Britanska vlada zatražila je od eminentnih stručnjaka na polju embriologije provođenje dva ispitivanja.
Prvo ispitivanje, u kojem je pregledana sva dostupna znanstvena literatura, pokazalo je da veze u mozgu fetusa nisu u potpunosti formirane i da fetus nije svjestan u dobi od 24 tjedna.
Stručnjaci smatraju kako je dokazano da veze između periferije živčanog sustava i kore mozga nisu potpune prije 24. tjedna trudnoće, a većina neuroznanstvenika vjeruje da je kora mozga potrebna za percepciju boli, te su zaključili da fetus ne osjeća bol u nikakvom obliku sve do tog trenutka trudnoće.
Tome doprinosi i okolina u maternici koja inducira „kontinuirano nesvjesnot sličnu snu ili sedaciji“.
Autori su dodali da je teško reći da li fetus osjeća bol nakon 24. tjedna trudnoće, „zbog toga jer se to, kao i druga iskustva, razvija nakon poroda zajedno s pamćenjem i drugim naučenim ponašanjem“.
U drugom ispitivanju stručnjaci su zaključili da se ne može napraviti popis stanja koja bi predstavljala ozbiljan hendikep, na temelju kojeg bi se mogao zahtjevati prijevremeni prekid trudnoće. Istraživači smatraju da je preteško predvidjeti dugotrajni učinak bilo koje abnormalnosti na djete ili na obitelj.
U Velikoj Britaniji od 1967. godine na snazi je zakon koji omogućava prijevremeni prekid trudnoće do 24. tjedna trudnoće, a u zadnje vrijeme postoje sve prisutniji zahtjevi da se ta granica smanji na 20 ili 22 tjedna.
Glasnogovornica britanskog premijera rekla je da će se premijer ravnati prema znanosti te da trenutno ne postje planovi za izmjene ovog zakona.
U Republici Hrvatskoj pobačaj je legaliziran od 1978. godine na temelju Zakona za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece. Prema tom zakonu prekid trudnoće može se izvršiti do isteka deset tjedana od dana začeća. Nakon isteka tog razdoblja, pobačaj se može izvršiti samo po odobrenju komisije.
Za MojDoktor:
Lovro Lamot, dr.med.