Betlehemska zvijezda je ostavila trag u evanđeljima i cijeloj zbirci božićnih pjesama. Je li to bio božanski znak, stvoren kako bi obilježio Isusovo rođenje? Ili samo jedan astronomski događaj? John Mosley, voditelj programa u Griffith Observatory u Los Angelesu, tvrdi da postoji nekoliko znanstvenih scenarija za „Zvijezdu čuda“.
Tijekom godina, astronomi su predstavili nekoliko objekata za objašnjenje Božićne zvijezde – komet, eksplodirajuća zvijezda ili skupina planeta. Neki sugeriraju da je zvijedzda bila čudo, koje je sam Bog stvorio. Takav prijedlog se ne može dokazati ili pobiti te je potpuno izvan dohvata znanosti. No, nije potrebno pribjegavati čudima, s obzirom na stvarne astronomske događaje.
Prvo što treba odrediti je približan datum Isusovog rođenja. Tada pogledamo u nebo „iz tog vremena“ i pokušamo identificirati zvijezdu. Obrnuti postupak ne vrijedni budući da gotovo svaka godina može pružiti barem jedan zanimljiv nebeski događaj pa astronomija mora slijediti povijest.
Što možemo odmah isključiti
Pretpostavimo, kao i brojni povjesničari, da je najvjerojatniji period u kojem se rodio Isus između 3. godine pr. Kr. i 1. godine po. Kr. (očito, ovdje se godine prije Krista i poslije Krista računaju s obzirom na naš kalendar, a ne s obzirom na stvarno Isusovo rođenje koje pokušavamo ustanoviti, op.a.). Pretpostavimo i da su Betlehemsku zvijezdu mogli vidjeti i drugi ljudi, a ne samo tri mudraca koji se spominju u evanđelju.
Ove pretpostavke će isključiti neke mogućnosti: kometi, svijetle zvijezde (novae) i eksplodirajuće zvijezde (supernovae). Kinezi su u to vrijeme vrlo precizno bilježili astronomske fenomene i nema zapisa o nečemu takvom tijekom tih godina.
Osim problema s vremenom događanja, još nešto treba uzeti u obzir: komet ili supernova je dovoljno velika i sjajna da privuče pozornost ne samo trojice mudraca, nego bi nešto takvo primjetili i njihovi suvremenici. Međutim, kralja Heroda i njegove savjetnike nije zanimao spomenuti fenomen sve do dolaska astrologa s istoka.
No, ako pretpostavimo da se "zvijezda" odnosi na planete, cijela priča postaje manje problematična. Kretanja i grupiranja planeta na noćnom nebu bila su od golemog interesa starim astrolozima i pomno su ih pratili astrolozi cijelog svijeta. Povijesne bilješke i moderne računalne simulacije ukazuju da je tijekom 3. i 2. g. pr. Kr. postojala rijetka serija planetarnih grupiranja, poznatih još pod nazivom konjukcije.
Cijeli je show započeo u jutro, 12. lipnja 3. g. pr. Kr. kada se Venera mogla uočiti vrlo blizu Saturna na istočnom nebu. Bila je vidljivo i spektakularno približavanje Venere i Jupitera tijekom 12. kolovoza u zviježđu Lava - baš onom zviježđu za kojeg su stari astrolozi smatrali kako ima poseban značaj i povezanost sa sudbinom Židova.
Između rujna 3.g.pr.Kr i lipnja 2.g.pr.Kr, jupiter je prošao pokraj zvijezde Rigel u Lavu, promijenio smjer gibanja i prošao pokraj nje opet (retrogradno kretanje), potom se opet vratio i prošao pokraj Rigela treći put. I to je astronomima imalo posebno značenje jer se Jupiter smatrao kraljevskim planetom, a Rigel (zvijezda u zviježđu Lava) se smatrala kraljevskom zvijezdom.
I vrhunac cijele igre planeta se dogodio 17. lipnja kada su se Jupiter i Venera našli prividno toliko blizu da ih bez dalekozora ne bi mogli vidjeti kao dva različita objekta.
Potraga je nagrađena
Cijeli slijed događaja je mogao biti dovoljan da trojica astrologa pođu u Jeruzalem kralju Herodu i upitaju ga: "Gdje je taj kralj Židova, čiju smo zvijezdu vidjeli na istoku i došli smo mu se pokloniti?"
Sve ovo, dakako, nikako ne znači potvrdu astrologije (ona nikada nije bila i nikada neće biti znanstvena disciplina). Dodatno, nisu ni isključene sve druge mogućnosti za Betlehemsku zvvijezdu i samo postojanje ovih slučajnih konjukcija i slaganja planeta sa zvijezdama nisu nikakav dokaz da je rođenje Isusovo vezano uz zvijezdu, da su mudraci postojali ili da se rođenje dogodilo na način opisan u Bibliji.
No, svakako je zanimljivo ispitati i istražiti sve aspekte mogućeg astronomskog događaja koji se dogodio u najvjerojatnije vrijeme Isusovog rođenja.
Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
1212
OD 14.01.2018.PUTA