Svijest o našim unutarnjim organima – sposobnost da osjetimo kruljenje želuca ili otkucaje srca – poznata je pod nazivom "intercepcija". I dok mozak podsvjesno nadgledava otkucaje srca mehanizam preko kojeg osjeti ulaze u našu svijest i utječu na naše emocije fascinira znanstvenike koji proučavaju ovo polje.
Prethodne studije sa snimkama mozga povezali su introcepciju srčanog rada s određenim dijelovima mozga no Sahib Khalsa sa Sveučilišta Iowa u Iowa City zapitao se nisu li uključeni i neki drugi dijelovi tijela. On i njegove kolege proučavali su tijelo pacijenta Rogera koji je zbog bolesti razvio oštećenja na mozgu i usporedio njegove i rekacije 11 zdravih muškaraca.
Svako od njih primio je 7 visokih i 2 niske doze isoproterenola, supstance slične adrenalinu koja uzrokuje ubrzani rad srca - te isti broj placebo injekcija. Muškarci su trebali javiti čim osjete ubrzani rad srca. Roger je i bez normalne funkcije važnih dijelova mozga zaduženih za svjesnot otkucaja srca mogao osjetiti pojačane otkucaje. Istina njegove reakcije su bile nešto zakašnjele od drugih zdravijih muškaraca.
Sumnjajući da mu sposobnost da osjeti otkucaje daje koža dr. Khalsa ubrizgao je anesteziju u kožu na Rogerovim prsima. Nakon toga nije mogao odrediti ubrzava li mu se rad srca ili ne.
"Ovo sugerira da koža igra ulogu u interoceptivnoj osjetljivosti. A ovi osjtei su nam važni za svakodnvne emocije i funkcije poput osjeta straha," rekao je dr. Khalsa.
Međutim, drugi znanstvenici sumnjaju u zaključke tima iz Iowe smatrajući da znanstvenici nisu dobro procjenili moždano oštećenje kod pacijenta koja možda i nije tako značajno kao što oni misle.
05.11.2009.