Ova je tema neodvojiva od određenih teoloških ideja poput karme pa moramo i njih spomenuti.
-KARMA-
Svi znamo za taj pojam, ali kako on zaista funkcionira u okvirima "jogičke teologije"?
Da bi to razumjeli prvo trebamo opisati četiri pojma - samskare, vasane, vrittije i karmu ( u užem smislu, budući se izraz koristi i za cjelokupni proces.
Samskare (sam+skr=staviti zajedno, nagomilati) predstavljaju pohranjene impresije, posljedice iskustava. Dublje od memorije, memorije su posljedica impresija. Možda bi se moglo povezati sa različitim oblicima memorije u psihologiji, ima stvari kojih se u normalnim okolnostima ne sjećamo, ali ih se ponekad možemo prisjetiti regresijama. Međutim bez obzira što ih se ne sjećamo impresija ostaje, odnosno njihov utjecaj na um, ponašanje... Samskare su "aktivan dio" te se neprestano manifestiraju, odnosno stvaraju.
Vasane (od vas=ostati, zadrzati) su suptilne/latentne manifestacije impresija u ovom životu koje su isključivo iz prošlih, tj ne dodajemo im ništa. One su ukupno polje tendencija nastalo kao posljedica prošlih samskara, a dio kojeg je manifestiran u ovom životu.
Makar je u stvari ta distinkcija ponekad malo i nejasna zbog toga što izrazi ne nastaju istovremeno u nekom kompaktnom sistemu. Izraz samskara je stariji i u vrijeme kad se on pojavljuje još vasane nisu ušle u upotrebu. Stoga se u komunikaciji ti izrazi nekada poistovjećuju i koriste za iste stvari.
Vritti - obrasci mišljenja, mentalne strukture. Nastaju pod utjecajem vasana, odnosno u skladu sa tendencijama i dubljim iracionalnim porivima formiramo određene mentalne forme i procese.
Karma - Aktivnost, akcija koja nastaje u skladu sa vrittijima.
Ciklus karme sada možemo opisati kao zatvoreni krug gdje karma (akcija) stvara samskare (impresije) koje stvaraju vasane (tendencije, želje) koje uzrokuju određene mentalne obrasce i aktivnosti (vritti), koji pak postaju uzrokom nove akcije i tako u krug.
Prema yoga sutri taj ciklus nema početka, prve samskare već je krug koji je vječan (kao i sama kreacija sa ciklusima stvaranja). Može međutim završiti postizanjem mokše, oslobođenja.
Sveukupnu karmu možemo podijeliti na tri kategorije:
- prarabdha karma - cjelokupna karma
- sanchita karma - dio koji donosimo/koji je aktivan u pojedinom životu
- kriyamana karma - nova karma koja se stvara u aktualnom životu
-SAD URMI-
Među samskarama najjače su one povezane sa tzv 6 neprijatelja - sad urmi
- kama - požuda, strast, pretjerana vezanost
- krodha - ljutnja, bijes
- moha - opijenost, fiksacija, gubljenje kompasa, ekstremna razina kame (vezanosti za nešto)
- loha - sebičnost, pohlepa
- mada - arogancija
- matsharya- ljubomora
Kama je najvažnija među njima, uzrok svega ostalog (vezanost).
-MOKŠA-
Kako kontrolirati krug karme?
Patanđali predlaže da se to radi na razini vrittia, mentalnih obrazaca. Yoga sutra detaljnije razlaže mentalne procese u različite kategorije, a kontrola, odnosno umirivanje tih procesa je i sam cilj bavljenja jogom te se tu može raskinuti opisani krug karme.
Također se s obzirom da je kama uzrok svih ostalih želja na tom nivou krug prekida nevezanošću.
-FUNKCIJE UMA-
Razlučene su četiri funkcije:
- manas - svakodnevni um, mentalna aktivnost
- chitta -skup impresija, podsvjest
- ahamkara - ego
- buddhi - sposobnost razlučivanja, razum
-STANJA UMA-
prema Vyasinom komentaru yoga sutri:
- ksipta - ekstremno konfuzan, nervozan, zbunjen
- mudha - tup, inertan
- vikshipta - nervozan ali sa dozom kontrole, neodlucan
- ekagrata - jednousmjeren, fokusiran
- nirodha - neopisiv, cilj joge. Nakon postignute ekagrate taj dio se može desiti samo spontano. Potpuno pražnjenje sadržaja uma i umirivanje mentalnih aktivnosti.
-GUNE-
Slično yinu i yangu u dalekoistočnim tradicijama indijske poznaju tri kvalitete koje se mogu primjenjivati na cjelokupnu kreaciju, pa tako i um, to su:
- tamas - tromost, inercija, hladnoča (yin?)
- rajas - aktivnost, agresija, vrućina (yang?)
- sattva - ravnoteža, umjerenost, harmonija (sklad yina i yanga?)