Kako se navodi u studiji, majmunima su ugrađene elektrode duboko u mozak, u ventralnom tegmentalnom području (VTP), regiji koja je povezana s ugodom, čime su bitno utjecali na donošenje odluka.
Studija je zajednički provedena od strane timova iz KU Leuvena u Belgiji, Massachusetts Opće bolnice i Medicinske škole s Harvarda, a sastojala se od prikupljanja podataka o sklonostima majmuna pri odabiru određene slike od dvije ponuđene (A/B). Zatim se postavilo pitanje – može li se električnom stimulacijom VT područja utjecati na odabir slika? Rezultat je dobiven primjenom malih, redovnih električnih impulsa čime su uspjeli utjecati da majmuni koji su preferirali sliku A odaberu sliku B i obratno.
Wim Vanduffel, ko-autor izvješća, izjavljuje da rezultati sasvim sigurno ukazuju na to da je elektronski kontrolirani proces donošenja odluka moguć. On ističe i da je pozicioniranje elektroda na pravom mjestu iznimno važno jer je primarni cilj obuhvatiti dovoljan broj neurona iz VT područja.
Ono što je zabrinjavajuće kod ovog istraživanja jest i potencijalna opasnost od korištenja ovog postupka i kod ljudi, čime bi se manipuliralo ljudskim mozgom na daljinu, bez našeg znanja, no Vanduffel tvrdi kako to još nije moguće jer ne postoji neinvazivna, visoko precizna metoda za poticanje dubokih moždanih centara. Pitanje je koliko on zna, koliko općenito javnost zna.
Naime, stimulacija mozga nije novost, znanstvenici su već uspješno kontrolirali miševe u hranjenju, i to putem lasera. Miševe su genetski modificirali tako da skupine njihovih moždanih stanica reagiraju na svjetlo, te su ih navodili ili da prestanu jesti ili da jedu bez prestanka. Interesantno, znanstvenici to vide kao odličan način za kontrolu pretilosti. Futuristi iz DARPA su se osim na robote i računala s umjetnom inteligencijom fokusirali i na 'liječenje ljudi' u projektu vrijednom 70 milijuna dolara za razvoj implantirajućeg elektroničkog uređaja koji se može koristiti za liječenje nekih duševnih poremećaja, poput PTSP-a kod vojnika.
U prošlosti, 50- tih godina prošlog stoljeća, znanstvenik Jose Delgado je eksperimentirao s trajnim moždanim implatantima kod nekih životinja i ljudi. Pomoću ugrađenih elektroda, stimulirao je određeno područje mozga uz odgovarajuću FM frekvenciju. Kod ljudi ih je koristio u vidu 'liječenja' psihičkih bolesnika. On je duboko vjerovao u kontrolu uma, što je i objasnio u svojoj knjizi 'Fizička kontrola uma: Put ka psihociviliziranom društvu', a na sve kontroverze koje su ga pratile je odgovarao rečenicom koja vrijedi i danas, možda čak i više nego li prije: 'Možete li izbjeći znanje? Ne možete! Možete li izbjeći tehnologiju? Ne možete! Stvari će napredovati bez obzira na etiku, usprkos vašim osobnim vjerovanjima, usprkos svemu.'
U svakom slučaju, proučavanje električnih sustava u mozgu znači budućnost u kojoj se može regulirati mozak s više kontrole nego li to možemo zamisliti. To je područje s velikim potencijalom za liječenje neuroloških poremećaja, jer implatanti mogu djelovati s većom preciznošću i manje štete nego farmaceutski lijekovi, no istovremeno, postoji i vrlo velika mogućnost zlouporabe ovih istraživanja. Najstrašnije može biti pitanje – tko će regulirati etička načela ovih istraživanja i njihovu primjenu?
http://www.nexus-svjetlost.com/vijesti/znanost/item/1172-znanstvenici-hakirali-mozak-majmuna-pocetak-stvaranja-zivih-marioneta