Hongkonški NLO-klub sastaje se jednom mjesečno u svojoj NLO-postaji, cyber-caffeu u Tsim Sha Tsuiu - ispunjenom knjigama, biltenima i starim izrescima iz novina o bliskim susretima - radi istraživanja nezemaljskih tema kao što su «E. T. civilizacije» i «Izvanzemaljski kung fu». Između ostalih, članovi kluba su i znanstvenici i sveučilišni profesori koji proučavaju fiziku, povijest, pa čak i neke paranormalne aktivnosti te veći broj širih tema kako bi razumjeli što je moguće više o NLO-fenomenima. Članovi Hongkonškog NLO-kluba nisu sanjarski zvjezdoznanci, nego istraživači koji svoju strast doživljavaju kao znanost, i to do te mjere da lobiraju za uvođenje sveučilišnog studija ufologije.
U intervjuu za CNN članovi kluba Albert So, profesor na sveučilištu u Hong Kongu i Joseph Wong, voditelj laboratorija u hongkonškom gradskom sveučilištu, izjavili su: «Studenti ovog programa barem će se upoznati sa svim važnijim dostupnim spoznajama kako bi mogli razumjeti NLO fenomene, uključujući razne discipline kao što su matematika, fizika, povijest, filozofija, a također i druge tehnologije, te sve druge vještine povezane s NLO-ima. Nadamo se da će studenti nakon diplome biti u stanju primijeniti svoje znanje u stvarnom svijetu; moći će imati vlastita shvaćanja o ovom svemiru. Možda će uspjeti doći do novih modela svemira, novih načina života, ili nečega drugog. Za njih je vrlo važno postoji li doista NLO koji može letjeti. Kroz proces istraživanja pitanja poput ovoga pomažu studentima da nauče više o sebi i našem planetu. Uobičajena je pogreška pretpostaviti da ufologiju zanima samo predstavljaju li NLO-i izvanzemaljsku inteligenciju. Ostavimo li po strani pitanje stvarnog fizičkog postojanja NLO-a, provedena su istraživanja NLO-a i supkultura NLO-entuzijasta iz perspektive antropologije ili folklora, i neki smatraju da bi ta tema, u najmanju ruku, mogla pružiti nove uvide u područja psihologije (kako individualne, tako i kolektivne), sociologije i komunikacija. NLO-klub nije usamljen u proučavanju NLO-a znanstvenim metodama. Kopnena Kina, koja je imala niz masovnih viđenja NLO-a od 2000.godine, temu NLO-a tretira s neočekivanom ozbiljnošću. Konzervativne državne novine i televizija često izvještavaju o viđenjima NLO-a. Kina ima dvomjesečni NLO- magazin posvećen istraživanju NLO-a - 'Glasilo istraživanja NLO-a' - pokrenut u veljači 1981. s nakladom od 400.000 primjeraka. NLO-entuzijasti tvrde da imaju podršku istaknutih znanstvenika i veze s inače šutljivom vojskom, što njihovom radu daje znanstvenu težinu i respektabilnost. Kina je doživjela svoje prvo masovno viđenje NLO-a u noći 24. srpnja 1981. Ono je izazvalo takav metež da je zvjezdarnica Zijingshan objavila priopćenje u kojem se tvrdilo da je 'stanovništvo 14 pokrajina u našoj zemlji vidjelo taj nebeski fenomen.»
KOMUNIZAM I NLO-I
Ufologija, nekada zabranjena tema u toj zemlji s preko milijardu ljudi, iz sjene Vođe Maoa izašla je 1979. kada su vlasti ukinule zabranu izvještavanja o viđenjima NLO-a. Međutim, moderna istraživanja pokazuju da NLO-i nisu nov fenomen u Kini. Tisućama godina Kinezi su gledali u nebo tražeći nagovještaje promjena na Zemlji. Povijesni zapisi spominju neobične nebeske objekte za vrijeme dinastija Tang, Juan i Ming. Postoji čak i stara kineska bajka u kojoj car susreće 'leteći brod' koji izgleda iznenađujuće slično konvencionalnoj slici modernog NLO-a.
