B U T E J K O metoda (BM) disanja
Pripremila prof.dr. Spomenka Mujović
Ova metoda celjenja je dobila ime po prof.dr.Konstantinu Pavloviču –Buteyko, ruskom lekaru, naučniku i profesoru fiziologije. (1923-2003)
Ko zna engleski može naći njegove biografije na internetu ukucavanjem njegovog imena. Filmići o samoj metodi mogu se gledati ako se ukuca „Butejko metoda“.... ali su samo na engleskom i /ili poljskom jeziku. Ima i filmić u kome svojim siromašnim engleskim metodu prezentuje Artur Rakimov, jedan od njegovih učenika. Pored Rusije metoda je proširena (izgleda) u Poljskoj, SAD-u, Australiji i Vel.Britaniji.
Metoda se zasniva na ulozi CO-2 u oslobađanju kiseonika iz hemoglobina u tkivima, dakle u trećoj fazi disanja. Mogli bi da shvatite da je ulazak vazduha u pluća prva faza, ulazak kiseonika u krvne kapilare-druga faza, a ulazak kiseonika u ćelije raznih tkiva treća faza, gde se de facto kiseonik metabolički upotrebljava u tzv. ćelijskom disanju.
Prva bolest koja je privukla istraživanja prof.Butejka bila je astma, a kasnije i druge plućne bolesti. Prof.Butejko je imao zadivljujuće rezultate i kod odraslih astmatičara i kod dece. Oslobađao ih je svih lekova i pumpica jednom za svagda. Ipak, metoda nije dobila podršku koju zaslužuje, verovatno i pod uticajem farmaceutskog klana koji time gubi profit....
Najkraće rečeno:
1. Zdravo disanje treba 24 sata da se odvija ISKLJUČIVO preko NOSA, a nikada na usta. Ako se ujutro budite suvih usta i ako hrčete...to je jasan znak da tokom noći dišete na usta. Dakle, proveravajte sebe tokom dana – dišite samo na nos. Držite USTA ZATVORENA, što više to bolje (Ćutanje je inače pravo zlato! Ha, ha, ha, kaže brbljiva profesor’ca Spoma).
2. Pre odlaska u carstvo snova dajte sebi zadatak-instrukciju da ćete i u dubokom snu disati na nos. (Ovo je Spomin dodatak)Ako ovo uporno vežbate, verujte da ćete za nekoliko dana uspeti...i spavaćete celu noć u kontinuitetu, a trebaće vam MANJE spavanja, nego ranije (proverila prof.dr. Spomenka Mujović).
3. „CP“ je u ovom metodu oznaka za kontrolnu pauzu (control pause) i odnosi se na zadržavanje daha posle normalnog IZDAHA. Dakle, sednete udobno na stolicu, normalno udahnete i izdahnete i onda zatvorite nos palcem i kažiprstom i brojite sekunde od 1 pa dokle stignete. Zadržavate prazna pluća dok ne dobijete prvi osećaj neprijatnosti. Ako izdržite samo do 10...nemojte se razočaravati. To se vežbom može produžiti. Ako možete do 20,25 to je dosta dobro....
Ne brinite. Opustite se posle svakog zadržavanja pre nego počnete sledeći ciklus. Usta su naravno sve vreme zatvorena. Trebalo bi ih i inače otvarati samo kada se baš mora (ha,ha,ha)
Ovo odbrojavanje se može raditi i usputnim klimanjem glave dole-gore, pri čemu je jedan klimoglav 1 sekund. Smeškajte se ako vam je to smešno, ali je lakše to raditi tako.
Ova vežba se može raditi i „usput“ dok čekate u nekom redu, dok se vozite busom, ili šetate. Naravno, tada samo zadržavate dah, posle izdaha, i mentalno odbrojavate, a da niko oko vas to i ne primećuje. Možete malko spustiti bradu prema grudnoj kosti, ako bi vam to bilo lakše. Sve ovo će biti veoma lako Yoga praktikantima-
Rezultati koje možemo očekivati od ove metode su:
1. Na prvom nivou vežbanja možemo se osloboditi teških bolesti disajnih organa, ili ih svesti na najmanju meru.
2. Na drugom nivo smo oslobođeni teških bolesti, ali ne i prehlada i gripa, mada ova stanja traju kraće.
3. na trećem nivou veoma retko se može desiti da se prehladimo, ali su još moguće neke alergijske reakcije....
4. Na četvrtom nivou kada je vaš CP preko 60 praktično se ne možete razboleti, potreba za snom se smanjuje, povećava se oštrina uma, povećava se izdržljivost u svakom pogledu, tremori nestaju...
5. Naravno vežbe se rade svakodnevno, do kraja (dugog) života.
Primena BM nije identična u svim slučajevima. Mogli bi to podeliti na sledeći način:
1. U hitnim stanjima, kada se gušimo, kada smo „u glibu“.
2. U hroničnim bolestima, kao što su astma, hipertenzija, emfizem...
3. U raznim alergijskim stanjima, čestim prehladama, kod dijareje i sl.
4. Primena u sportu: povećava se izdržljivost, smanjuje se trošenje organizma, oporavak od napora se nekoliko puta skraćuje.
Naprednije tehnike se moraju raditi sa instruktorom. Kod nas je sa podučavanjem ove metode počeo jedan inženjer, sportista koji već duže lično primenjuju ovu metodu i ima veliko lično iskustvo.