SUDBINA TESLINE OSTAVŠTINE
SVJETLOST: Koliki je danas interes službene znanosti u svijetu (posebno fizike) za Teslinu teoriju fizičke realnosti i njegovo shvaćanje elektromagnetskih pojava i da li je ipak većina tih istraživanja izvan ˝glavne struje˝ akademske znanosti?
V. ABRAMOVIĆ: Čovječanstvo, na sreću, nije umjetni proizvod i podliježe kozmološkim principima. Zato se znanstveni razvitak ne može spriječiti ljudskim konzervativizmom, tim oficijelnim sljepilom za novo, za promjenu. Novo je mediokritetima uvijek emotivno riskantno i mentalno neudobno. Da se pitala oficijelna znanost, ne bismo odmakli dalje od Newtonove mehanike, ne bismo imali čak ni Arhimeda, ali ni Faradaya, ni Teslin asinhroni motor koji je njegov uvaženi profesor u Gratzu oglasio perpetuum mobilom i stoga nemogućim, zbog čega je, kao što znamo, Tesla napustio studij. Otkrićem stacionarnih valova u Colorado Springsu još 1899. kao i cjelokupnom tehnologijom nehercijanskih valova koji idu brže od svjetlosti ili, kad treba, trenutno se efektuiraju ma gdje u prostoru i lokalnom vremenu, Tesla je pokazao prolaz znanosti Novog doba, onoj koja će poznavati kontrolu vremena oslonjenu na tehnologiju beskonačnog, to je put kojim danas idemo usprkos službenom otporu državne znanosti i konformističke univerzitetske znanstvene zajednice. Sve vrvi od fazno pomaknutih paralelnih svjetova u njihovim paralelnim sadašnjostima. Nismo sami.
SVJETLOST: Kakav je stav srpskih znanstvenika iz akademskog establishmenta prema Tesli? Zašto nailazite na toliki otpor oko inicijative da se otvori znanstveno proučavanje do sada nepristupačnog Teslinog arhiva u Beogradu? Koliki je opseg te Tesline ostavštine? Opisuju li se u tim bilješkama shvaćanja o svemiru i eksperimenti? Ima li matematičkih bilježaka?
V. ABRAMOVIĆ: U ovom trenutku nitko se u srpskoj Akademiji nauka i umjetnosti ne bavi Teslom, potpuno ga ignorira i univerzitet, čak i njegov Elektrotehnički fakultet. Istini za volju, moram priznati da srpskim znanstvenicima nije jednostavno da se počnu baviti istraživanjima i eksperimentima iz Teslinih patenata i arhiva jer se oni suprotstavljaju i Einsteinu i kvantnoj mehanici, što oni kao ljudi bez pravog istraživačkog karaktera ne mogu podnijeti, jer to ih znanje kao obične ljude višestruko nadilazi. Skršili bi se jednostavno, pa eto već desetak godina nitko od njih nije ni kročio u Teslin arhiv da bilo što gleda ili proučava. Tu ima njima sasvim hermetičnih bilježaka s naslovima kao, na primjer: promatrajmo zvuk kao val svjetlosti, ili, bilješke o mehanici Etera, ili, kosinusna formula za brzinu elektromagnetskih valova kroz zemlju sa svim mjerenjima, po kojoj ta brzina od beskonačne na polovima opada do tristo tisuća kilometara u sekundi na ekvatoru. Ima mnogo toga što suvremeni školski um ne može uopće prihvatiti. Kao znanstvenike ograničene obrazovanjem mogu ih razumjeti, ali ih ne mogu opravdati jer neće niti jedan euro dati onima koji bi Teslu od srca proučili. Osjećaju da bi ponavljanje Teslinih eksperimenata iz korijena promijenilo fiziku, boje se.
SVJETLOST: Da li su trenutno Tesline bilješke (naročito proračuni) dostupne zainteresiranoj javnosti i mogu li se dobiti kopije tih bilješki?
V. ABRAMOVIĆ: Na žalost, odgovor je negativan. Iako je 2003. Teslin arhiv UNESCO proglasio za svjetsku baštinu i stoga bi morao biti dostupan svakom samo za cijenu usluge kopiranja dokumenata, u Muzeju postavljaju razne birokratske prepreke koje je nemoguće prevladati, pa čak traže i vrlo mnogo novca po dokumentu, unatoč tomu što su sva autorska prava istekla. U stvari, otkrit ću vam jednu tajnu: Sava Kosanović, Teslin nećak, koji je na Vrhovnom sudu SAD-a dobio cijeli sadržaj Muzeja kao privatno nasljeđe, nikada nije to vlasništvo prenio na Jugoslaviju, odnosno Srbiju. Sve je Muzeju pri osnivanju dano samo na čuvanje, na revers. Kosanovićeva ostavinska rasprava nikada nije obavljena, te je pitanje vlasništva Tesline ostavštine pravno nerazriješeno. A kako ostavinska rasprava ne zastarijeva, Savini rođaci mogli bi to potraživati. Nedavno sam saznao i bizaran, ali izuzetno važan podatak da se prvi otisak Tesline posmrtne maske nalazi u privatnom vlasništvu u Hrvatskoj. Uzet je direktno sa Teslina lica i u unutrašnjem dijelu maske ostale su u gipsu Tesline obrve, njegov DNK.
(Izvorno objavljeno u magazinu Svjetlost 126)
Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
1096
OD 14.01.2018.PUTA