Reiki u Vedama
Inspiriran novim tekstovima svjetlotame o Reikiju odlučio sam dublje istražiti pojam Reikija i onoga na što se odnosi. Naime, moderna škola Reikija poćinje u Japanu sa začetnikom „nove“ tradicije Ushuijem. Kako u prijevodu s japanskog sama riječ znači Univerzalna energija(Rei=univerzalno, sveobuhvatno, božansko?, Ki=energija, Chi, Ki) očito bi ta energija trebala biti poznata i prije vremena Ushuija. Kako je poznato sam Ushuiji je govorio da se Reiki spominjao u spisima tibetanskog budizma. Nadalje, sama sama religiozno-filozofska misao Japana potječe iz budizma, a korijeni budizma su u hinduizmu, odnosno indijskoj tradiciji. Pa rekoh sebi, ako je to Univerzalna energija očito mora biti spomenuta i u Vedama.
Mnogi reikisti izjednačuju pojam Reikija s pranom, orgonom, ki energijom, bioenergijom....No, svjetlotama kaže da Reiki nije bioenergija.
U pogledu na drugu razinu stvarnosti, onu iznad materija, postoje mnoge zbrke u terminima. To je razina bioenergije, životnog električkog fluida, orgona...Ali kako svjetlotama piše Reiki je više od toga.
I onda su mi se otvorile oči osobnim uvidom, iskustvom. Jer, Reiki jest Prana u vedskoj terminologiji, ali Prana nije bioenergija, niti je druga razina postojanja kako su to teozofi modelirali.
Što je onda Prana?
Kada se Brahman očituje stvara prostor očitovanja i dinamiku unutar tog prostora. Prostor očitovanja sadrži sve što će se dogoditi u svim vremenima i prostorima, poput filmske trake na kojoj su sve scene jednog filma. Taj prostor se u Vedama naziva akasha.
Akasha svojim postojanjem uzrokuje i dinamiku odvijanja tog filma. Zamislite si udubinu na nekoj plohi, kao da stavite tešku loptu na plahtu razapetu na četiri kolčića. Ta udubina jest akasha a ona svojim postojanjem uzrokuje da sve klizi prema rupi. Na taj način akasha stvara dinamiku.
Ta dinamika u nekim tekstovima opisana je kao Fohat, ali u najranijim tekstovima Veda riječe je o Vatri, pojmu Agni koji leži u svima nama, posvuda, i kao takva je Univerzalna energija.
„Postoji vatra koja počiva unutar zemlje i u biljkama i voda ju nosi, vatra je u kamenu, i duboko u čovjeku, ista ta vatra gori i na nebesima.“
(Atharva Veda)
Kasnije u upanišadskim tekstovoma, yogijskoj i tantričkoj literaturi govori se o Prani. Dakle, Prana nije bioelektricitet, orgon, nego je Prana temeljno svojstvo očitovanja, posljedica postojanja, i ja bih rekao sveprisutna energija, energija postojanja. Kao takva s pravom je sinonim za Reiki.
A Mahatapaswi Sri Kumarswamiji u knjizi „Dimenije yoge“ piše:
„U Yoga Shastri, termin Prana je daleko opsežniji; postoji prapočetna Prana, poznata pod nazivom Mukhya Prana ili Maha Prana, a ona se dijeli na dvije - pojedinačnu i univerzalnu.“
Što se pak slaže sa svjetlotaminom pisanju o energiji u nama i izvan nas.
Sama praktična uporaba te energije također je spomenuta u Atharva Vedi i primjetit ćete da nalikuj praksi Reikija u svrhu iscjeljivanja, iako sam Reiki nije namjenjen samo iscjeljivanju.
Ayam me hasto bhagwanayam me bhagvattarah: Ayam me vishwabheshjoayam shivabhimarshanah:II (6)
Hastabhyam dashshakhabhyam jihwawachahpurogavi-anamayitnubhyam hastabhyam tabhyam tawabhi mrishamasi II(7)
(Atharva Veda, 4;13;6-7)
„Naša lijeva ruka je namjenjena, oblikovana i osnažena Vrhunskom snagom za liječenje koje uklanja prepreke slobodnom tijeku radosti, a naša desna ruka je još moćnija jer sadrži ozdravljujući dodir Univeruma; njen iscjeljujući dodir donosi mir, koordinaciju, donosi smisao, radost i oslobođenje od svih otrovnih uvjeta materije: rođenja, smrti, starosti i bolesti.“