Američki znanstvenik i pisac Isaac Asimov prije 50 godina objavio je članak u New York Timesu u kojem je naveo svoja predviđanja o tome kako bi svijet mogao izgledati 2014. godine.
Asimov je napisao 500-tinjak kniga i drži ga se jednim od velikana znanstvene fantastike, ali osim romana pisao je i publicističke znanstvene knjige.
U članku 'Posjet Svjetskom sajmu 2014. godine', Asimov je iznio niz vrlo dobrih nagađanja o tome kako bi svijet mogao izgledati 2014. godine i puno je toga, zapravo, pogodio.
Što se tiče stvari koje nije pogodio, slažemo se s kolegama iz Huffington Posta da je doista šteta što svijet danas ne izgleda tako.
Točna predviđanja
"Do 2014. godine elektroluminiscentni paneli će biti u općoj upotrebi."
Možda ne shvaćate što su elektroluminiscentni paneli, ali ovi tanki, svijetleći paneli danas se koriste u raznim vrstama zaslona, u prometnim znakovima, u automobilima, oglasnim panelima, televizorima s ravnim zaslonom...
"Uređaji će nastaviti oslobađati čovječanstvo od zamornih radnih mjesta."
Pogledajte samo to mnoštvo gadgeta.
"Komunikacije će postati vidljive i slušne, a osobu s kojom telefonirate moći ćete i čuti i vidjeti."
Dovoljno je samo reći Skype, Google Hangout, FaceTime... i ostali alati za videorazgovore.
"Zaslon se može koristiti ne samo da vidite ljude koje pozivate, nego i za proučavanje dokumenata i fotografija te čitanje odlomaka iz knjiga."
S računalima, tabletima i 'pametnim telefonima', sve ovo je istinito.
Djelomično točna predviđanja
"Roboti neće biti ni uobičajeni ni vrlo dobri u 2014. godini, ali će postojati."
Ako definirate "robota" kao računalo koje izgleda i ponaša se kao čovjek, onda je to mišljenje definitivno istinito. Nemamo robote sluge ili robote prijatelje, ali zato imamo robote koji mogu plesati, pjevati, twerkati, igrati nogomet itd. Valja priznati da su nam se prioriteti malo pobrkali...
"Kuhinjski elementi će biti smišljeni tako da pripremaju 'autojela', zagrijavaju vodu i pretvaraju je u kavu, tostiraju kruh, prže, poširaju, mute jaja, peku slaninu..."
Danas imamo mnoge strojeve za instant-kavu, no "autojela" još nemamo, odnosno još ne možemo pritisnuti gumb i imati spreman topli doručak. Netko bi to trebao izumiti što je prije moguće.
"Stropovi i zidovi će moći sjajiti, i to u različitim bojama koje će se mijenjati pritiskom na dugme."
Takva tehnologija postoji, no svijetleći zidovi i stropovi nisu u ovom trenutku iznimno popularni.
"Svjetska populacija će brojati 6,5 milijardi."
Dobar pokušaj, ali, zapravo, danas nas je na planetu više od 7.100.000.000.
Netočna predviđanja
"Uređaji 2014. neće imati električne kabele, naravno, jer će biti napajani dugovječnim baterijama koje rade na radioizotope."
Još uvijek koristimo električne kabele, iako tehnologija bežičnog napajanja postoji, te se radi na njezinom razvijanju.
"Svi učenici srednjih škola će učiti osnove računalne tehnologije i postati stručni u binarnoj aritmetici, te će biti osposobljeni za savršeno korištenje računalnih jezika koji će se razviti iz jezika kao što je suvremeni Fortran."
Željeli bismo da je to istina, no, nažalost, škole u kojima se uči programiranje i dalje su još uvijek relativno rijetke, iako se odavno poučavaju osnove informatike.
"Živjet ćemo u 'društvu prisilne dokolice'...
Uh! Ne još, Asimove, ne. To se još nije dogodilo, ali ostaje nam nada.
sb|HuffingtonPost
03.01.2014.
03.01.2014.