NAJJAČE HRVATSKE KOMPANIJE IMALE SU MOGUĆNOSTI IZIĆI U SUSRET POTROŠAČIMA
Udri po građanima: tvrtke zaradile milijarde i nabile cijene
Vodeća Ina u prvih je šest mjeseci ostvarila 797 milijuna kuna profita, ali je paralelno podizala cijene po uhodanoj špranci, koju nitko nije dovodio u pitanje |
PIŠE VEDRAN MARJANOVIĆ / EPEHA |
Sudeći prema posljednjim poslovnim izvještajima najvažnijih hrvatskih kompanija, one su imale i te kako prostora da inflatorne udare na svoje poslovanje ne prenesu na cijene i na trošak potrošača.
Među pedesetak poduzeća s najvećom dobiti u Hrvatskoj gotovo da nema ni jednog koje u prvom polugodištu ove nema veću dobit u odnosu na isto razdoblje prošle godine, što znači da su iz povećanih prihoda mogli anulirati troškove inflacije, ali nisu to učinili, nego su povećali cijene svojih usluga i proizvoda.
Rang-listu najuspješnijih poduzeća predvodi Ina, koja je u prvih šest mjeseci ostvarila 797 milijuna kuna profita, što je gotovo ravno njezinoj “čistoj zaradi” u cijeloj 2007. godini! I glavnini najvećih poduzetnika u bankarstvu, trgovini i prehrambenoj industriji dobit u prvom polugodištu raste, doduše, po dosta nižim stopama od Ine.
Banke ostvaruju između 10 i 15 posto rasta dobiti u prvih šest mjeseci, a vodeće prehrambene tvrtke u sastavu Agrokora Ivice Todorića između pet i osam posto. Istodobno je stopa inflacije u srpnju dosegnula rekordnih 8,4 posto, pri čemu su cijene goriva i drugih energenata rasle 6,8 posto, hrane 18,4, a financijskih usluga dva posto.
Ovakav odnos najvećih i najprofitabilnijih domaćih kompanija prema potrošačima ekonomski analitičar Slavko Kulić naziva eksploatatorskim.
- Ako pogledamo Inino ponašanje, ona svoje cijene diže po uhodanoj špranci koju nitko ne dovodi u pitanje. Riječ je o tome da se Ina ugradila u svjetski lanac trgovine naftom, koji se temelji na računici da jedan barel proizvedene nafte promijeni vlasnika 13 puta prije nego što bude konačno isporučen. Tu je glavni trošak u cijeni nafte, a ne u iscrpljivosti naftnih izvora ili u cijeni prerade, komentira Kulić za “Slobodnu”, dodajući kako se po sličnom principu dižu i cijene hrane i pića.
Pogubni uvozKulić podsjeća na to da se Hrvatska dovela u položaj da bez obilnog uvoza hrane i sirovina za njezinu proizvodnju ne može preživjeti, što u prvi plan stavlja trgovinu namirnicama. Nitko, kaže, ne raspolaže podacima o tome koje su proizvođačke cijene golemog dijela godišnjeg uvoza hrane u Hrvatsku, čija se vrijednost kreće na oko dvije milijarde dolara, što otvara prostor za bezgranične manipulacije cijenama. |
Porast profitaTisuću najvećih hrvatskih poduzeća ostvarilo je u 2007., prema zajedničkoj analizi tjednika “Lider” i Financijske agencije, 25 milijardi kuna dobiti prije oporezivanja. Više od polovice lanjske dobiti otpada na deset najprofitabilnijih poduzeća u državi, koja su u prvih šest mjeseci povećala stope rasta, tako da se u ovoj godini može očekivati profit hrvatskoga gospodarstva od najmanje 30 milijardi kuna. |
BROJKE8,4 posto iznosi rekordan rast inflacije u srpnju 6,8 posto rasle su cijene goriva i ostalih energenata 18,4 posto rasle su cijene hrane |