Prvo nekoliko riječi o spomeniku:
Spomenik sjeća na bitku na Sutjesci koja je bila jedna od najtežih borbi partizanskih snaga protiv njemačko-talijanskih trupa. "Peta neprijateljska ofanziva", kako se bitka zvala, odvijala se od 15. maja do 15. juna 1943. godine. Bitka se održavala na prostorima Crne Gore, istočne Hercegovine i istočne Bosne. Završne i najkrvavije borbe su se odigrale upravo na području rijeke Sutjeske i planina koje je okružuju. tjentište
Spomenik ima za namjeru podsjetiti na žrtve koje su podnešene u borbi protiv fašizma, a s ciljem stvaranja novog druptvenog poretka i klasne svijesti. Bitka na Sutjesci bila je ona u kojoj su okružene jedinice Narodnooslobodilače vojske Jugoslavije uspjele da izvrše proboj nad neprijateljem. U ovoj borbi izginulo je nekoliko hiljada partizana i ranjenika. Komemoriranjem ovog događaja, mogao se stvarati mit o snazi jugoslovenskih naroda i spremnosti na vlastito političko samoodređenje. U tu svrhu je otvoren nacionalni park i podignut memorijalni kompleks na Sutjesci. Središte predstavlja spomenik Miodraga Živkovića. Saćinjen je od dvije simetrične i apstrahirane forme koje predstavljaju obale rijeke Sutjeske. Izlomljenim oblicima spomenika, sugerisan je "proboj" Partizana, kao i njihova pobjeda.
...
Zanimljivo zaista. Međutim sama slika spomenika, malo jasnija, još je zanimljivija:
Između dva dijela spomenika na Tjentištu, jasno se vidi ljudska glava u ležećem položaju. Glava je ogromna i pripadala je divu ogromnih dimenzija.
Sliku spomenika na Tjentištu ću rotirati:
Zatim ću zaokružiti glavu diva:
Fantastično, zar ne. Sad je lako izračunati veličinu glave diva i na osnovu proporcija lako se može izračunati i visina diva. Naravno, u pitanju su kilometri.
Fantastično i začuđujuće otkriće. Fantastično je i to da je graditelj spomenika sigurno znao za glavu diva, jer se glava diva jasno vidi između dva dijela spomenika. Siguran sam da to nije slučajno. Lokacija diva nije izabrana slučajno, a ni oblik spomenika iz dva dijela, između kojih se nalazi glava okamenjenog diva također nije izabrana slučajno. Graditelj je imao namjeru da pokaže diva, da diva neko otkrije. I ...evo...uspjelo mu je...otkrio sam ga. Znam sada za diva na Tjentištu, a evo sada to znaju i Magicusi.
Usporedba uspravnog spomenika i iskruženog diva:
P.S. Irida je jednom pitala zašto tražim komentar baš od Bglavac. Odgovor je:"Čudni su putevi Gospodnji".
Pozdrav svim članovima Magicusa.
...