U dodatku rijetkoj tibetanskoj knjizi iz 18. stoljeća Put za Šambhalu (autora trećeg Pančen Lame [1738.-1780.] u prijevodu na engleski Chenga Yuana, 1901.) na intrigantan se način spominje humanoidna rasa s krilima koja je nekoć živjela u Tibetu, a onda se „uništila“. U istoj se knjizi spominje i postojanje brojnih piramidalnih struktura na različitim, zapadnom svijetu nepoznatim lokacijama na Krovu svijeta. Neke se od tih građevina opisuju kao „bajkovite“, a „višebojne“ verzije postoje među desecima drugih piramida (ibid.).
Stvarno postojanje grupa piramidalnih zdanja u Himalajama u novije je vrijeme potvrđeno, a prvi izvještaj koji o tome imamo onaj je američkog trgovca Freda Meyera Schrodera, koji je 1912. slučajno naišao na veliku piramidu okruženu manjim strukturama. Zadivljen prizorom, upitao je svog vodiča, budističkog redovnika, što one predstavljaju i dobio odgovor da 5.000 godina stari lamaistički dokumenti ne samo da sadrže informacije o namjeni tih piramida, nego i otkrivaju da su one već bile iznimno stare u vrijeme iz kojeg zapisi potječu. Kad bi se ovo datiranje potvrdilo, himalajske piramide bile bi starije od piramida u Gizi, čije je datiranje službeno prihvaćeno.
Nekih 33 godina poslije uočena je još jedna nevjerojatna piramida koja je posramila akademski svijet. U proljeće 1945. pilot Američkog vojnog zrakoplovstva James Gaussman letio je iz Kine u Indiju iznad Tibeta kad je bio primoran smanjiti visinu zbog problema s motorom. Navodi se da je rekao sljedeće:
Letio sam oko planine i potom smo došli do jedne udoline. Odmah ispod nas stajala je divovska bijela piramida. Izgledala je kao iz bajke. Bila je prekrivena svjetlucavom bijelom bojom. To je mogao biti metal ili neki oblik kamena. Sa svih je strana bila bijele boje. Najneobičnije od svega na njoj bio je njezin vrh – veliki komad dragocjenog, dragulju nalik materijala. Kolosalnost ovog zdanja duboko me se dojmila. (Hartwig Hausdorf, Die Weisse Pyramide [„The White Pyramid“], ponovno izdanje na engleskom kao The Chinese Roswell, New Paradigm Books, Florida, 1998., str. 112)
Gaussman je vjerovao da je ta piramida viša od 300 metara, što je više od dvostruko u odnosu na visinu Velike piramide u Gizi. Gaussmanove fotografije nikada nisu objavljene, ali crno-bijela fotografija zemljane piramide u blizini Xiana, glavnog grada kineske provincije Shaanxi, predstavljena je medijima 1990. godine kao „gigantska bijela piramida“ koju je Gaussman navodno fotografirao 45 godina prije. Međutim, Gaussmanova ruta letenja kretala se nekih 805 kilometara sjeverozapadnije od lokacije na objavljenoj fotografiji pa se opravdano sumnja da su dotičnu fotografiju objavile kineske vlasti kako bi sačuvale tajnu Bijele piramide od zapadnog svijeta. Godine 1947. - dvije godine nakon Gaussmanova viđenja - još je jedan američki avijatičar, Maurice Sheahan, na svom letu prema jugozapadu preko provincije Shaanxi zamijetio kolosalnu bijelu piramidu. Nekoliko je američkih dnevnih listova, uključujući i New York Times (28. ožujka 1947.) objavilo vijest o njegovom viđenju
U djelu Himalayas – Abode of Light Roerich govori o tri „isturene točke Šambhale“, što ukazuje na trokutasti oblik teritorija ovog zagonetnog kraljevstva. Lokacija ovih graničnih oznaka nije poznata, ali kad se napravi trokut pod istim kutovima kao i Velika piramida u Gizi (51 stupanj i 51 minuta), s početkom na oko 50 stupnjeva sjeverne geografske širine i ako se uzme dužina od 88 stupnjeva za zapadnu granicu, tada se križa s rutom Gaussmanova leta iz 1945. blizu mjesta na kojem je uočio divovsku bijelu piramidu. Ako se uzme i nastavak njegova leta u smjeru jugozapada, „južnu granicu“ određuje njegovo križanje s dužinom od 88 stupnjeva. Poznato je da su se u prostoru iscrtanom ovim osamljenim trokutom događali neki vrlo neobični događaji, od kojih je vjerojatno najfascinantniji onaj koji nazivaju „tibetanskim Roswellom“.
http://www.teledisk.hr/svjetlost/