RODITELJSTVO TREBA UČITI
Škola za mame i tate
Piše Patricija SOFTIĆ-MEHMEDOVIĆ
Puno teže s djecom nego ranije
Što se promijenilo u posljednjih 50-ak godina da današnji roditelji imaju potrebu za ovakvim radionicama i općenito za stručnim savjetovanjem po pitanju odgoja djece? Oni smatraju da je njima danas puno teže s djecom nego što je to bilo njihovim roditeljima. Prvenstveno misle da su se prijašnje generacije takoreći odgajale same, gledajući kako drugi čine neke stvari i reagiraju na određene situacije. Slažu se da danas roditelji daleko manje vremena provode sa svojom djecom koja su izloženija raznim medijima koji ih zapravo odgajaju. Najveća razlika između sadašnjih i prijašnjih generacija roditelja, smatraju oni, je u tome što je danas izgubljen autoritet koji su nekad imali ne samo roditelji, nego i škola, pa i neke druge institucije.
- Nekada je škola, možemo reći, bila jedini izvor znanja, a budući da je svako dijete po svojoj prirodi znatiželjno, ipak je u školi moglo naći nešto za sebe. Uostalom, škole su nudile jako puno besplatnih slobodnih aktivnosti. Danas su sa svih strana bombardirani informacijama, a možda i svi mi od njih previše očekujemo, pa se tu negdje usput izgubilo ono osnovno čemu bismo ih trebali učiti, a to su socijalne vještine i kvalitetna komunikacija. Svi reagiramo kad se problem dogodi, ali bi zaista cijelo društvo trebalo raditi na prevenciji. Eto, nas desetak smo, koliko nas je dolazilo na ovu radionicu, praktički probili led i odlučili poboljšati komunikaciju sa svojom djecom, rekla je naša sugovornica.
Stjecanje novih vještina
Svima je potrebna stručna pomoć
Roditelji su izrazili potrebu za dodatnim savjetovanjem i dužim trajanjem radionica koje su podijeljene na tri susreta u trajanju od dva sata. S obzirom na to da se jedan dio radionice odnosi na suočavanje s vlastitim strahovima, iz upitnika koji su roditelji popunjavali vidljivo je da se najčešće boje ponašaju li se primjereno prema svom djetetu, imaju li kvalitetnu komunikaciju i hoće li se uopće znati suočiti s izazovima koje pred svakog roditelja donosi pubertet i odrastanje djeteta.
- Vidi se da roditelji učenika sedmih i osmih razreda imaju već nešto kompleksnije probleme, a najčešće su vezani uz poteškoće u komunikaciji, kako sa svojom djecom, tako i s ukućanima. Mi im nismo nudili gotova, instant rješenja, nego smo im dale neke smjernice kako na drugačiji način pristupiti djetetu i potaknuti ih da sami pronađu rješenje za svoju konkretnu situaciju nudeći im neke druge modele komunikacije, rekla je psihologinja Sladoljev-Jakovljev.
Radionice će se nastaviti početkom drugog polugodišta, kada će i drugi roditelji imati priliku podijeliti svoje bojazni i naučiti kako se nositi s njima i turbulentnim zbivanjima koja ne izostaju u odgoju naše djece.
Radionice za roditelje u Istri Osim spomenutih radionica udruge Odiseja, roditelji koji žive u Puli i okolici mogu potražiti savjete i u Obiteljskom centru Istarske županije koji je u svibnju počeo s radom u zgradi Vodotornja. Obiteljsko savjetovalište koje djeluje pri centru otvoreno je svakodnevno, a namijenjeno je roditeljima, partnerima, djeci i mladeži koji imaju problema u obiteljskim odnosima te razvojne, odgojne i komunikacijske teškoće. Usluge savjetovanja su besplatne, a uskoro bi trebali razviti i ponuditi i svoje vlastite programe vrtićima, školama i jedinicama lokalne samouprave. Tečajevi kvalitetnog roditeljstva već se nekoliko godina organiziranju u Puli, tradicionalno u listopadu, a ove godine su zbog velikog zanimanja organizirani i u Medulinu. Tijekom dva mjeseca održava se osam radionica u trajanju od dva sata koje vodi psiholog i psihoterapeut Davor Apostolovski. Svrha tečaja je unaprijediti roditeljske uloge i uspostaviti bolju komunikaciju u obitelji, a obrađuju se teme poput razumijevanja potreba djece i roditelja, konflikta te kvalitetno provedenog vremena u obitelji. Od 2005. godine u Buzetu se provodi projekt »Sretan roditelj – sretno dijete« također s ciljem edukacije roditelja u smjeru jačanja roditeljskih vještina i kompetencije. Voditeljice Meri Višić i Vesna Jermaniš istaknule su da je njihova škola zapravo trening za roditelje koji u manjim skupinama kroz teoretska predavanja, diskusije i interaktivne vježbe i igre uloga uvježbavaju ponašanja kojima mogu unaprijediti roditeljske vještine. Fond Zdravi grad Poreč već više godina organizira školu roditeljstva »Biti roditelj«, koja je zamišljena kao ciklus od sedam tematskih predavanja i pratećih radionica za razvijanje raznih vještina. Glavna svrha radionica je osnažiti roditelje za veći i adekvatniji angažman u rješavanju složenih situacija. |