1. Za pranje pletene odjeće koristite tekući deterdžent ili specijalni deterdžent za pranje vune i blago gnječite odjevni predmet u vodi. Vuna se ne smije trljati dok je mokra jer će se skupiti.
2. Vunenu odjeću možete oprati i bez posebnog deterdženta. Ostavite odjevni predmet 5 minuta u 5 litara vode kojoj ste dodali 5 velikih žlica amonijaka. Nakon toga odjeću morate dobro isprati.
3. Pulover koji pušta dlačice ostavite nakon pranja 24 sata u zamrzivaču i tek nakon toga osušite.
4. Predmete od mohera operite u rastvoru šampona za pranje kose i sušite na ravnoj podlozi. Prije nego što budu posve suhi, uključite sušilo za kosu i pomoću njega "podignite" dlačice koje su se pri pranju slijepile.
5. U vodu za ispiranje pletiva, umjesto sredstva za omekšavanje, stavite nekoliko kapi glicerina.
6. Crni vuneni predmeti bit će ljepši i svježiji budete li ih oprali u vodi u kojoj se kuhao špinat
7. Pletenu odjeću perite ručno, a zatim je uvijte u ručnik koji će upiti višak vlage. Nakon toga sušite predmete položene na suhi ručnik, podalje od izvora topline.
8. Ako nemate mogućnosti da teške vunene predmete (pulovere i veste) sušite razgrnuto, može vam pomoći veliki ručnik za kupanje. Najprije ga presavijte i provucite kroz rukave pulovera ili veste i odjevni predmet zakopčajte. Pomoću tri štipaljke pričvrstite ih na uže tako da dvjema štipaljkama pričvrstite vrhove ručnika koji vire iz rukava, a treću prikopčajte na dio ručnika uz ovratnik. Tako se vesta ili pulover neće suviše razvući, a kvačice neće ostaviti trag jer drže ručnik, a ne vestu ili pulover.
9. Pletene tkanine od umjetnih vlakana ne smiju se centrifugirati, niti izvlačiti dok su još vlažne i tople.
10. Pletenu odjeću nemojte objesiti dok je još puna vode jer će se raširiti.
23.01.2009.