Dokumentarni film Prije potopa (Before the Flood) istražuje nezaustavljivu ekološku katastrofu našeg planeta i pruža pogled na crnu budućnost koja bi se mogla ostvariti ako nastavimo sjediti prekriženih ruku ne čineći ništa po tom pitanju. Oko ove važne teme angažirali su se istaknute javne ličnosti i institucije, pa je tako ulogu producenta i naratora zauzeo poznati govornik i aktivist za pitanja okoliša i UN-ov ambasador za klimatske promjene, Leonardo DiCaprio, posao izvršnog producenta odradio je Martin Scorsese, a projekt je ostvaren u suradnji s National Geographic Channelom. O samom projektu, DiCaprio je prije prikazivanja filma u Londonu izjavio sljedeće:
Bio sam nevjerojatno ganut tolikim dokumentarcima o klimatskim promjenama u prošlosti, ali nikad nisam osjetio da sam pogledao nešto što je jasno artikuliralo znanstveni dio priče samoj publici. Mislim da ljudi kuže, ali sve se to čini nekako dalekim, udaljenim, apstraktnim, nečim iz drugog svijeta. Pojedinac se ne osjeća kao da može imati nekog utjecaja. Za mene je ovo bilo putovanje na kojem sam se potrudio napraviti moderan film o klimatskim promjenama. Proučavao sam taj problem posljednjih 15 godina, pristupio sam tome dosta ozbiljno. Ono što je zastrašujuće jest to da se stvari događaju puno ranije od znanstvenih predviđanja napravljenih prije 15, 20 godina.
Film je režirao Oskarovac Fisher Stevens, a osim njega i DiCapria, producirali su ga i James Packer, Brett Ratner, Trevor Davidoski i Jennifer Davisson Killoran. Ovaj istraživačko-filmski projekt trajao je sveukupno tri godine, a za to je vrijeme DiCaprio proputovao gotovo cijeli svijet kako bi posvjedočio katastrofalnim posljedicama globalnog zatopljenja koje je rezultat čovjekova djelovanja, te je o mogućim rješenjima tog ogromnog društvenog problema porazgovarao sa svjetskim vođama i stručnjacima, na primjer s Barackom Obamom, Papom Franjom, Elonom Muskom i drugima.
Glazbu za film napisali su i izveli Mogwai, Trent Reznor, Atticus Ross i Gustavo Santaolalla, a premijerno prikazivanje odrađeno je 30. listopada preko National Geographica. S obzirom na obavezu koju National Geographic ima prema pokrivanju tematike koja se odnosi na klimatske promjene, dokumentarac je dostupan za besplatno gledanje preko različitih platformi, pa tako i preko Youtubea s kojeg prenosimo cijeli film. Svakako iskoristite viralnu dostupnost ovog filma kojeg su odličnim ocijenili i publika i kritika, i nikako ne zaboravite reciklirati svoje smeće!