Neke biljke sadrže u listovima, plodovima, cvjetovima, sjemekama ili u korijenu eterična ulja s aromatičnim tvarima svojstvenog mirisa. Takvi aromatični biljni dijelovi, dodani različitim jelima u svježem ili osušenom stanju, oplemenjuju hranu, daju joj ugodan miris, poboljšavaju okus, potiču apetit te potiču, pospješuju i olakšavaju probavu. Kako je sastav eteričnih ulja u takvim biljkama vrlo različit, postoji velik broj biljaka koje se upotrebljavaju kao začini i mirodije za različite vrste jela.
Mnoge biljne vrste sadrže fitoncide ili tvari antibiotskog djelovanja, te su poznate kao «biljni antibiotici». Najviše fitoncidnih tvari nalazi se upravo u eteričnim uljima začinskih biljaka, a koje zbog svojih antiseptičkih svojstava mogu hranu, posebno meso, kroz neko vrijeme sačuvati od kvarenja. Osim toga, mnogi začini nekada su bili vrlo cijenjeni kao preventivno i ljekovito sredstvo kod zaraznih bolesti, a vrijednost pojedinih začina bila je jednaka vrijednosti zlata. Danas je upotreba začinskih biljaka najčešće prepuštena samo narodnoj medicini, iako je znanstveno dokazano da se njihovom upotrebom mogu suzbiti ili čak liječiti neke bolesti. Ali, uzimane u većoj količini, neke vrste začina nisu sasvim neotrovne. Prejako ili prečesto začinjavanje jela oštrim začinima može štetno djelovati na neke organe. Stoga začine, uzimane u hrani ili kao lijek, treba upotrebljavati u propisanim količinama.
Kardamom – upala sluznice želuca, probavne smetnje, glavobolja
Dokazano je da su sjemenke kardamoma (Elettaria cardamomum) kao začini i kao lijek protiv bolesti želuca koristili još stari Grci i stari Rimljani.
1 čajna žličica kardamoma
2,5 dl vode
Zgnječene komuške ili sjemenke kardamoma preliti kipućom vodom te pokriveno ostaviti da odstoji 10 minuta. Tekućinu procijediti te uzimati u gutljajima 1 puta na dan.
Paprika ljuta – prehlada i gripa, želučano-crijevne tegobe
Najljekovitija tvar ljute praprike (Capsicum annuum) je ljuta tvar kapsaicin.
1/3 čajne žličice ljute paprike
1 žlica meda
Ljutu papriku umiješati u med te uzimati 1-2 puta na dan.
Mak – nemir i nesanica
Zrele sjemenke pitomoga maka (Papaver somniferum) sadrže vrlo malu količinu alkaloida, a morfina u sjemenkama upoće nema. Osim kao hrana, sjemenke se koriste kao blago sredstvo protiv nemira, nesanice i ta umirenje.
2 žlice maka
1 dl mlijeka
1-2 žličice meda
Mljevene sjemenke maka preliti kipućim mlijekom, ostaviti da odstoji 10-15 minuta, umiješati med te uzimati 2-3 puta na dan.
Klinčić – za dezinfekciju usta i grla, za bolji rad želuca
Osim što potiču rad želuca te dezinficiraju sluznicu usta i grla, pupoljci klinčića (Syzygium aromaticum), paprenog okusa i ugodnog mirisa, odlično su sredstvo protiv zubobolje. Kako bi se ublažila zubobolja, u usta, pokraj bolnog zuba, treba staviti pupoljak klinčića.
Vanilija – grčevi u želucu i crijevima, afrodizijak
Vanilin, koji se razvija u plodu vanilija (Vanilla planifolia) tijekom sazrevanja ploda, smiruje grčeve u želucu i crijevima. Na želudac ne djeluje izravno, već neizravno, ugodnim djelovanjem na osjetila njuga i okusa.
1/3 štapića vanilija
2,5 dl vode
1 žličica šećera ili meda
Vaniliju usitniti, preliti kipućom vodom te pokriveno ostaviti da odstoji 10-15 minuta. Tekućinu procijediti, zasladiti šećerom ili medom te uzimati 2 puta na dan.
Kim – nadutost i grčevi
Osim što pospješuju probavu masti, plodovi kima (Carum carvi) najbolje su biljno sredstvo protiv nadutosti, napinjanja te grčeva u želucu i crijevima.
1 žličica kima
3 dl vode
Plodove kima zgnječiti žlicom, preliti kipućom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 10 minuta te procijediti. Što topliji čaj uzimati u gutljajima 2-3 puta na dan ili po potrebi.
