Prije više od jednog desetljeća NEXUS je objavio moj prvi članak «Hormonska hereza», u kojem sam se usprotivila kemiziranju i patologiziranju hormonskog zdravlja žena kroz entuzijastično (i opasno) prepisivanje hormonske nadomjesne terapije i oralnih kontraceptivnih sredstava. Danas je općeprihvaćena činjenica da su ti lijekovi štetni i da su doprinijeli zdravstvenim problemima (i smrti) žena širom svijeta. Ja sam nastavila istraživati, pisati i predavati o mnogim mitovima i dezinformacijama u vezi s hormonskim zdravljem žena u svojoj neprekidnoj potrazi za istinitim informacijama o hormonskoj dobrobiti.
Naša neizbježna izloženost elektrozagađenju ima mnoge duboke učinke na naše zdravlje. Ovaj članak istražuje još jednu važnu, ali najčešće neshvaćenu posljedicu elektrozagađenja: njenu sposobnost da izazove kaos u hormonskim sustavima žena i muškaraca. Kako se pokazalo, elektrozagađenje je vrlo jak hormonski disruptor.
Naš žični i bežični svijet
Dalekovodi, odašiljači, električni vodovi i uređaji stvaraju električna i magnetska polja – nevidljive silnice koje okružuju svaki električni uređaj. Naša zaljubljenost u sve što je električno znači da sada živimo u gustom moru elektromagnetskih energetskih valova, zvanih elektromagnetsko zračenje (EMZ), za koje se procjenjuje da je 100 do 200 milijuna puta jače nego što je bilo prije sto godina.
Problem pogoršava eksplozija bežičnih tehnologija kao što su mobilni telefoni, Bluetooth, dlanovnici (PDA), bežični Internet, WiFi (wireless fidelity, koji omogućuje pristup Internetu na aerodromima, hotelima, kavanama i školama itd.) i moćni odašiljači mikrovalnog zračenja koji su potrebni za prijenos. Taj sveprisutan bežični svijet emitira poseban spektar elektromagnetskog zračenja koji ima svoje vlastite štetne učinke na žive sustave.
U samo dva desetljeća bežična tehnologija eksplozivno se proširila globalnom scenom. Trenutno u SAD-u ima preko 236 milijuna mobilnih telefona, 20 milijuna u Kanadi i 19 milijuna u Australiji. Pored toga, milijuni odašiljača za mobilne mreže pojavili su se na krajoliku širom svijeta, i tisuće zajednica ima WiFi ili razmišlja o njegovom uvođenju. Očekuje se da će fenomen WiFi aktivnih točaka narasti s 12.400 lokacija u SAD i Kanadi krajem 2007. na 78.000 u 2008.
U samo 25 godina, golema većina ljudske rase postala je izložena ogromnim količinama elektromagnetskog zračenja. Dosad neviđene razine svih oblika EMZ-a izazivaju zbrku u našoj homeostazi, ozbiljno ugrožavajući sposobnog našeg tijela da ispravno funkcionira.
Ono što ne vidite ipak vam može naškoditi
Što god vi mislili o životu u ovom visokotehnološkom svijetu, ta tehnologija ozbiljno ugrožava zdravlje svih nas. Robert Becker, dr. med. – autor knjige Cross Currents: The Perils of Electropollution,12 medicinski istraživač, stručnjak za elektromagnetsko zračenje i dvostruki kandidat za Nobelovu nagradu – vrlo je zabrinut zbog
elektrozagađivanja: «Uopće ne sumnjam da je rast elektromagnetskih polja u ovom trenutku element koji najviše zagađuje okoliš na Zemlji. Smatram da je to na globalnoj razini puno važnije od zagrijavanja... i povećanja količine kemijskih elemenata u okolišu.» 13
Osnove anatomije elektrozagađenja
100 bilijuna stanica ljudskog tijela međusobno komunicira putem finih, niskofrekvencijskih elektromagnetskih signala i kroz biokemijske reakcije. Ti signalni putevi prenose informacije koje se prevode u sve biokemijske i fiziološke procese tijela. Neprekidno izlaganje elektromagnetskom zračenju može drastično iskriviti i narušiti te stanične komunikacijske puteve, što rezultira abnormalnim staničnim metabolizmom i, naposljetku, bolešću.
