MASLINARI UPOZORAVAJU NA NERED - TREĆINA PROIZVODNJE PRODAJE SE NA CRNO, BEZ GARANCIJE KVALITETE
Piše Ira CUPAĆ MARKOVIĆ
Kod nas ulja, ne samo ona koja se prodaju u raznim vidovima ulične prodaje, na prozorima, pred kućnim pragovima, na tržnicama, već i ona u trgovinama, nisu prošla analizu koja bi pokazala njihov točan sastav. Kontrole je premalo, velik problem predstavlja i to što podaci o broju maslina i proizvodnji ulja variraju, uzimaju se odoka, govorimo u kategorijama »oko« i »od - do«, jer ne postoje egzaktni podaci, a već to ukazuje da tržištem vlada nered.
Problem je velik
- Nažalost, jedna trećina tržne proizvodnje prodaje se na crno, neflaširano, otvoreno, bez garancije kvalitete. Dosad su svi poticaji bili usmjereni na sadnju maslina i proizvodnju maslinova ulja, pa i na kvalitetu ulja, međutim, ne i na registrirani promet maslinova ulja. Izradom Pravilnika o ulju i obvezatnim punjenjem u boce trženje ulja htjelo se dovesti u red. Nažalost, kontrole i inspekcije nisu zastupljene u dovoljnoj mjeri, a ulje se prodaje na crno, gdje je upitna njegova kvaliteta i podrijetlo, jer se s pravom sumnja u križanje domaćeg i uvezenog maslinova ulja. Treba istaknuti da država stimulira otkup maslinova ulja, i to s tri kune po kilogramu djevičanskog i sedam kuna za ekstra djevičansko ulje, upravo da bi se kroz otkup usmjerilo ulje tržištu, kaže Milat.
Međutim, događa se da crno tržište ulja cvjeta, jer su tako izbjegnuti trgovačka marža, kontrola kvalitete i PDV te je nemoguće cijenom konkurirati crnom tržištu. Tu su najjače pogođeni pošteni proizvođači, uljari i zadruge, jer moraju maksimalno raditi kvalitetno i odgovorno i ne mogu nikako konkurirati cijeni ulja na crno, koja može biti niža i do 50 posto.
Poticaji legalnom
Sandi Chiavalon poznati je mladi istarski maslinar iz Vodnjana. Njegovo je ekstra djevičansko maslinovo ulje Ex Albis u svjetskom katalogu L’Extravergine, koji smatraju biblijom maslinovih ulja, jedno od 300 najboljih na svijetu. Komentirajući crno tržište maslinova ulja kod nas Chiavalon kaže da je to velik problem legalnim proizvođačima.
- Sustav poticaja za litru proizvedenog ulja pozitivan je pomak, ali još je mnogo problema. Inspekcije nedovoljno kontroliraju tržište, a jačom kontrolom stvari bi se brže rješavale. Za litru prodane rakije na crno kazne su od trideset do pedeset tisuća kuna, to bi trebalo uvesti i za maslinovo ulje, kaže Chiavalon i dodaje da je svoje ulje već brendirao, a vrhunskom kvalitetom osigurao je i izvoz te mu nisu konkurenti oni koji prodaju ulje na crno.
Do 2011. deset milijuna stabala Ulazak u EU moramo dočekati sa što više stabala maslina. Sada imamo oko šest milijuna stabala, godišnju sadnju preko petsto tisuća sadnica maslina. Godišnja proizvodnja ploda iznosi 50 do 70 milijuna kilograma, proizvodnja maslinova ulja od 5,5 milijuna do osam milijuna litara. Želja je 2011. godinu, kada se očekuje ulazak u EU, dočekati s osam do deset milijuna stabala i s proizvodnjom ulja od oko 10 milijuna litara. www.glasistre.hr |