Po svom biokemijskom sastavu ZG sirek je visokovrijedna namirnica. Vrlo je bogat visokokvalitetnim proteinima i sadrži sve esencijalne aminokiseline u količinama proporcionalnim tjelesnim potrebama, stoga može biti potpuna zamjena mesu. Osnovni protein u siru je kazein.
Procesom proizvodnje ZG sireka dolazi do promjene u sastavu nutrijenata prisutnih u siru u usporedbi s mlijekom, sirovinom iz koje se ZG sirek proizvodi.
Nutrijenti topivi u mastima (proteini, neki minerali, masnoće, vitamini topivi u masnoćama) koji se izvorno nalaze u mlijeku, koncentrirani su i u ZG sireku. Nasuprot tome, ZG sirek sadrži manje u vodi topivih komponenti (u vodi topivih vitamina i minerala).
Osim toga, sirek sadrži masti i ugljikohidrate te je dobar izvor vitamina i minerala, ponajprije kalcija, fosfora i magnezija. Sadrži 20-40% bjelančevina i oko 15-45% mliječne masti. Uza sve to ima i gotovo najnižu energetsku vrijednost među sirevima. Energetska vrijednost na 100 g namirnice iznosi 103 kcal. Prema smjernicama piramide pravilne prehrane, ZG sirek se nalazi u grupi zajedno s mlijekom i ostalim mliječnim prerađevinama (preporučuju se 2 do 3 serviranja dnevno).
ZG sirek je osobito važan za osobe koje ne podnose laktozu jer osobama koje ne piju mlijeko osigurava unos potrebnog kalcija. Većina ugljikohidrata uklonjena je procesom proizvodnje sira pa tako osobe koje ne podnose mlijeko mogu dobro podnositi ZG sirek.
Zahvaljujući značajnom sadržaju kalcija, Zagrebački svježi kravlji sir ima važnu ulogu u sprječavanju osteoporoze, tj. u održavanju dobrog zdravlja kostiju, prevenciji od srčanih bolesti, povišenoga krvnog tlaka i raka debelog crijeva. ZG sirek pridonosi i zdravlju zuba sprječavajući stvaranje zubnog plaka, a samim time i razvoj karijesa jer podiže pH vrijednost u ustima te na taj način reducira izloženost zuba kiselinama.
Također je važna namirnica u dijetoterapiji šećerne bolesti i kod bolesti jetre i žuči.