Biološki stres izazvan elektrozagađenjem duboko ugrožava normalnu fiziologiju i međustaničnu komunikaciju. Zamislite kaos koji nastaje prilikom pada komunikacijskih sustava u gradu. U tijelu, na staničnoj razini, sličan kaos nastaje kad se isključe normalni procesi i poremeti međustanična komunikacija. Stanične funkcije se narušavaju, stanične membrane otvrdnjavaju, hranjive tvari ne mogu ući, a toksini ne mogu izaći. Raspad zdravih staničnih procesa dovodi do biološkog kaosa u našim tijelima.
Stotine studija pokazale su štetnost djelovanja EMZ-a na imunološki sustav,14 sintezu enzima,15 živčani sustav,16 učenje, raspoloženje i obrasce ponašanja.17 Izlaganje EMZ-u potencijalno može oštetiti sve aspekte života na molekularnoj, staničnoj, biokemijskoj i fiziološkoj razini.
EMZ, supresija melatonina i rak
Naš moderan način života na mnoge načine ugrožava optimalnu funkciju endokrinih žlijezda. Stres, toksičnost, hrana niske kvalitete, nedovoljna ispavanost i liječenje farmaceutskim sredstvima dobro su poznati hormonski disruptori.
Međutim, postoji jedna posebna vrsta hormonskog disruptora koja je bila ozbiljno zanemarena: elektromagnetsko zračenje.
Možda jedna od najozbiljnijih posljedica izloženosti EMZ-u njegovo je djelovanje na naš hormonski sustav. Duboko u mozgu usađena je epifiza, endokrina žlijezda osjetljiva na svjetlost, velika otprilike kao zrno graška. Od drevnih vremena epifiza se povezuje s mističnim svevidećim «trećim okom». Epifizu, koja je zaista osjetljiva na svjetlost, nekoć su ignorirali kao beskorisnu žlijezdu, a danas se smatra da je ona jedna od najvažnijih žlijezda u tijelu.
Epifiza je glavni izvor hormona melatonina. Melatonin, otkriven prije 50 godina, danas je slavljen kao čudesan hormon, koji regulira mnoge ključne funkcije ljudskog rasta i zdravlja i pruža jaku zaštitu od raka. Melatonin se stvara otprilike 90 minuta nakon što zaspimo. Studije su pokazale da koncentracije hormona u krvi tijekom noći porastu s niskih dnevnih razina i obično dosegnu vrhunac usred noći. Budući da epifiza reagira na signale koje prenose očni živci, bombardiranje očiju neke osobe jakim svjetlom tijekom noći može izbrisati uobičajen noćni porast melatonina i sniziti ukupno dnevno lučenje melatonina. Umjetna svjetlost tijekom spavanja ima daleko jači supresivni učinak od prirodne svjetlosti. Istraživače sve više iznenađuje broj fizioloških procesa koji su pod kontrolom ili utjecajem melatonina. On regulira naše cirkadijurne (jednodnevne) ritmove upravljajući našim ciklusom budnosti/spavanja, i jedan je od najdjelotvornijih uništavatelja slobodnih radikala, čime osigurava odvijanje sinteze DNK i dioba stanice. Melatonin ne samo što inhibira oslobađanje estrogena, nego i zapravo suzbija razvoj raka dojke.18
Drugo antikancerogeno svojstvo melatonina je njegova sposobnost da poveća citotoksičnost ubojitih limfocita imunološkog sustava. U stanju je čak i ojačati imunološki sustav i neutralizirati pad imunosti izazvan stresom. Sposobnost melatonina da suzbija rak dojke također rješava druge dvije prijetnje koje mogu pojačati diobu stanica u dojkama: hormon prolaktin i hormon poznat kao «epidermalni faktor rasta».
