ANALIZA SNOVA
Koliko snovi sadrže nesvjesnog sadržaja?
Snovi izviru iz nesvjesnog, donoseći u našu svijest one elemente nesvjesnog koji su nam u toj životnoj fazi potrebni .No granice između svijesti, podsvijesti, nadsvijesti, odnosno između persone, sjene i jastva u procesu spavanja postaju mekše, propusnije, pa se sadržaji iz sva tri područja miješaju, upadaju jedni drugima na teritorij,zbog toga su nam snovi uglavnom konfuzni, magloviti i nerazumljivi, a jadni ego je bez vlastite volje bacakan iz situacije u situaciju, iz stanja u stanje i ništa mu nije jasno.Sanjač se budi ošamućen i ništa mu nije jasno.San oduzima moć egu, inače nesvjesne sadržaje ne bi bilo moguće osvijestiti.
Kako se snovi analiziraju?
Ima više načina analize snova. Skoro svaka psihološka škola na već poznate metode dodaje nešto svoje. Freud i Jung su svakako najpoznatiji, vjerojatno i zbog toga jer su u svojim tumačenjima otišli u suprotnim smjerovima.Tu su i stara znanja koja moderna psihologija nije porekla.Ja bih svakako dodala i duhovne, tj. transcendentne elemente svakoj analizi.
Koliko nam u stvarnom životu pomaže analiza snova?
Pomaže osvješćivanju problema i njihovom lakšem rješavanju, a neke probleme možemo i izbjeći ako pravilno osluškujemo poruke iz «nesvjesnog».
Što je to integrativni rad sa snovima i što to uključuje?
To je uključivanje svih aspekata sanjačeve osobnosti skupa sa sadržajem sna i trenutnom objektivnom stvarnošću sanjačeva života u analizu.
Da li tumačenje i analiziranje snova može poboljšati kvalitetu naših života?
Da, to su naročito znali stari narodi i neka današnja primitivna plemena, koji ne poznaju pojam psihologa i psihijatra, ali su slušali govor duše, tj. obraćali pažnju na snove i čuvali zdravlje svog naroda. Pa su tako pravi psiho-mentalni poremećaji rijetkost u takvim sredinama, a ne pandemija koja se upravo širi kroz naše vrijeme i našu kulturu.
Koliko količina i sadržaj snova ima veze sa stupnjem duhovnog odnosno mentalnog razvoja?
Količina i sadržaj snova su direktan odraz stupnja našeg duhovnog odnosno mentalnog razvoja.Situacija je pomalo paradoksalna, što bi analiza nekih tipičnih snova čovjeka našeg vremena svakako potvrdila, ali moderni čovjek pati od svojevrsnog rascjepa svijesti, čak i ako se nije još razbolio.Zašto? Zato jer je mišljenje potencirano i razvijano na račun duhovnosti, a filozofija materijalizma je modernog čovjeka posve odduhovila., zato se psihički poremećaji šire matematičkom progresijom, a snovi modernog čovjeka su više noćne more (koje se i ostvaruju) nego tihi šapat duše.
Da li su noćne more projekcije naših strahova?
Ne uvjek.Noćne more mogu biti i slika naših konflikata sa samim sobom ili nekim aspektom svoje osobnosti., a ima i drugih razloga za sanjanje strašnih snova.
Kako se riješiti noćnih mora ukoliko osoba često pati od njih?
Prvo kroz analizu treba pokušati dešifrirati i osvijestiti poruku takvog sna. Osvijestiti je najvažnije, jer bojimo se nepoznatoga. Zatim postoje tehnike kontrole i upravljanja snom koje se mogu naučiti, itd.
Za kraj, možete li nam reći da li je točno vjerovanje da kada sanjamo smrt osobe zapravo joj produžujemo život i na čemu se temelji takvo vjerovanje?
Takvo vjerovanje se temelji na našim željama za naše bližnje, na našem odnosu prema samom pojmu smrti i nema veze s porukom iz takvog sna jer snovi o smrti obično najavljuju nekakav korjenit preobražaj u našem životu, kraj nečega staroga, potrošenoga i početak nečega novoga.
Da li je vjerovanje u snove praznovjerje?
Ne može se ne vjerovati u snove.Sanjanje je univerzalno ljudsko iskustvo. Svi sanjamo. Snovi su druga strana medalje našeg života, oni su vrata na granici između svjesnog i nesvjesnog. Vrata koja istina čuvaju nemani i čudovišta, ali to oni samo čuvaju nas od nas.