljanja, a poneka i zbog silovanja i drugih uzroka, ali i neželjenih posljedica. To je čudan apsurd koji se događa u tim odnosima, jer ni po kojoj logici nasilje ne ide uz ljubav. Onaj tko voli, ne vrši nasilje nad voljenom osobom, a tko doživljava nasilje od partnera, ne može ga voljeti. Zašto se u vezi događaju nasilje i ljubav?
Što je nasilje u adolescentskim vezama
Pod pojmom adolescentske veze razumijevamo dvije mlade osobe (mladića i djevojku) koje su na temelju zajedničkih simpatija uspostavile bliske odnose s namjerom da te simpatije prerastu u iskrenu ljubav. A što je nasilje? «Nasilje je primjena sile protiv volje ili prava onoga na kome se primjenjuje.» Definiramo ga kao sustavno zlobno postupanje, nanošenje zla partner(u)ici; kao ničim izazvanu agresivnu aktivnost, korištenje fizičke nadmoći, sile i ucjene radi podčinjavanja, omalovažavanja, poniženja, vrijeđanja, zadavanja boli partneru/partnerici.
To je seksualno maltretiranje, uznemiravanje, dodirivanje intimnih dijelova tijela protivno njenoj volji, nagovaranje i prisiljavanje na oralni, analni ili genitalni seks. Zlostavljanje je svako izlaganje tjelesnom, emocionalnom, socijalnom i/ili seksualnom napadu, traumatizaciji, stresnoj situaciji i grubom zanemarivanju. Primjerice, dođu na zabavu, a mladić ostavi djevojku za stolom i s društvom za šankom ispija alkohol. Ili obrnuto, ona njega ostavi, pridruži se prijateljicama, priča… Pojam nasilja odnosi se na više oblika i vrsta viktimizacije. Želimo li naglasiti da je riječ o određenoj vrsti, koristimo uži pojam, npr. tjelesno nasilje, ili još uži: ćuškanje…Nasilje u adolescentskim vezama pitanje je kršenja ljudskih prava i sloboda.
Nasilje je u vezi svako namjerno tjelesno, psihičko ili seksualno iskorištavanje, mučenje, iživljavanje, nanošenje patnje, boli, emocionalne nelagode, narušavanje ugleda, ljudskog dostojanstva, tjelesnog, duševnog i/ili spolnog integriteta. Praćeno je gorčinom, snažnim emocionalnim nabojem i agresivnom reakcijom. Prema tomu, zlostavljanje je širi pojam od seksualnog, psihičkog, tjelesnog, socijalnog, ekonomskog i drugih pojmova koji označavaju pojedine tipove i oblike nasilja u adolescentskim vezama i partnerskim odnosima općenito. Terminom nasilja obuhvaćene su sve te, kao i druge vrste, tipovi i oblici agresije u vezama pa ga u tom smislu i ovdje koristimo. Nasilje može biti jednokratno, ali se može i ponavljati, a zlostavljanje se najčešće provodi kontinuirano, u kraćem ili duljem vremenskom razdoblju.
Ima više vrsta i oblika nasilja, a mi ćemo ih svrstati u tri skupine:
1. fizičko ili tjelesno nasilje (guranje, štipanje, grubo stiskanje, povlačenje za kosu, ćuškanje, udaranje nogom, obaranje na tlo i drugi oblici ugrožavanja tjelesnog integriteta);
2. psihičko ili emocionalno nasilje obuhvaća verbalne napade, ismijavanje, govorenje ružnih riječi, vrijeđanje, omalovažavanje, ponižavanje, nazivanje pogrdnim imenima, dovođenje u nelagodu, osobito u društvu, sramoćenje, širenje neistina, grube šale, uskraćivanje određenih sloboda, zastrašivanje, optuživanje za ono što žrtva nije napravila, prijetnju silom, ucjenu;
3. seksualno nasilje Svjetska zdravstvena organizacija definira kao bilo koji seksualni čin, neželjeni seksualni komentar, prijedlog ili kontakt ostvaren protivno volji žrtve, uporabom prijetnje, sile, ucjene. Navest ćemo samo nekoliko najsloženijih oblika seksualnog nasilja: dodirivanje intimnih dijelova tijela, seksualno uznemiravanje, nagovaranje, vršenje pritiska i iznuđivanje seksualnog odnosa, silovanje.