Piše: Nika Borovac
Depresiju potiču mračni i hladni dani
Depresiju često ne prepoznaju oni koje od nje pate, pa ni njihova obitelj i prijatelji. To je zato što ne razumiju što im se događa. Depresivnom čovjeku ne pomažu savjeti poput: trgni se, oraspoloži se, ne brini, budi sretan, ni pitanjima kao što su “što ti fali” ili “hoćeš li više odrasti”. Obitelj može pogrešno pomisliti da oboljeli lošim raspoloženjima samo želi privući pažnju, no njegove se negativne misli i izjave ne smiju ignorirati. Tuga i neraspoloženost mogu dovesti do razmišljanja o samoubojstvu, a tada treba odmah djelovati, čak i ako oboljeli želi da ga se ostavi na miru. Oni koji žele pomoći moraju shvatiti da je depresija teška bolest koja ne prolazi sama od sebe. Jednako kao što je nemoguće izliječiti nečiji dijabetes ili povišeni krvni tlak bez pomoći liječnika, tako i kod depresije oboljelog treba potaknuti da se uputi stručnjaku. Prijatelji i obitelj mogu pružiti podršku i ohrabrivati ga da ne odustaje, shvati da ima problem i pomoći mu u rješavanju svakodnevnih poteškoća.
Strpljenje, mnogo dobre volje i pozitivne, pokretačke energije bit će najbolji oslonac oboljelom jer će ga potaknuti da se počne baviti hobijima i aktivnostima koje će ga navesti na promjenu načina razmišljanja. Nakon što uvidi u kojem je stanju pacijent, liječnik će propisati terapiju, no u borbi protiv depresije važnu ulogu imaju obitelj i prijatelji.
Sezonski emocionalni poremećaj jest depresija koja se javlja zimi jer sunce ranije zalazi. Ovaj poremećaj odražava nepravilno lučenje hormona melatonina u mozgu koji pomaže u reguliranju budnosti i spavanja. Simptomi se mogu odagnati ako se što više boravi na prirodnom, sunčevom svjetlu, pogotovo ujutro. Ženski hormoni također mogu potaknuti ili ojačati depresiju.