Akupunktura , od lat. “acus” - igla + ”pungere” - ubadati je termin koji je prvi upotrijebio Nizozemac Wilhelm Ten Rijn. Riječ je o jednoj od glavnih medicinskih metoda tradicionalne kineske medicine. To je terapeutska tehnika kojom se ubadanjem igala u specifične točke na koži pacijenta uspostavlja ravnoteža Qi, vitalne energije koja struji kroz organizam.
U Kini akupunktura potječe od 1. tisućljeća prije Krista., a arheološki nalazi pripadaju Han dinastiji (202. p.Kr.-220.god.). Prakticira se također u Japanu, kao Kampo, a i u Koreji. Nedavne iskopine Otzi, mumije stare 5000 godina pokazuju više od 50 tatua na tijelu koji odgovaraju akupunkturnim točkama. Neki znanstvenici tvrde da se akupunktura primjenjuje u Euroaziji od brončanog doba. Pretpostavlja se da je Europi postala poznata zahvaljujući trgovcima na putu svile. Nakon pobjede kulturne revolucije u 20.st. Kine se otvorila prema Zapadu. Kineski predsjednik Mao Tze Tung organizirao je susrete tradicionalnih doktora s američkim, gdje su im pokazane operacije provođene uz anesteziju akupunkturom. Mnoge medicinske organizacije poslale su svoje članove u tu daleku zemlju da upoznaju novu tehniku. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) priznala je akupunkturu 1978.
Način djelovanja akupunkture nije jednostavno objasniti. Bolest se navodno javlja kao posljedica disbalansa Qi-a. Qi je vitalna energija s kojom počinje i završava život. Neravnoteža, višak ili manjak energije uzrokuje zdravstvene poremećaje. Ubadanjem tankih igala (debljine .01”-0.2”) u akupunkturne točke, “xue” kojih ima 365 ponovo se uspostavlja ravnoteža, tzv. homeostaza. Lokacija točaka teško je shvatljiva zapadnjaku, a najbliže objašnjenje jesu odgovarajuće točke živčanih neurona (neuromi). Novija istraživanja pokazala su prisustvo elektropodražljivosti spomenutih točaka. Sukladno “teoriji filtara “, koju su iznijeli Patrick Wall i Robert Melzack, unatrag tridesetak godina točke odgovaraju lokacijama kralježničke moždine. Njihovim provociranjem može se spriječiti ili potaknuti bol. Prema modernijoj teoriji provokacijom točaka postiže se izlučivanje opijata (endorfina) koji ublažavaju bol. Akupunkturne točke podijeljene su u 12+2 kanala, koji odgovaraju 12 organa. Preostala 2 kanala su kralježnički i 3-struki grijač (San Jiao). Kanali se dijele u yin i yang i na svakom ekstremitetu se nalazi početak po tri kanala. Qi teče duž kanala unutrašnjim i vanjskim putovima koji se reflektiraju na koži pacijenta. Prilikom tretmana pacijenti kažu da osjećaju toplinu, trnce i strujanje kroz tijelo. Osjećaju postupno smirenje i opuštanje, osobito ako se koristi moderna elektro ili laser akupunktura. U novije vrijeme primjenjuje se i aurikoloakupunktura, ubadanje iglica u uho, na kojem se reflektiraju svi unutrašnji organi.
Kineski medicinari postavljaju dijagnozu na temelju anamneze, te fizičkog pregleda. Pri uvodnom razgovoru s pacijentom su vrlo strpljivi i raspituju se i o zdravlju roditelja, braće i sestara, te predaka. Fizički pregled obuhvaća dijagnosticiranje pulsa na objema rukama pri čemu također razlikuju 12 vrsta ( 3 duboka i 3 plitka na svakoj ruci); pregled jezika koji svojim oblikom, bojom i mrljama odaje stanje probavnog sustava; pregled očiju tzv. iridologija gdje zjenica i šarenica predstavljaju svaki pojedini organ i odaju njegovu konstituciju. Akupunktura se koristi u Kini najčešće pri anesteziji, pa danas od zapadnih doktora upravo anesteziolozi imaju praksu proučavati tu tehniku. Tamošnji medicinari njome liječe i zarazne bolesti. S vremenom je zamijećeno da pomaže pri mnogobrojnim neurološkim bolestima, kao što su glavobolje (cephalgie), myalgie, multipla skleroza, paralize i dr. Odnedavno se sve češće primjenjuje u liječenju ovisnosti.
Zaključak
Akupunktura je stara kineska medicinska metoda koja i danas prevladava u istočnjačkom liječenju. Temelji se na drevnim filozofijama, a nova istraživanja otkrivaju njezin način djelovanja, koji nam je dugo vremena bio nepoznat. Koristi se u kombinaciji s dijagnostičkim tehnikama u liječenju neuroloških, reumatskih, alergijskih i mnogih drugih bolesti. Iako je dočekana sumnjičavo, njezinih pristaša je iz dana u dan sve više.
Preuzeto sa www.mojdoktor.hr