HRVATSKA je već u bankrotu, tvrdi ugledni ekonomist i politolog prof. dr. Slavko Kulić.
Prema njegovim riječima, visina anuiteta koji je već stigao na naplatu iznosi 15,5 milijardi eura, a Hrvatska u pričuvi ima 10,5 do 11 milijardi eura. "To znači da nismo uspjeli reagirati na svoje obveze. Hrvatska je u stanju gotovo neizlječive bolesti, a u ovoj zemlji svi šute o tome, uključujući intelektualce", ističe dr. Kulić. Taj ekonomist, naime, tvrdi kako Hrvatska ni prošle ni predprošle godine nije platila svoje obveze, te da ih sada ponovno odgađa. "To je reprogram za koji ne zna ni Sabor ni narod, a vlast sebe nudi ponovno na reizbor", kaže nam dr. Kulić ističući kako plan da izdamo dvije, tri milijarde eura obveznica i u najpovoljnijim okolnostima ništa ne znači.
"Mi ostajemo ponovno S DEFICITOM SVIJESTI O STVARNOSTI. Samo se stalno kupuje vrijeme do izbora da bi ista vlast ponovno ponudila sebe. Došlo je vrijeme kada naši vjerovnici mogu postupati kako hoće, a sustavno se prešućuje dubina ovoga ponora", poziva dr. Kulić na alarm.
Tragična je država koja očekuje prihode od turizma, nastavlja dr. Kulić: "Ako se zna da su 68 posto ukupnih prihoda od turizma privatni, a ne državni, onda nam je svima jasno da bez obzira na takozvani "prihod" od turizma, dug ostaje neplaćen".
ITALIJA JE VRH SANTE LEDA
Hrvatskoj se, kaže dalje dr. Kulić, događa isto što i Grčkoj, Portugalu, Španjolskoj, a sada i Italiji. DUŽNIČKE KRIZE u tim zemljama samo su početak domino-učinka kroz koji će na najgori mogući način isplivati na površinu sve slabosti neoliberalnoga kapitalističkoga sustava zapadnoga svijeta.
Prema Kulićevom mišljenju, na tome se neće stati, a upravo talijanska kriza otkrit će sve slabosti Njemačke.
Teški udarac, kako je predvidio, doživjet će i Francuska.
"Stanje u Italiji zapravo je vrh sante leda, unatoč njihovoj industrijskoj proizvodnji i izvozu", kaže nam dr. Kulić.
DUBOKI KORIJENI NESTABILNOSTI mogu se samo pokušati privremeno skriti, kaže nam Kulić te ističe: "To je još ništa prema onome što će se zbiti u Francuskoj, zatim i Njemačkoj. Problem je isti - neodrživi sustav potrošnje.
SUSTAV SAGRAĐEN NA LAŽI
"I u Francuskoj - više i Njemačkoj - manje, se šuti, mada se sve zna. Kao da se NE reagira na istinitost kao vrijednost. ŽIVIMO U BRDU LAŽI. Tamo gdje svi lažu, tamo laž postaje "istina". I pojedince i poduzeća i države i narode, vodi laž, ali to sada dramatično počinje dolaziti na naplatu", kaže ovaj ugledni ekonomist.
A ni koncept Europske unije, kaže dr. Kulić, NE može uspjeti na sustavu laži, na kojemu se svo vrijeme održava. (razgovor objavljen na www.index.hr)