Biljka ne sadrži uvijek jednake količine aktivnih tvari, koje je čine Ijekovitom, te je zato veoma važno u koje je vrijeme brati. Isto tako, pojedini dijelovi Ijekovitog bilja ne beru se u isto vrijeme.
Citava zeljasta biljka bere se tek onda kada je zrela za razmnožavanje, tj. kada počinje cvjetati. To je vrijeme kada ona u svojim nadzemnim dijelovima, posebice u listovima, sadrži najviše aktivnih tvari. Kod višegodišnjih zeljastih biljaka prilikom branja valja biti oprezan. Biljku se ne smije čupati iz korijena, nego rezati samo mlađe dijelove, a ostavljati starije prizemne dijelove koji će se ponovo pomladiti. Takvim opreznim branjem stabljike biljka se pomlađuje i štiti od uništenja.
Listovi se beru kao i stabljika, uglavnom u početku cvatnje, što je znak da je potpuno razvijena i da sadrži najviše aktivnih tvari. Pri kraju cvatnje, pogotovo kad se plod formira i dozrijeva, Ijekovito bilje, redovito, posjeduje najmanji sadržaj aktivnih tvari. Kad se beru listovi, obratiti pažnju da budu zeleni, razvijeni i bez nametnika. Listove biljaka što sadrže eterična ulja potrebno je što brže osušiti i pohraniti. Nakon što se osuše, listovi moraju sadržavati približnu boju koju su imali dok je biljka bila u svježem stanju. Promijeni li se znatnije boja, to je znak da su u biljci nastale promjene u sastavu važnijih tvari i da nije za upotrebu u čajevima i tinkturama.
Cvjetovi se beru u vrijeme njihove pune razvijenosti, što znači, prije nego su ocvali. Kad se cvjetovi trgaju ili režu, valja paziti da peteljka bude što kraća. Isto tako, ne bi bilo dobro kad bi cvjetove trgali bez peteljki. U tom bi slučaju cvjetovi ubrzano gubili aktivne tvari. Sušiti ih brzo i paziti da na njima ne bude insekata.
Plodovi namijenjeni liječenju beru se neposredno prije sazrijevanja. Mesnatiji plodovi teže se suše pa se zato uglavnom ižlažu većoj toplini u tankim komadićima.
Kora se obično bere u proljeće jer se tada najlakše guli s drveta. Koru guliti s mlađih grana, ne starijih od dvije do tri godine. Ta je kora manje ispucala i više je glatka, a sadrži više aktivnih tvari.
Podzemni dijelovi dvogodišnjih Ijekovitih biljaka beru se koncem prve ili početkom druge godine. Kod višegodišnjih biljaka podzemni dijelovi beru se u drugoj godini. Podzemni mesnati dijelovi Ijekovitog bilja sakupljaju se u ranu jesen prije kiša. Oni se pažljivo očiste od zemlje i suhih dijelova, usitne na manje dijelove i onda suše, obično na umjetnoj toplini.