RAZGOVOR S LENOM PLAVŠIĆ, PSIHOLOGINJOM I ART TERAPEUTKINJOM
Pronađimo kreativno dijete u sebi, upoznajmo ga i zavolimo
Odrasle osobe često će reći da ne znaju crtati. Međutim, lijepa slika ili precizno naslikan predmet nije cilj art terapije. Daleko je važniji sam proces crtanja, kaže Lena Plavšić
|
Nina ORLOVIĆ RADIĆ
Psihoterapija je usmjerena na razvoj ličnosti
- Uvriježeno je mišljenje da se psihoterapija isključivo bavi problemima i našim negativnim stranama. Međutim, ona razvija i naše pozitivne i jake strane, ne bismo li se i sami mogli suočiti s problemom. Načini na koje ćemo to ostvariti različiti su. Za neke je to psihoanalitički, drugima gestalt, a trećima kognitivni pristup. Doprijeti do nas samih ili, kako volim reći, probuditi dijete u nama možemo i uz terapijske radionice – art, glazbenu, dramsku i terapiju pokretom i plesom, i one će nam pomaći da se bolje upoznamo i istražimo, kaže Plavšić čije iskustvo u art terapiji uključuje i volonterski rad sa seksualno zlostavljanom djecom u Centru za ranjivu djecu u Edinburghu. Osim toga, bila je i voditeljica kazališta sjene i ritma, kreativnih radionica Dječja kuća Borovje u Zagrebu te radionice mozaika za djecu s posebnim potrebama u udruzi Sunce.
Već nas sama riječ »art« asocira na umjetnost i kreativnost. Pitali smo Plavšić znači li to da je takva terapija namijenjena isključivo osobama koje znaju crtati, odnosno može li nam psiholog kroz tumačenje našeg crteža dati dijagnozu i eventualno rješenje problema?
Psiholog nije mađioničar
Zanimalo nas je i kome je art terapija namijenjena te ima li prednosti u odnosu na verbalnu analizu.
- Art terapija se u Velikoj Britaniji primjenjuje već 50 godina i vrlo je popularna, dok je kod nas tek u začetku. Namijenjena je širokoj grupi klijenata, od sasvim male djece pa do najstarije populacije. Uočeno je da pomaže i kod različitih vrsta oboljenja, primjerice demencije ili Alzheimera, kao i u specijaliziranim područjima kao što su rad sa zlostavljanom djecom, ovisnicima, psihijatrijskim bolesnicima i slično. U odnosu na verbalnu psihoterapiju, posebice u radu s djecom, ima veliku prednost jer se problem lakše može predočiti crtežom nego verbalno objasniti. U tom kontekstu mladi su ljudi u odnosu na starije, koji se ponovno trebaju vratiti u dječji svijet i narisati problem, u boljoj situaciji. Prednost je crteža i u tome što on ne poznaje kategoriju neugode i crvenila zbog izrečene riječi, i ne trpi »naučene riječi« kojima najčešće sakrivamo svoje pravo ja.
Dakle, art terapija namijenjena je svima nama, svima koji se želimo bolje upoznati i kroz crtež duboko pogledati u sebe same. I dok u razgovoru možemo sakriti prave misli i osjećaje, i reagirati na način kako se to od nas očekuje, crtež nas razgolićuje. Tek kada postanemo svjesni da prestankom glumljenja stvaramo preduvjete za mogućnost vlastitog mijenjanja i razumijevanja, možemo ići naprijed. Ukratko, art terapija namijenjena je svima koji žele razvijati vlastitu kreativnost, bolje upoznati sebe i svijet koji ih okružuje, riješiti probleme, naučiti biti ono što jesu, čime će automatski postati zadovoljniji i ispunjeniji, kaže Lena Plavšić, psihologinja i art terpeutkinja.