Borbu protiv celulita započnite prehranom
Zagreb, 12.03.2009., 09:57 | Marijana PetrovićVrijeme će proći samo tako i evo ga proljeće, ljeto i... celulit! I opet isti problem, kao i prošle i pretprošle godine.. Naša stručna suradnica Marijana Petrović iz Studija ljepote Ola! ovoga puta će vam ponuditi dragocjene savjete za borbu protiv celulita
Da, teško ga je iskorijeniti, mislim čak i nemoguće, na njemu se stalno mora raditi. I nemojte početi pred ljeto, počnite odmah ako već niste. Na žalost ne možemo ga pobijediti, ali se sigurno vrlo uspješno možemo boriti s njim.
Kada se upustimo u borbu protiv celulita, moramo ga napadati s više strana: prehranom, fizičkom aktivnošću, njegom u salonu i kod kuće
Ne odustajte, samo u glavi napravite klik, odlučite i rezultati neće izostati. Nemojte gladovati i ići na ekstremne djete, jer to pogoduje celulitu. Pogotovo pored izobilja vrijednih namirnica koje imamo pored sebe.
Kada se upustimo u borbu protiv celulita, moramo ga napadati s više strana: prehranom, fizičkom aktivnošću, njegom u salonu i kod kuće. Danas ćemo pričati o prehrani. Što se tiče prehrane, vjerujem da bi većina trebala promjeniti neke navike. Ako ih prihvatite, već ste na pola puta.
Moj savjet je da si, kao i ja, isprintate namirnice koje, između ostalog pomažu i u rješavanju celulita i popis zaljepite u kuhinju. Vjerujte da je djelotvorno, a izbor je stvarno velik, šarolik i zanimljiv.
Prvo morate znati što morate izbaciti iz prehrane:
- pohana, prezačinjena, pržena i gotova brza jela
- previše slana jela (natrij djeluje na zadržavanje vode u stanicama)
- slatkiše, grickalice, sva gazirana i ušećerena pića i kupovne sokove
- nareske, masnu hranu, konzerviranu hranu
- svinjetinu, tvrde i topljene sireve
- bijeli šećer, bijeli kruh i proizvode od bijelog brašna
- kupovne umake i preljeve, vrhnje, majonezu
- alkohol i nikotin
Neuredna probava je dijelom odgovorna za razvoj celulita, možete ju regulirati namirnicama bogatim vlaknima, posebno proizvodima od cjelovitih žitarica i suhim šljivama. Jedite polako i svu hranu dobro žvačite.
Važno je jesti svježe i visokovrijedne namirnice kako bi stanice kože i tkiva bile optimalno opskrbljene hranjivim tvarima. Dnevno su potrebna 3-5 obroka zdrave hrane s puno zelenila, voća i povrća
Ne zaboravite na tekućinu!
Tijekom dana u organizam obavezno unijeti dvije do dvije i pol litre tekućine, bilo u obliku vode ili biljnog čaja (zeleni čaj).
Dio tekućine možete nadoknaditi svježe istisnutim sokovima od voća i povrća, bistrim juhama od povrća (ne od gotove kocke). Tekućina ubrzava metabolizam, pomaže tijelu da se riješi štetnih tvari i daje organizmu vlagu iznutra.
Što jesti?
Važno je jesti svježe i visokovrijedne namirnice kako bi stanice kože i tkiva bile optimalno opskrbljene hranjivim tvarima. Dnevno su potrebna 3-5 obroka zdrave hrane s puno zelenila, voća i povrća.
Voće i povrće čiste organizam. Te su namirnice najvažniji izvori vitamina (C, B-kompleks, E) i minerala (magnezij, kalij, fosfor, natrij, željezo) koji djeluju na dreniranje organizma.
Zdrava prehrana treba objediniti žitarice i proizvode od žitarica koji sadrže ugljikohidrate, bijelo meso (piletina, puretina), ribu (najbolje plava), jaja i nemasne mliječne prerađevine zbog obilja bjelančevina, te u razumnim količinama korisne masnoće primarno biljnog podrijetla.
Treba voditi računa prilikom pripreme hrane. Povrće je najbolje jesti sirovo, kuhano ili pripremljeno na pari s minimalno vode. Svo meso i ribu poželjno je pripremati bez masti i tek na gotovo jelo dodati maslinovo ulje i limun. Kod pripremanja jela koristite što manje soli. Hranu možete obogatiti začinima.
- ananas, papaja, kivi, mango, grejp – riznice enzima koji potiču stvaranje kolagena, jačajući tako vezivna tkiva;
- papaja i artičoke – djeluju na razgrađivanje masnoća;
- jabuke i kiselo zelje – od njih se mršavi na osjetljivim mjestima. Jabuke su kao izvor pektina izvrstan regulator kolesterola i glukoze
- papaja, ananas, jabuke, kruške, breskve – sadrže puno vitamina i velik udio kalija, koji djeluje kao dijuretik;
- šparoge, banane, rajčice, krumpir, radič, cikorija – bogati vitaminom C i kalijem
- jagode, crni ribiz, trešnje, naranče, limun, maline – sadrže veće količine vitamina C (djeluju na produkciju kolagena i jačanje vezivnog tkiva) i bogati su mineralima;
- borovnica – bogata mineralima i vitaminom C. Sadrži i vlakna koja pomažu u reguliranju stolice;
- paprika, celer, avokado, mlijeko, jaja, puretina, piletina – bogati vitaminom E (pomaže poboljšanju prokrvljenosti celulitom zahvačenih područja)
- šampinjoni, cvjetača, cjelovite žitarice, sardine, žumanjci, soja, leća – bogati biotinom (potiču obnavljanje stanica na površini kože)
- špinat, blitva, kupus, kelj – puni su vitamina i mineralnih tvari, posebno B-kompleksa koji je neizostavan za uravnotežen metabolizam i zdravlje vezivnog tkiva;
- bademi – izvor poželjnih masti, biljnih bjelančevina i vit. E
- morska riba – (najbolje plava) kvalitetan izvor bjelančevina i omega-3 masnih kiselina;
- maslinovo ulje – bogati nezasičenim omega-3 masnim kiselinama;
- sve grahorice – izvor kvalitetnih biljnih bjelančevina i mineralnih tvari. Sadrži kalij;
- pšenične klice – izvor vitamina E (važan za pravilan metabolizam masti
Marijanin savjet: U korici (npr. jabuke) nalazi se najviše vitamina. Na žalost, svom 'umjetnom' voću korica je umjesto vitamina bogata otrovima. Zato koricu od voća jedite samo ako ste sigurni da je domaće. I da, bijeli šećer zamijenite smeđim ili još bolje – koristite med.
Posjetite stranicu: www.studio-ola.com
Prethodni savjeti