Savjete o tome kako emocije pretvoriti u saveznika, kako iskoristiti njihove pokretačke funkcije, i biti uspješna i zadovoljna osoba na poslu i sa poslom, potražili smo kod stručnjaka. Tanja Pureta, prof. psih., specijalist industrijske i organizacijske psihologije, i direktorica tvrtke za poslovno savjetovanje „Ramiro“, za portal Žena.hr odgovara na nekoliko pitanja o najčešćim emotivnim dvojbama na radnom mjestu.
Kako naučiti upravljati emocijama na poslu, i zašto je to važno?
Sve do nedavno u poslovnom kontekstu nije se pridavalo dovoljno pažnje emocijama. Smatralo se da na radnom mjestu treba dominirati razum, dok se emocijama pristupalo s neznanjem i nerazumijevanjem (uglavnom ignorirajući ih ili osuđujući). Međutim, kod ljudi su se evolucijski emocije razvile puno prije nego razum i imaju vrlo značajan utjecaj na naše ponašanje. One su te koje će nas potaknuti na izuzetne rezultate ili će djelovati da na posao dolazimo s grčem u želucu i nezainteresirano pristupamo svakodnevnim zadacima. Upravljanje emocijama uključuje kako vještine upravljanja sobom (samosvijest, samosvladavanje, samomotivaciju), tako i stvaranje klime u kojoj se otvoreno i konstruktivno razgovara o problemima i dolazi do rješenja prihvatljivih za sve.
Kako kontrolirati stresne situacije, kako ih na vrijeme prepoznati?
Bez obzira koliko stres izgledao neracionalan, on zapravo uvijek slijedi jednu vrlo racionalnu formulu: stres = povećana osjetljivost + osjećaj bespomoćnosti. Dakle, do stresa dolazi ako nam je do nečega jako stalo, te ako osjećamo bespomoćnost da to dobijemo,odnosno zadržimo. Po istoj formuli možemo kontrolirati stres: možemo razviti ravnodušniji stav prema izvoru našeg stresa ili možemo smanjiti osjećaj bespomoćnosti tako da osvijestimo da nam na raspolaganju stoji puno više rješenja nego što nam se to čini na prvi pogled.
Kako izbjeći konflikte u radnoj okolini, kako se "smiriti "?
Na poslu kada dođe do napete situacije najpametnije je ne rješavati problem odmah, jer navala emocija blokira mozak koji u tom trenutku vrlo teško može definirati pravi uzrok povišene tenzije, pa tako ne može niti pronaći konstruktivno rješenje. Preporučuje se izaći iz situacije te provjetriti i smiriti emocije nekom antistres tehnikom (dubokim disanjem, kratkom šetnjom ili nekom drugom fizičkom aktivnosti, crtanjem ili sl.). Nakon što se emocije smire treba proanalizirati što je dovelo do njihovog aktiviranja, što se želi dobiti i razmisliti o mogućim rješenjima prihvatljivim za sve. Tako pripremljen treba ići razgovarati i zajednički s drugom stranom doći do konstruktivnog rješenja.
Treba li pod svaku cijenu izbjeći zaplakati na poslu ili je ipak bolje pokazati emocije, može li plač naštetiti karijeri?
Emocije svakako treba proraditi, jer je to najzdraviji način za njihovo rješavanje. Međutim, preporučujem da to osoba učini nasamo ili u društvu osoba u koje ima povjerenja. Otvoreno iskazivanje emocija u samoj konfliktnoj situaciji u svakom slučaju treba izbjegavati, jer može utjecati da se druga strana počne osjećati napadnuto. Tada može reagirati ili kontranapadom ili razvijanjem osjećaja krivnje, što nisu emocije koje su preduvjet konstruktivnog rješavanja problema.
Je li štetno i na koji način dugotrajno potiskivanje emocija na poslu?
Potiskivanje emocija je uvijek štetno jer dovodi do psihičkih i tjelesnih tegoba, kao što su osjećaji nezadovoljstva i neispunjenosti, tuge, straha, grčenja u želucu, glavobolja i sl. Jednako tako je štetno nerješavanje problema, jer sve što je neriješeno ponovno aktivira potisnute emocije, što dugoročno može dovesti do ozbiljnih oboljenja. Stoga svakako treba razviti vještine kako efikasnog smirivanja emocija, tako i efikasnog rješavanja problema, kao preventive osjećaju trajnog nezadovoljstva.
Što najčešće "muči" polaznike vaših radionica „Upravljanje emocijama na poslu“ , i kome su takve radionice namijenjene?
Naše polaznike najviše „muči“ nedostatak otvorene komunikacije na poslu. Ne znaju kako izraziti vlastito nezadovoljstvo i tražiti ono što bi željeli, a s druge strane često nisu niti spremni adekvatno reagirati kada im netko drugi s posla želi ukazati na neke njihove propuste. Zato na poslu često vlada naizgled harmonična klima, jer se ne razgovara o problemima, dok stvarna efikasnost trpi, jer su svi svjesni mnogih nerazjašnjenih problema koji su „gurnuti pod tepih“. Naše radionice su namijenjene uistinu svim osobama koje žele bolje upoznati sebe, razviti svoje snage i s okolinom ostvariti istinski konstruktivnu i produktivnu komunikaciju. Ipak, ova znanja posebice su važna za rukovoditelje, jer oni svojim ponašanjem utječu na veliki broj ljudi, tako da je njihova odgovornost za postizanje motivirajuće klime na poslu - najveća.
(M.G.)