Melatonin također pojačava svojstvo vitamina D da suzbija tumor i povećava sposobnost tog vitamina da zaustavi rast tumora. U stvari, on pojačava antitumorna svojstva vitamina D za 20 do 100 puta. Pored toga, melatonin djeluje kao inhibitor aromataze, što je moćna zaštita protiv oblika raka ovisnih o estrogenu.19
Ne treba ni reći da je od vitalne važnosti održavati sposobnost tijela da stvara redovne i odgovarajuće količine melatonina svakoga dana. Nažalost, spavanje u sobi okruženoj svim našim najdražim uređajima – bežičnim telefonom, mobilnim telefonom, digitalnim satom, CD/radio playerima, računalom i televizorom – može ozbiljno oslabiti naše noćno stvaranje melatonina. Smatra se da je supresija stvaranja melatonina u epifizi put kojim EMZ štetno djeluje na zdravlje.
2001, dr. Masami Ishido i suradnici na Japanskom nacionalnom institutu za studije o okolišu pokazali su da stanice raka dojke tretirane melatoninom ponovno počinju bujati kad se izlože EMZ-u električne mreže.20 Oni su otkrili da su magnetska polja ometala signalni sustav stanica – njihovu internu komunikacijsku mrežu, koja određuje kako one reagiraju svoj okoliš. Time su dr. Ishido i suradnici također osporili jednu od središnjih postavki glavne struje toksikologije: manje je bolje, a više je gore. EMZ učinak koji su opazili pri 12 miligaussa (mG) bio je otprilike jednak onom koji su vidjeli kad su koristili 100 puta jače polje – od jednog gaussa (1 G). Dr. Ishido je otkrio indikacije da je učinak čak i jači pri nižim dozama EMZ-a nego pri višim.21 Taj mehanizam pomogao je objasniti zašto se pokazalo da smanjene razine melatonina zbog EMZ-a uzrokuju brojne oblike raka, uključujući rak dojke, prostate, debelog crijeva i rektuma, melanom, zloćudne izrasline na jajnicima i dječju leukemiju.
Danas je poznato da se supresija melatonina događa na frekvencijama koje nisu puno više od raspona uobičajenih kućanskih uređaja od 50 herca (Hz) (npr. u Australiji) i 60 herca (npr. u SAD). Ako spavate blizu postolja bežičnog telefona i/ili digitalnog sata ili imate loše električne instalacije, to uzrokuje dovoljno neprekidnog izlaganja EMZ-u za supresiju noćnog stvaranja melatonina.
Veza između raka dojke i EMZ-a nastavlja jačati. Dr. Patricia Coogan i suradnici s Bostonskog sveučilišta za javno zdravlje izvijestili su o 43 posto većem riziku kod žena koje su na poslu izložene magnetskim poljima, poput polja koja stvaraju središnja računala.22
U stvari, dokazano je da žene koje rade poslove povezane sa strujom, kao što su električarke, postavljačice telefona, radnice na održavanju dalekovoda i elektrotehničarke, imaju povećan rizik da će umrijeti od raka dojke. To povećano obolijevanje izravno je povezano sa supresijom melatonina pod utjecajem EMZ-a.
