Otok Žižanj
Otok Žižanj pripada najmanje naseljenim otocima na cijelom Jadranu. Njegova površina je gotovo 1 km², a duljina obale je 5 km. Žižanj leži pred obalama otoka Pašmana u sjevernoj Dalmaciji, 30-ak minuta vožnje trajektom od Biograda. Još jedan obližnji otok je otok Gangaro što je mali ko Žižanj.
Na otoku nije ni automobilski promet. Ako dolazite automobilom, imate mogućnost parkirat na čuvanom parkiralištu u Biogradu i dalej nastaviti bez buke automotor prema kuči za odmor ili apartmanu na Žižanj.
Na otoku nema Žižanj kontinuirano naselje za to, ali ima dosta lijepih samostojećich vikendica za ribolov i kuće za odmor za iznajmljivanje. Trgovine, restorani i pabovi nalaze se na susjednom otoku Pašmanu, na koji se ide motornim čamacom nekoliko minuta. Pašman je cca 300 m sjeverno od Žižanje odvojeni kanalom. Dakle, pravilo je da je za svaku kuću za odmor i apartmana Žižanj ima svoj mali brod. Možete iči na izlete na zapadnoj obali Pašmana skrivajuci mnoge predivne uvale koje su inače zbog strme obale teško pristupni.
U blizini otoka žive dupine, koji se mogu lako prosmatrati. Ako se odlučite posjetiti ovaj mali otok, sigurno ćete biti zadovoljni s odmora!
Površina otoka Žižanj je 1 km kvadratni. Toliki je golub - Žižanj.
Lokacija otoka Žižanj (zaokružen):
Rotacijom dobijemo ovu sliku:
Očigledno je da je otok Žižanj u stvari - golub.
Simbolika goluba
Golubovi su oduvjek fascinirali ljude, a vjerovatno su najstarije pripitomljene ptice. Stari Egipćani su ih gajili još prije 3000 godina pre nove ere, a kasnije i Rimljani. U mnogim svjetskim mitologijama i religijama, golub je smatran univerzalnim simbolom sklada, mira, ljubavi, blagosti i sublimiranog Erosa.
Golub je povezivan sa materinstvom i ženstvenošću. Na primer, majka Sumera boginja Ištar se često prikazuje kako drži goluba. Drevni Feničani povezavali su goluba sa Astartom, boginjom ljubavi i plodnosti. U staroj egipatskoj tradiciji golub je predstavljao simbol nevinosti.
U grčko-rimskoj mitologiji golub je simbol ljubavi i životne obnove. Tako su grčka boginja ljubavi Afrodita i rimska boginja ljubavi Venera simbolično predstavljane sa golubovima. Rimski pesnik Vergilije govori o tome kako su dva goluba vodila boga Eneja sumornom dolinom u čijim dubinama je rasla zlatna grana na ostrvu hrastova, poznatim kao sveti hrastovi. Golubovi su sišli sa drveta, odakle su uperili treperavi sjaj zlata. Navodi se i da je golubica u staroj Grčkoj povezivana sa skladom i njegovim simbolom, brojem osam i služila pri određivanju povoljnih predznaka i proricanja u Dodonskoj šumi.
Golubovi su bili glasnici boga mrtvih u hinduističkoj tradiciji. Jame Indijci veruju da je ubistvo golubice praćeno nesrećom.
Vjekovima u Kini golub simboliše jvernost i dugovječnost. Prema osnovnom ritmu godišnjih doba koji je izmjena jina i janga, vjerovalo se da se u aprilu na dan proljećne ravnodnevnice, kobac preobražava u goluba, a golub u kopca, pri čemu je golub prestavljao simbol proljeća.
U hrišćanstvu je golub u Starom zavjetu, simbol mira, dobre volje i oproštaja, a u Novom zavjetu Svetog duha, ljubavi i milosti Božje.
Priča o Noju i opštem potopu u Bibliji opisuje jedno od najranijih korišćenja goluba kao glasnika. Noje je poslao goluba iz kovčega nekoliko puta da vidi da li je potop završen, a kada se golub vratio sa grančicom masline u kljunu pokazao je Noju da su vode počele da se povlače. Postoje čak i raniji spisi, kao što je sumerski Ep o Gilgamešu, koji takođe uključuje priču o velikom potopu i kako je golub igrao ulogu glasnika.
U svadbenim obredima, folkloru, narodnim pjesmama, poslovicama i bajkama, golub i golubica kao par predstavljaju arhetipski simbol zaljubljenosti i vjernosti. Zato se golubovi povezuju sa ljubavnicima, a neki parovi i danas na svojim vjenčanjima imaju simbol bjelih golubova.
Boginja Ištar se često prikazuje sa golubom u ruci:
Usporedba otoka Žižanj i živog goluba:
Fantastičan prizor i dokaz da je otok Žižanj u Hrvatskoj u stvari - golub. I to ogroman golub sa čitavih jedan kilometar kvadratni površine.
Pozdrav svim članovima Magicusa.