U Aziji se uz pomoć feng shuija određuju mjesta grobova, poljoprivrednih nasada, mjesto i izgled građevina te njihovo uređenje. To je tradicionalistički pristup.
Feng shui kineska je riječ, a označava oblik geomantije, odnosno augurija. Premda je on već stoljećima uvriježen u Aziji, tek se od povratka američkog predsjednika Richarda Nixona s puta u Kinu 1972. proširio i na zapadne zemlje i postao svojevrsna industrija. Neki arhitekti pomoću njega projektiraju nebodere, urede i kuće. Žene u skladu s njim uređuju svoj dom. Deseci knjiga i web-stranica na internetu govore o njemu i njegovoj primjeni.
Zbog čega je on sve popularniji? Prema riječima jednog zagovornika feng shuija, on može osigurati "bolji život, zdravlje, sretniji brak, bolje poslovne odnose, veće bogatstvo i unutarnji mir". Privlačno, zar ne, no što je zapravo feng shui?
O čemu se radi?
Temeljni pojmovi feng shuija: |
Yin, yang i ch’i zajedno s takozvanih pet elemenata, drvom, zemljom, vodom, vatrom i metalom, osnova su teorije o feng shuiju. |
Kineske riječi feng shui doslovno znače "vjetar i voda". Korijeni feng shuija sežu tisuće godina unazad, u vrijeme kad su se razvile mnoge orijentalne filozofije. Među njima je bilo i vjerovanje u ravnotežu yina i yanga (tame i svjetla, hladnog i toplog, negativnog i pozitivnog). Teorija o yinu i yangu povezana je s pojmom ch'i, koji doslovno znači "zrak" odnosno "dah".
Zagovornici feng shuija vjeruju da kroz zemlju prolaze "žile" kojima teče snažna energija. Njihov je cilj otkriti na kojim su mjestima razni oblici energija, odnosno ch'ia, zemlje i neba izjednačeni. Ta ravnoteža postiže se prilagođavanjem određenog komada zemlje ili unošenjem promjena u građevini na nekom zemljištu. Vjeruje se da će postizanje ravnoteže na taj način donijeti sreću onima koji tu rade ili žive.
Lo P'an – geomantijski kompas
Feng shui bez kompasa? Ha, ha, ha... raditi raspored po feng shui principima bez upotrebe Lo P'an kompasa tek je oblik unutarnjeg uređenja. Oni koji se profesionalno bave feng shuijem obično koriste geomantijski kompas, oni koji ga ne koriste nazivaju se šarlatani.
Ovaj mali magnetski kompas ime je dobio po smjeru svoje igle – svi kineski kompasi pokazuju na zemljopisni jug ( doslovan prijevod imena znači "igla koja pokazuje jug" – i nalazi se u sredini nečega što se može nazvati svojevrsnom astrološkom kartom.
Podloga kompasa je crvena i predstavlja zemlju, a ostatak je podijeljen na koncentrične krugove koji su odvojeni linijama. Geomantijski kompas sadrži podatke o zviježđima, godišnjim dobima, solarnim ciklusima i slično. Kad se analizira određeno zemljište ili građevina, u obzir se uzimaju razni podaci koji se dobiju pomoću kompasa. Osoba koja vrši feng shui ispitivanje promatra gdje igla kompasa presijeca vanjske linije i krugove te tako određuje što je potrebno da bi se to mjesto "popravilo".
Pri određivanju toga kako postići ravnotežu određenog mjesta u obzir se mogu uzeti izgled krajolika, tokovi vode, odvodni kanali, pa čak i položaj prozora i vrata nekog objekta. U Kanadi je, naprimjer, jedna trgovkinja na stražnja vrata svoje trgovine stavila ogledalo kako bi "ispravila" položaj vrata u trgovini. Slično tome, osoba koja se bavi geomantijom mogla bi preporučiti da se premjeste biljke, pokućstvo ili slike, da se pred vrata stave "kineska zvonca" ili nabavi akvarij kako bi se u kući ili sobi postigla ravnoteža.
Modeliranje sa zapada
Bliža im je bliskoistočna nego dalekoistočna teorija: |
U knjigama Staroga i Novog zavjeta poput Djelima apostolskih, gdje se govori o osobama koje su imale ”demona gatanja“, proricanje budućnosti uz pomoć bilo kojih metoda izuzev nadahnuća od strane Boga opisuje se kao komuniciranje sa zlim duhovima/demonima. Iz ovog razloga mnogi kršćani ne prakticiraju ni principe feng shuija. |
U zapadnim su zemljama oni koji se bave feng shuijem pokušali tome dati znanstveni prizvuk, pojedinci su zato pribjegli korištenju kompjutora pomoću kojih analiziraju razne geografske terene. Pa ipak većina knjižnica knjige o feng shuiju svrstava u dio za astrologiju i proricanje budućnosti. U Hrvatskoj Rječnik stranih riječi Vladimira Anića i Ive Goldsteina geomantiju opisuje kao "proricanje, gatanje iz likova u zemlji, pijesku ili šljunku".
www.Net.hr/Moj dom |