Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
594
OD 14.01.2018.PUTA
Bijesni i pod stresom zbog šefova
Istraživanje portala Moj Posao pokazalo je kako je na radnom mjestu 78 posto ispitanika svakodnevno pod stresom. S obzirom na spol, pod stresom je 81 posto žena i 74 posto muškaraca. S obzirom na područje djelatnosti, najviše pogađa zaposlene u proizvodnji i preradi prehrambenih proizvoda (90 posto), izdavačkoj djelatnosti (88 posto) te financijskoj djelatnosti (85 posto). Zaposleni čija je djelatnost farmaceutika, drvna i papirna te područje umjetnosti i dizajna najmanje su pod stresom.
"Previše posla, premalo vremena, neodlazak na pauzu da bi se sve stiglo, daješ maksimum, šefovi se vuku po kavama i očekuju da ostaneš prekovremeno…" – komentar ispitanika
Što se tiče funkcije, najviše pogađa ljude na pozicijama višeg managementa (91 posto) i srednjeg managementa, (88 posto), a najmanje pripravnike (69 posto).
Kao uzrok stresa ispitanici najčešće navode svog nadređenog (njih 66 posto) te preveliku količinu posla koju moraju obavljati (49 posto). Razlog stresa 45 posto ispitanika navodi to što nadređeni ne prihvaća niti uvažava mišljenja i ideje koje su dobre, a 43 posto zbog nerealnih očekivanja o vremenu potrebnom za obavljanje nekog posla. Samo 20 posto ispitanika smatra da je njihov nadređeni korektna osoba.
Osima šefova, razlog stresa na poslu su i druge kolege. Za 55 posto ispitanika uzrokuju ga kolege koji ne obavljaju posao, a šefovi to ne primjećuju. Neposjedovanje kompetencija potrebnih za obavljanje radnih zadataka svojih kolega, kao uzrok stresa navodi 28 posto ispitanika, dok njih 26 posto stres doživljava zbog kolega koji pauze provode ogovarajući nadređene kao i ostale kolege.
Ispitanike smeta i sporost njihova računala (56 posto) te česti njegovi kvarovi (36 posto).
Posljedice stresa na radnom mjestu su:
problemi sa spavanjem (57 posto)
povećana konzumacija slatkiša i grickalica (43 posto)
izostanak s posla (32 posto)
promjena posla (26 posto)
povratak pušenju (19 posto)
povećanja konzumacija alkohola (15 posto)
S verbalnim sukobima jednom tjedno ili češće se susreće 39 posto ispitanika, a oni u proizvodnji čak 47 posto. Samo 6 posto ispitanika nikad nije doživjelo verbalne ispade na poslu.
Za razliku od verbalnih ispada, zaposlenici u Hrvatskoj se puno rjeđe susreću s fizičkim ispadima. Doživjelo ga je svega 11 posto ispitanika jednom godišnje ili rjeđe, 57 posto nikada.
Čak 71 posto ispitanika smatra kako je uredski bijes sve češći i ozbiljniji problem. Kada se razbjesne, najveći broj njih se uspije kontrolirati ili se odu "ohladiti" izvan ureda. Zbog bijesa psuje 44 posto muškaraca i 37 posto žena, a plače 19 posto žena i 1 posto muškaraca.
Gubitak kontrole ili izljevi bijesa za dvije trećine (65 posto) ispitanika prošlo je bez ikakvih posljedica. Od onih koji su ipak morali snositi posljedice, njih 60 posto je dobilo usmeno upozorenje, 15 posto otkaz, a 6 posto je moralo nadoknaditi materijalnu štetu.
Kao rješenje za smanjenje stresa na poslu, kako je pokazalo istraživanje portala Moj Posao, ispitanici u najvećoj mjeri navode potrebu veće usmjerenosti poslodavca na njihov profesionalni razvoj i odlazak s posla na vrijeme.
www.Net.hr/novac
08.08.2008.