Qinghai (jezero)
Qinghai jezero (kineski: 青海湖; za „Cijansko more”), Koko Nor (mongolski: Хөх нуур; „Plavo jezero”) ili Tso Ngonpo (tibetski: མཚོ་སྔོན་པོ; „Tirkizno more།”) je najveće jezero u Kini. Qinghai je slano jezero u endoreičkom bazenu kineske pokrajine Qinghai, koja je ime dobila po ovom jezeru. Nalazi se oko 100 km zapadno od glavnog grada pokrajine, Xininga, na 3.025 m nadmorske visine u udubini Tibetske visoravni.[1] Veličina jezera varira i iako se uglavnom smanjivalo tijekom 20. st., od 2004. raste. Jezero je prema posljednjem mjerenju 2008. god. imalo površinu od 4.317 km², prosječnu dubinu od 21 m i najveću dubinu od 25,5 m[2] Jezero pune 18 sezonskih rijeka i potoka, te 5 stalnih potoka koji čine 80% njegova pritoka[3]
U jezeru obitava pet lokalnih vrsta riba od kojih je najprisutniji jestivi goli šaran (Gymnocypris przewalskii, 湟鱼; huángyú), te četiri vrste Nemacheilidae šaranki (Triplophysa stolickai, T. dorsonotata, T. scleroptera i T. siluroides). Jezero se nalazi na raskršću nekoliko ptičjih migracijskih putova preko Azije i mnoge vrste ga koriste kao postaju tijekom seobe. Na vrhu jezera nalazi se tzv. „Ptičje otočje”, dva otoka („Otok kormorana” i „Otok jaja”) koji su ptičji rezervati „Područja zaštićene prirode jezera Qinghai” od 1997. god.
Na zapadnom dijelu jezera nalazi se otok s nekoliko pustinja nazvanih „Mahādeva, srce jezera” (mTsho snying Ma hā de wa) koji su povijesno bili budistički samostani.[4] Navodno do njega nisu vozili brodovi, nego bi monasi dolazili i odlazili s otoka samo zimi, kad bi se jezero zaledilo. Obale jezera još znaju ophodati hodočasnici, uglavnom tibetski budisti i to tijekom Godine konja, tj. svakih 12 godina.[1]
Wikipedia
Lokacija Qinghai jezera:
Qinghai jezero, malo bliže:
Qinghai jezero na mapi bez oznaka lokacije:
Na prethodnoj slici se jasno vide konture konja. Videse, ali ja, zbog onih koji to ne vide, idem na zaokruživanje:
Zatim ide - iskruživanje:
Konj je sasvim vidljiv iako je od vode.
Usporedba Qinghai jezera (Konja) sa živim konjem:
Fantastično, zar ne?
Fantastično je i to da svakih dvanaest godina Budisti slave godinu Konja na ovom jezeru, jer u tekstu, sa Wikipedie, piše: "Obale jezera još znaju ophodati hodočasnici, uglavnom tibetski budisti i to tijekom Godine konja, tj. svakih 12 godina."
Očigledno je da Budisti znaju za izgled jezera, a vjerojatno znaju i više od toga.
Zanimljivo je da gore, na nebu ima sazvježđe u obliku konja i zove se Pegaz:
Pegaz (latinski Pegasus [pe:'gazus], oznaka: Peg), zviježđe sjevernoga neba između zviježđa Andromede, Dupina, Gušterice, Labuda, Lisice, Riba, Vodenjaka i Ždrjebeta. Jedno je od 48 zviježđa iz Ptolemejeva zvjezdanoga kataloga (Ἵππος, Híppos: konj). Nazvano je po Pegazu Perzejevu krilatom konju. Najsjajnije su zvijezde Enif (ε Peg), crveni div Šeat (Scheat) (β Peg), bijeli div Markab (α Peg), polupravilno promjenljivi modrikasti subdiv Algenib (Aldženib) (γ Peg), Matar (η Peg), Homam (ζ Peg) i Sadalbari (μ Peg). Zviježđe nema zvijezdu s Bayerovom oznakom delta, ta zvijezda, Širak (δ Peg), dogovorom je premještena u zviježđe Andromedu. Zviježđe sadrži kuglasti zvjezdani skup M15, spiralne galaktike NGC 26, NGC 7331 i NGC 7742, 51 Pegasi b, prvi otkriveni (1995) ekstrasolarni planet u orbiti oko zvijezde nalik Suncu, 51 Pegasi i dr.
Na nebu ima konj, na Zemlji evo, ima jezero u liku konja.
Negdje sam čuo izreku:"Kako je na nebu, tako je i na Zemlji". I zaista, našao sam više takvih likova koji su na nebu, a postoje i na Zemlji.
Postoje četiri elemeta: zemlja, voda, vazduh, vatra i eter. Poredani su od grubljeg prema finijima.
Svako novo otkriće me puno raduje, pa i ovo jezero u Kini u liku konja:
Veliki pozdrav za sve članove Magicusa.