I ne bi se samo žene trebale brinuti zbog uzročne veze EMZ-a s rakom dojke. U pet studija, pojačano EMZ povezuje se s povećanim obolijevanjem od raka grudi kod muškaraca. Utvrđeno je da su muškarci koji su radili kao monteri telefonskih linija, na telefonskim centralama i u elektrodistributerskim kompanijama imali čak šest puta veću učestalost raka grudi u usporedbi s općom muškom populacijom.23
Ostali hormonski poremećaji koje uzrokuje EMZ
Eksperimentalni fiziolog dr. Charles Graham utvrdio je da magnetska polja djeluju na još dva hormona. Noćno izlaganje žena povišenim razinama EMZ-a u laboratoriju značajno je povisilo njihovu razinu estrogena, koji je poznati rizični faktor kod raka dojke.24 Kod muškaraca, izlaganje EMZ-u snizilo je razinu testosterona – a taj pad razine hormona povezan je s rakom testisa i prostate.25
Dr. Graham ističe da stalna magnituda polja utječe manje od isprekidanosti polja i drugih svojstava, kao što su skokovi napona koji se zovu «strujne prijelazne pojave». Ti skokovi mogu izazvati jak izboj energije u kratkom vremenskom razdoblju. Oni se događaju svaki put kad se uključe svjetla ili drugi električni uređaji, ili kad se pokrenu motori ili kompresori (poput onih u hladnjacima i klimatizacijskim uređajima), ili kad se koriste regulatori intenziteta osvjetljenja. Tranzijente je teško izbjeći jer mogu biti uzrokovani skokovima drugdje – u susjedovoj kući, ili čak u električnim vodovima u ulici. Dr. Graham također vjeruje da EMZ može zapravo odgovarati definiciji endokrinog disruptora bolje od mnogih hormonima sličnih tvari iz okoliša, jer se čini da magnetska polja izazivaju svoje učinke djelujući na i kroz hormone, a ne kao hormoni.
Milijunima žena širom svijeta prepisuje se tamoxifen, najpopularniji lijek za prevenciju ponovnog javljanja raka dojke. Jedna vrlo važna studija pokazala je da tamoxifen gubi svoju sposobnost sprečavanja širenja stanica raka kod izlaganja EMZ-u.26 Razina EMZ-a koja je izazvala taj učinak – 12 mG ili više – prisutna je kod čestih izvora kao što su sušila za kosu, usisivači, otvarači za limenke, računala, mikrovalne pećnice, stolne lampe, mikseri i električni satovi. Još više zabrinjava to što su daljnja istraživanja pokazala da iako melatonin uspješno smanjuje brzinu rasta ljudskog raka dojke u kulturi stanica, kod izlaganja magnetskom polju od 12 mG potpuno je gubi svoju sposobnost inhibiranja rasta stanica raka dojke.27
Ženama koje se liječe tamoxifenom od raka dojke rijetko se, ili nikad, savjetuje da smanje izlaganje EMZ-u ili da koriste odgovarajuće tehnologije za zaštitu od izlaganja EMZ-u. Neurotransmiteri, posebna klasa hormona koja uključuje serotonin i dopamin, igraju važnu ulogu kod raspoloženja. Poznato je da su promjene razina serotonina povezane s depresijom. Na primjer, snižene razine tog spoja u mozgu povezuju se s povećanom učestalošću samoubojstava.28 Jedna studija proučila je moždane funkcije majmuna izloženih magnetskim poljima frekvencije 60 Hz. Utvrđeno je da su razine serotonina i dopamina (ovaj posljednji djeluje na moždane procese koji kontroliraju pokrete, emocionalne reakcije i sposobnost osjećanja užitka i bola), bile značajno snižene neposredno nakon izlaganja, i da se samo dopamin vratio na normalnu razinu nekoliko mjeseci kasnije.29
Dr. Becker izvještava: «Čini se da bi mogla postojati dva tipa kliničke depresije: onaj koji je izazvan običnim psihosocijalnim faktorima, i onaj koji je izazvan nekim vanjskim faktorom koji utječe na stvaranje tih psihoaktivnih spojeva u epifizi. U svjetlu poznatog odnosa između epifize i magnetskih polja, bilo bi preporučljivo u potragu za odgovornim faktorom uključiti procjenu učinka abnormalnih elektromagnetskih polja.30» Njegov savjet podupiru i drugi istraživači.31,32