(Vrlo vjerojatna) povijest cappuccina ima vrlo vjerojatno više veze s Bečom nego s Italijom. Zapravo, postoji nekoliko verzija priče o nastanku ovog omiljenog napitka u Beču, koje donosimo u ovom postu.
1. Redovnik i Turci pred Bečom
Godina je 1683. i Turci opsjedaju Beč. Papa tamo šalje Marca d’Aviana, redovnika iz reda franjevaca kapucina, koji bi trebao uvjeriti europske sile da se ujedine u vojni savez protiv Turaka. Tijekom boravka u Beču Marci je navodno ušao u jednu od kavana i probao novi moderan napitak – kavu. Bila mu je prejaka i zatražio je malo mlijeka da je razblaži. „Kapuziner”, uskliknuo je jedan konobar kad je vidio čudnu kombinaciju u šalici. Ostalo je legenda.
2. Vojnik i Turci pred Bečom
Druga verzija povijesti odnosno legende o cappuccinu govori o vojnicima, a ne o redovniku. Dakle, kad su 1683. pobijeđeni Turci pred Bečom, ostavili su navodno puno vreća kave koje su Bečani zaplijenili. Kuhali su je, ali bila im je prejaka i pregorka. Kako bi popravili okus dodavali su mlijeko i med, a novi napitak nazvali „kapuziner” u čast redovnicima. Podverzija priče govori da je među vojnicima koji su zaplijenili kavu bio i Franciszek Jerzy Kulczycki koji je zatim u Beču otvorio i prvu kavanu u kojoj je poslužio „kapuziner”.
Moguće je da je ime došlo od boje napitka koje podsjeća tamne kapucinske odore. Naime, istovremeno se u Beču pripremala i kava s više mlijeka koja se zvala „franziskner” jer je bila svjetlija i podsjećala na odore franjevaca.
3. Šlag, a ne mlijeko
Danas je cappuccino napitak od espressa i pjene od mlijeka. Ali, izgleda da je „kapuziner” u početku bio pripreman sa šlagom, a ne s mlijekom. Mlijeko se u to vrijeme rijetko koristilo zasebno, od njega se izrađivalo vrhnje, sirevi i maslac.
Iz Austrije se „kapuziner“ proširio u Italiju, prvo u sjeverne pokrajine koje su tad bile pod Habsburškom vlasti. Još uvijek se pripremao sa šlagom, ali u 19. stoljeću počeo se koristiti aparat za kavu, o čemu smo pisali u prošlom postu 7 zanimljivih činjenica o espressu koje bi svaki ljubitelj kave trebao znati. Dakle, aparat za kavu šalje vodu pod visokim pritiskom kroz kavu, ali ima i cjevčicu kroz koju izlazi zrak pod visokim pritiskom s kojim se onda može napraviti pjenica od mlijeka. I tako je od „kapuzinera” nastao „cappuccino”.
Inače, u Italiji, zemlji u kojoj su pravila više smjernice nego obaveza jedno se pravilo ipak ne smije kršiti. A to je: nema cappuccina nakon 11 sati ujutro. On se pije isključivo kroz jutro, često za doručak – Talijani vjeruju da mlijeko kasnije u danu nije dobro za probavu.