Korijandar – bolovi u kostima i mišićima, nadutost i grčevi
Čaj od sjemenki korijandra (Coriandrum sativum) pomaže protiv bolova u kostima i mišićima, a može se koristiti i kao oblog.
1 čajna žlica korijandra
2,5 dl vode
Zdrobljene sjemenke korijandra preliti sa 2,5 dl kipuće vode, pokriveno ostaviti da odstoji 15-20 minuta te procijediti. Čaj zaslađen šećerom ili medom uzimati 3 puta na dan, a nezaslađeni čaj koristiti kao oblog.
Cimet – prejake i bolne menstruacije, mučnina, nadutost, proljev
Osim kao lijek za čeludac, narodna medicina koricu cumeta (Cinnamomum zeylanicum) koristi kao sredstvo protiv prejakih i bolnih menstruacija.
1 cm korice cimeta
3 dl vode
1 žličica meda
Zdrobljenu koricu cimeta preliti kipućom vodom te pokriveno ostaviti da odstoji 10-15 minuta. Tekućinu procijediti, zasladiti medom te uzimati 2-3 puta na dan.
Komorač – kašalj i upala grla
Eterično ulje komorača (Foeniculum vulgare), kojega u suhim plodovima ima i do 6%, odlično je sredstvo protiv kašlja i upale grla. Plodovi se mogu uzimati kao čaj, ali mnogo bolje je toplo mlijeko s komoračem.
1 žličica komorača
3 dl mlijeka
1 žlica meda
Plodove komorača zgnječiti žlicom, preliti kipućim mlijekom te pokriveno ostaviti da odstoji 10 minuta. Mlijeko procijediti, zasladiti medom te toplo uzimati 3 puta na dan.
Anis – kašalj i prehlada, bronhitis, mučnina i grčevi
Sjemenka anisa (Pimpinella anisum) sadrže 2-3% anetola, tvari koja se nalazi u njegovom eteričnom ulju, a odlično je sredstvo protiv kašlja, prehlade i bronhitisa. Koristi se i protiv grčeva kod dojenčadi te protiv mučnine.
1 čajna žličica anisa
2,5 dl vode
1 žlica meda
Sjemenke anisa zgnječiti, preliti kipućom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 10 minuta te procijediti. Čaj zasladiti medom te uzimati 2-3 puta na dan. Kod napinjanja i vjetrova u crijevima nezaslađen čaj uzimati 3-4 puta na dan.
Papar – temperatura, upala grla, mučnina, vrtoglavica, zastoj mokraće, reuma i artritis
Uzimanjem sjemenki papra (Piper nigrum) u malim količinama, papar je vrlo djelotvorna biljka.
4-6 zrna papra
2,5 dl vode
1 žlica meda
Zgnječene sjemenke papra preliti kipućom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 15-20 minuta te procijediti. Čaj zasladiti medom te uzimati 2 puta na dan ili po potrebi.
Sezam – zatvor
Sjemenke sezama (Sesamum indicum) blago su sredstvo za čišćenje.
2 žlice sezama
2 žlice meda
Sjemenke sezama umiješati sa medom te uzimati 3-4 puta na dan.
Gorušica – glavobolja, reuma i artritis
Kupka za noge, u koju su umiješane sjemenke gorušice (Brassica nigra), smanjit će ili potpuno ukloniti glavobolju. Kod reume ili artritisa, gorušisu treba dodati vodi za kupanje, jer pospješuje prokrvljenost kože.
3-4 l vruće vode
2-3 žlice sjemenki gorušoce
Sjemenke gorušice dobro zgnječiti ili samljeti u brašno, te umiješati u toplu vodu. U vodi močiti noge 5-10 minuta, a potom dobro isprati mlakom vodom.
Zvjezdasti anis – reuma i artritis, kašalj, prehlada i bronhitis
Osim anetola, koji pomaže kod kašlja, prehlade i bronhitisa, sjemenke zvjezdastog anisa sadrže još neku tvar za koju se smatra da olakšava bolove kod reuma i artritisa.
½ čajne žličice sjemenki anisa
2,5 dl vode
Krupno mljevene sjmenke zvjezdastog anisa preliti kipućom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 15-20 minuta te procijediti. Čaj uzimati 3 puta na dan, kod reume i artritisa nezaslađen, a kod kašlja, prehlade i bronhitisa zaslađen sa malo meda.