Sladić ili slatki korijen biljka je iz porodice mahunarki i jedna od najstarijih ljekovitih biljaka. Koristi se korijen biljke, koji je sladak i to čak 30 – 50 puta slađi od saharoze, a obično se dodaje kao zaslađivač u slatkiše i pića.
Sladić su koristili još stari Egipćani, a važan je sastojak u pripravcima tradicionalne kineske medicine. Navodno je i vojska Aleksandra Velikog imala dobre zalihe sladića, jer on gasi žeđ.
Ljekovita svojstva
Pomaže kod želučanih problema, ima protuupalno djelovanje i pomaže jačanju imuniteta. Uz to, preporučuje se i kod respiratornih problema kao pomoć pri iskašljavanju i disanju, a navodno i snižava stres.
Ipak, treba pripaziti s doziranjem jer je sladić moćan i može povisiti krvni tlak, uzrokovati oticanje noga i aritmiju srca. Trudnicama i dojiljama sladić se ne preporučuje ni u najmanjim dozama.
Ovisnici o sladiću
Kod nas će se netko teško predozirati sladićem, jer nije tako popularan. Opasnost zapravo postoji u Nizozemskoj i skandinavskim zemljama. Naime, tamo su bomboni od sladića među najpopularnijim slatkišima, posebno u Nizozemskoj gdje se godišnje pojede 2 kg bombona od sladića po glavi stanovnika.
Ti bomboni od sladića su obično slankasti i gorko-slatki, i ne odgovaraju baš našem ukusu. Osim u jednom slučaju. Omiljeni bombon Bronhi također sadrži sladić, baš zbog toga što olakšava disanje i pročišćava bronhe. A dok god ne odjednom ne pojedete 5 kg bronhija, sigurni ste od nuspojava.
Recept za koktel
Za kraj vam predlažemo i verziju omiljenog gin-tonika s nekoliko kapi sladića. Čašu do vrha napunite ledom, dodajte gin, nekoliko kapi tinkture od sladića, a zatim napunite čašu tonikom. Ukrasite kockicama krastavca i korijenom sladića. Korijen i tinkturu sladića možete naći u biljnim apotekama.