Kada je 1947. počela moderna era NLO-a, u Kini se izvještavalo o letećim tanjurima. Međutim, oni su brzo zaboravljeni kada je zemlja potonula u građanski rat. Tijekom Maove dugogodišnje vladavine, kada je Kina uglavnom bila zatvorena za strane utjecaje, svako spominjanje NLO-a bilo je strogo zabranjeno. Kineska ufologija ponovno je oživjela kasnih 1970-ih, u vrijeme programa ekonomskih reformi Denga Xiaopinga. U studenom 1978. 'Narodni dnevnik' konačno je dao službeno zeleno svjetlo za izvještavanje o NLO-ima. Tada su se i reporteri drugih novina počeli baviti vijestima o NLO-ima, pa je 1980. grupa studenata sa sveučilišta
MILENIJSKA VIĐENJA
Na kraju tisućljeća Kina je doživjela svoju prvu erupciju viđenja NLO-a, s više od 500 prijavljenih viđenja NLO-a samo u 1999. godini, a brojke otada svake godine rastu. Shen Shituan, počasni direktor 'Kineske organizacije za istraživanja NLO-a' (već spomenuti CURO koji broji 50.000 članova), vjeruje da svi fenomeni vezani uz NLO-e zaslužuju da ih se istraži. Istina je da se za 95 do 99% opažanja mogu naći prirodna objašnjenja, poput aviona ili satelita, ali manji dio mogli bi biti pravi NLO-i, pa CURO-vci smatraju da bi ih trebalo shvatiti ozbiljno.
Predsjednik CURO-a Shen Shituan, raketni stručnjak i predsjednik pekinškog Sveučilišta za aeronautiku i svemir, vjeruje da će ozbiljna istraživanja NLO-a pomoći u otkrivanju novih oblika putovanja velikim brzinama, neograničenih izvora energije i brzorastućih poljoprivrednih kultura. Drugi nisu tako sigurni u to. Geramie Barme, promatrač kulturnih zbivanja u Kini s australskog Nacionalnog sveučilišta, vjeruje da se kineska fascinacija NLO-ima može pripisati kulturnim vjerovanjima. Dodaje i da, dok je Kina izlazila iz svog prvog tisućljeća upotrebe zapadnog gregorijanskog kalendara, tradicionalni lunarni kalendar ulazio je u godinu Zmaja, za koju se vjeruje da je vrijeme burnih promjena. Ljudi u Kini, i Aziji općenito, otvoreniji su za vjerovanje u natprirodno. Ta vrsta milenijskog straha i zabrinutosti odlično se uklapa u kinesku kozmologiju – kao i holivudska milenijska propaganda koju su svi željno upijali.
Kruži još jedna teorija po kojoj bi vanzemaljcima Kina mogla biti zanimljiva - iz istoga razloga iz kojeg je zanimljiva stranim investitorima i turistima. Općenito uzevši, u dobro razvijenim područjima, poput SAD-a, češće se izvještava o aktivnostima NLO-a od drugih zemalja. Vrlo je lako moguće da brzi razvoj Kine privlači leteće tanjure koji ga istražuju, a Kina je u posljednjih nekoliko godina prolazila kroz fazu zaista brzog razvoja.
U Pekingu predana grupa entuzijasta koja tvori jezgru članstva pekinške 'Organizacije za istraživanja NLO-a' stalno je na oprezu, spremna izaći na teren i istražiti opažanja zagonetnih fenomena na noćnom nebu. Oni snimaju fotografije, video zapise i intervjuiraju svjedoke, sve u cilju obrade pitanja NLO-a sa znanstvene točke gledišta. Kao i u drugim područjima ljudskih aktivnosti, Kina postaje respektabilna sila i u ufologiji.
Iako je u prošlosti bila odbacivana kao šarlatanstvo, ufologija je počela stjecati ugled u znanstvenim zajednicama zemalja Zapadnog svijeta. Formalna anketa Američkog astronomskog društva otkrila je da većina onih koji su odgovorili na anketu smatra da NLO-i zaslužuju znanstveno istraživanje, te su bili spremni svojim vremenom i stručnim znanjem doprinijeti takvim istraživanjima. Legitimnost ufoloških istraživanja bila je vruća tema od 8. do 10. rujna 2005. kad su se vodeći stručnjaci iz cijeloga svijeta okupili u Dalianu (Kina) gdje je Međunarodno kinesko NLO-udruženje održalo jedan od prvih međunarodnih skupova o ufologiji i istraživanjima NLO-a.
I tako, vjerovali vi u NLO-e ili ne, svjetska znanstvena zajednica počinje uviđati da postoje odgovori iza NLO-mitologije i da bi primjena tih odgovora ubrzo mogla promijeniti naš način života ovdje dolje na Zemlji. Imajte u vidu, realne šanse da će netko ugledati NLO prilično su male, međutim, možete ići na grupna promatranja neba i naučiti više o tome što prirodno leti po nebu, te otkriti izvor mnogih navodnih viđenja NLO-a. Kontaktirajte Hongkonški NLO klub kako biste naučili više o promatranju neba i NLO-ima općenito posjetivši web-lokaciju kluba na: http://hkufo.org.hk/ .