Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
734
OD 14.01.2018.PUTA
Veliki Brat gleda, sluša i viče
Prošlog smo vikenda otkrili da londonska policija i gradsko vijeće razmatraju prijedlog da se na postojeće CCTV nadzorne kamere spoje snažni mikrofoni pomoću kojih će se nadzirati naši razgovori na ulici.
Mikrofoni koji se već upotrebljavaju u Nizozemskoj imaju sposobnost prepoznavanja »agresivnih tonova« na temelju dvanaest faktora, uključujući razinu decibela, visinu glasa i brzinu izgovaranja riječi. Toliko su sofisticirani da filtriraju pozadinske zvukove, što kameri omogućava da se fokusira na određene razgovore na javnim mjestima. Izgovor koji se propagira za uvođenje ove tehnologije su Olimpijske igre u Londonu 2012. godine. Pa što? Ti uređaji će možda uspješno snimati gunđanje koje dovodi do tučnjave dvojice skitnica, međutim svakako neće spriječiti najozbiljnije sigurnosne prijetnje. Što misle učiniti, nadzirati razgovore i slati specijalne interventne jedinice svaki put kada im se učini da bi stvari mogle postati ružne?
Korak po korak, naše slobodno i otvoreno društvo se pretvara u društvo autoritarne i sveprisutne hi-tech državne kontrole.
Ovaj posljednji prijedlog je digao na noge čak i ministra unutrašnjih poslova Davida Blunketta (zastupnika u Parlamentu koji je niz godina promicao uvođenje baze osobnih iskaznica u Velikoj Britaniji). Blunkett je prigovorio da kamere s mikrofonima »mirišu na 'državu nadzora'«.
Još jednom, ovdje se radi o potpunoj kontroli nad informacijama, moći da se nadzire svakoga, bilo gdje i bilo kada. Radi se o navikavanju na kontrolu i eliminaciji svakog protivljenja da nam se život potpuno nadzire. Uočite da je primarna funkcija kamera detektiranje agresije odnosno razmirica. Povrh jednostavnog promatranja i snimanja dvadeset i četiri sata sedam dana u tjednu, ova najnovija tehnologija upotrebljavat će se za nadziranje našeg ponašanja i upravljanje njime.
Kamere za skeniranje lica su još jedan primjer takve tehnologije. Neki od tih uređaja su programirani da se oglase alarmom kada uoče sumnjivo ponašanje kao što je, na primjer, duže čekanje na nekom mjestu ili puko hodanje na sumnjiv način.
Također, nemojte misliti da se tu radi samo o prototipovima. Tijekom prošle godine svjedočili smo porastu njihove upotrebe u zračnim lukama i željezničkim postajama. Ljudima koji su dovoljno sretni da rade izvan velikih gradova ili se voze na posao automobilom kretanje i osobno ponašanje nadziru prometne kamere širom Velike Britanije.
Još šokantnija mjera o kojoj smo izvijestili prošli mjesec je da kamere čak mogu >početi vikati na vas da bi vas javno ponizile i obznanile svima oko vas da radite nešto što su one prepoznale kao pogrešno. »PRIJESTUP, PRIJESTUP!« Tako ćete se možda osjetiti posramljeni i nikad više nećete napraviti takav prekršaj.
U Sjedinjenim Državama možete nazvati svoju telefonsku kompaniju i zamoliti ih da vam kažu gdje se nalazite, i oni će vam odgovoriti s točnošću od par metara. To je savezna operacija koja je ovog trenutka povezana s tajnom službom NSA (National Security Agency), a uskoro će pristup imati svaki važniji policijski odjel i svaka policijska patrolna kola. Vaše ime i prezime, sve o vama, što radite, kamo idete, i policajac pritiskom na nekoliko tipaka može vaš telefon upotrijebiti kao zvučni senzor.
Veliki gradovi poput Austina u Texasu već imaju postavljenje mikrofone za detektiranje pucnjeva iz vatrenog oružja. Vlada nas uvjerava da oni poštuju našu privatnost, no same tvrtke koje ih instaliraju hvale se da se preko njih može slušati dječji razgovor na udaljenosti od dvjesto metara. I sada, od Rochestera u saveznoj državi New York, preko Austina u Texasu do Chicaga, vlada je objavila da se ti senzori koriste kao mikrofoni i da će biti korišteni da nas se sluša.
A slušati vas se može ne samo na ulici. Privatna industrija, a s vremenom i vlada, planira upotrebljavati mikrofone u računalima Amerikanaca koji se služe Internetom, čiji je broj procijenjen na više od 150 milijuna, kako bi uhođenjem pribavljala informacije o njihovom životnom stilu i izgradila psihološke profile koji će se koristiti za nadzor, nasrtljivo oglašavanje i inteligentnu analizu podataka (eng »data mining«, još i rudarenje podataka, identifikacija potencijalno korisnih i razumljivih struktura i modela u mnoštvu podataka o nekomu ili nečemu; op. prev.).
Provjerite vaše računalo odmah - ukoliko se radi o novijem modelu, tada je više nego vjerojatno da posjeduje ugrađeni mikrofon koji trenutno nema vidljivu svrhu. Kutije za kablovsku i satelitsku televiziju također su opremljene mikrofonima. Zašto vas vaša televizija mora slušati?
Čak i ako smatrate da iza tog programa jednostavno stoji konzumeristički poriv za agresivnim oglašavanjem (ako je tako, zašto onda vlada želi prisluškivanje telefona bez sudskog naloga i pravo da zatvara bez suđenja?), to je i dalje flagrantan napad na našu privatnost i pokušaj da se upravlja našim ponašanjem. Vlada koja se upušta u borbu s eskalacijom kriminala koji postaje sve tajniji ne treba sve nas promatrati i pratiti kao da smo svi kriminalci. Isto vrijedi za sve oblike promatranja, slušanja, vikanja, pjevanja, leteće CCTV nadzorne kamere i tako dalje. To nije sloboda.
Sama suština i jezivost te nadzorne noćne more djeluje na dvije razine. S jedne strane, postavljanje te tehnologije znači doslovno uvođenje Velikog brata koji nadzire funkcioniranje čitavog sustava. S druge strane, nusprodukt toga je oblikovanje individualnog ponašanja, što znači da ne igra veliku ulogu ono što se provuče kroz nadzornu mrežu, jer se ljudi u strahu ustežu od dizanja glasa ili čak bilo kakve aktivnosti. Veliki brat možda neće trebati gledati čitavo vrijeme i to je u konačnici djelotvornije, jer nadzor po dekretu umjesto nadzora po sili je nešto što je mnogo lakše ostvariti i čemu se mnogo teže oduprijeti.
Ne dajte se zastrašiti. Primijetite li bilo koji od tih uređaja na vašem području, zahtijevajte njihovo uklanjanje. Ili, ukoliko vaša mjesna uprava namjerava uvesti kamere koje slušaju i viču, oduprite im se. (Izvor: Steve Watson, Infowars.net)