Elektromagnetski spektar pružio je vojsci velik broj oružja – koja su operativna i već su danas u vojnoj i privatnoj upotrebi – u obliku milimetarskih valova, pulsnih energetskih projektila i magnetskih oružja velike snage.
• Pulsni energetski projektili (PEP) oblik su oružja koje se koristi za paraliziranje žrtava pomoću bola. Ekspandirajuća plazma djeluje na živčane stanice, ali dugoročni učinak ostaje zagonetka za javnost. Članak objavljen 2001. u magazinu Time objašnjava da PEP tehnologija «...snažno zagrijava površinsku vlagu oko cilja tako brzo da ona doslovno eksplodira, stvarajući jak bljesak i glasan prasak. Učinak je sličan paralizirajućoj granati, ali za razliku od granate, PEP putuje gotovo brzinom svjetlosti i može neutralizirati cilj velikom preciznošću... do daljine od čak 2 kilometra».
• Usmjereni akustični uređaji za glasove u glavi su neuro-elektromagnetska nesmrtonosna oružja koja mogu stvarati zvukove u ljudskoj lubanji. Jedna slična tehnologija, poznata kao hipersonični zvuk, koristi se na sličan način. Prema njenom izumitelju, Elwoodu Norrisu iz American Technology Corporationa (ATC), ručni zvučnik može fokusirati zvučne valove izravno na neku osobu, tako da taj zvuk ne čuje nitko drugi. Tehnologiju testiraju korporacije poput McDonaldsa i Wal-Marta za usmjeravanje reklamnih poruka u glave potrošača.
• Dugometne akustične uređaje (LRAD) vojska koristi u situacijama kao što su kontrola masa, masovno obavještavanje i osiguranje obrambenih linija. Na primjer, nemirna gomila u nekim slučajevima ne čuje upozorenje da se raziđe upućeno tradicionalnom akustičnom tehnologijom, ili se može dogoditi da pogranični agenti trebaju upozoriti uljeza da se vrati ili suoči s fizičkim posljedicama. Ta tehnologija ima prednosti nad smrtonosnom silom, ali ima i potencijal za izazivanje fizičkih ozljeda, emocionalnog manipuliranja i smrti.