DR PETAR BOROVIĆ ZA VAS: Veselo srce najbolji lek!
Ako svaki obrok započnemo velikom čašom vode obezbedili smo komforan rad sistemu za varenje i maksimalno zaštitili zdravlje. Kad u nečemu preteramo umesto leka popijemo čašu skoro vruće vode.
Tokom istog obroka ne valja mešati sveže voće i povrće. Supu možemo preskočiti – voda i voće blagotvorniji su od nje.
Čak 85 odsto žena u Srbiji nema svakodnevnu stolicu jer ne konzumira dovoljno čiste vode i voća.
Talamus od kojeg zavisi rad našeg mozga zahteva 4 čaše vode svakodnevno.
Budni i posle ponoći prošpuštaju priliku da im organizam stvori hormon melatoin koji je borac protiv moždanog i srčanog udara.
Koliko ishrana i dobro raspoloženje utiče na naš život?
– Život treba voleti. Ja ga zaista volim i verujem u izreku da je veselo srce najbolji lek. Obraćam veliku pažnju na svoju ishranu i, sledeći najbolje savete iz narodne i moderne medicine, mislim da oni koji se zdravi rode, mogu dugo živeti bez ikakvih bolesti samo ako ne muče svoje telo, pre svega sistem za varenje i preradu hrane.
Niste pristalica sve popularnije terorije o pet manjih oborka dnevno?
– Oko nas je sve više ugojenih ljudi jer dnevno unose previše energije a predanja i nauka govore o dva do tri obroka između kojih postoji višečasovna pauza, dovoljno dugih da se dobro razloži hrana koju smo uneli. Mislim da je to najpravilnije jer češći obroci zbunjuju želudac… Ako ga mi na dva sata ili još češće, grickanjem slatkiša i slaniša, prekidamo, teramo ga da dodatno radi, vari, stvara višak kiseline i da se muči – učinak je isti kao kad bi nas neko kad zaspimo na svaka dva sata gurkao i budio pitajući nas da li spavamo, pa nam onda govorio: „ma spavaj, samo spavaj, to je zdravo“. Mozak bi sa takvim tretmanom tokom noći izludeo a mi bismo se od umora razboleli. Isti je slučaj i sa sistemom za varenja, a posebno sa želucem!
Doktor Borović tvrdi, doručak je najbolje pojesti ujutru, pola sata posle buđenja i to ovim redom: prvo popijemo čašu vode koja se u stomaku zadrži tek 20-ak sekundi, odmah nastavljamo da jedemo sveže voće, sezonsko ili iz zamrzivača, najbolji je koktel u kojem je bar jedna domaća, neprskana, neugledna jabuka iz naših šuma.
U njoj ima 600 puta više pektina, vitamina i minerala nego u velikoj jabuci skupe sorte. Ukupna količina voća koja je organizmu potrebna tokom dana je 600 grama i najbolje je podeliti je na dva do tri dela sa što više raznog sezonskog voća. Koristan je koktel jabuke, narandže i nekog bobičastog voća.
To želudac svari za 20 minuta tako da ne moramo praviti nikakvu pauzu, već posle voća odmah nastavljamo da uzimamo druge neophodne namirnice.
Voda je bitan faktor za naš organizam?
– Najbolje što možemo pružiti našem telu jeste voda. Ona je jedina supstanca koja prolazi kroz sve organe a da se zbog nje nijedan od njih ne uznemiri. Organizam je uopšte ne oseća a voda je blagotvoran lek. Naravno ni tu ne treba preterivati. Optimalna doza je šest čaša dnevno. Najbolje je, treba ponoviti, popiti pred obroke.
Taj režim pijenja vode, pokazale su naučne studije, oslobađa žene od cistitisa, čisti bubrege, sprečava stvaranje peska i kamena, takođe sprečava pojavu kamena u žuči, doprinosi savršenoj stolici… Čak 85 odsto žena u Srbiji ima zdravstvene probleme jer nema svakodnevnu stolicu i to upravo zato što ne konzumira dovoljno vode i voća.
I za kraj našeg razgovora, pomenula bih i redovno spavanje.. Koliko je bitno?
- Redovno spavanje! Treba leći oko 23 časa a probuditi se oko 6-6,30. U svakom slučaju čovek koji je budan i posle ponoći prošpušta priliku da njegov organizam stvara hormon melatoin koji je od neprocenjive važnosti kao zaštita od moždanog i srčanog udara, produžava mladost a kožu održava lepom. Spavanje ne sme biti kraće od šest-sedam sati jer to dovodi do glavobolja, poremećenog pražnjenja creva, nervoze, pojačanog stresa i mnogih ozbiljnijih oboljenja.
Autor: Jelena MIlošević