DODATAK
Mula bandha Sesnaesto poglavlje
Mula bandha i akupunktura
Akupunktura je drevni kineski sistem leeenja usko povezan sa taoistickom filozofijom koja gleda na sve u univerzumu kao na ravnotefo u kojoj se medusobno prozimaju dve praiskonske sile yin i yang. Yin i yang zajedno predstavljaju svaku dihotomiju u svetu suprotnosti, npr. crno-belo, dan noc, bol-zadovoljstvo itd. Moie se takode reci da yin i yang ponaosob predstavljaju negativnu i pozitivnu silu. Ravnotefa izmedu te dve sile je telesni pokazatelj dobrog zdravlja i blagostanja.
Yin i yang se sjedinjuju da bi stvorili ono sto se naziva chi. Ovo je donekle slicno yoga konceptu da su ida i
. pingala suprotni aspekti prane. U skladu sa teorijom akupunkture, chi tece duz energetskib puteva poznatih kao meridijl)ni. Meridijani, na slican nacin, odgovaraju .yoga pojmu nadija i oni prenose chi prema svim funkcionalnim podrucjima tela.
Od 59 meridijana, 12 glavnih meridijana i 8 posebnih meridijana su od neuporedivo veee vaznosti od drugih. Telo je kompleksna, medusobno povezana mrefa meridijana i fizicko zdravlje se odrfava nesmetanim protokom chija kroz svaki od ovih energetskih kanala.
Kada telo emituje signal (nepravilan puls, ocigledni fizicki iii psiholoski simptomi), pokazujuCi postojanje yin/yang neravnoteze, jedna iii nekoliko od 760 akupunkturnih taeaka u telu se bode (ubada iglom) i ravnotefa se vraca.
Dakle, 24 od tih akupunkturnih tacaka lezi na jednom od 8 posebnih meridijana poznatih kao Ren Mo
(zacetni Fenosilac) dok ostalih 28 tafaka leiie na posebnom meridijanu poznatom Imo Du Mo (vodeci prenosilac). Vodeci prenosilac (VP) poCinje na vrhu repne kosti (VP 1), sled1 liniju kicme navise, ide preko centralne linije glave, kroz centar izmeclu obrva (ajna chakra - VP 24), niz pre<lnju liniju nosa do vrha nosa, zavr8avajuCi tacno ispod frenuluma usne (VP 28). Zacetni prenosilac (ZP) pocinje na pola puta izmeclu anusa i skrotuma (polozaj mula<lhara chakre), sa tackom ZP 1. Zatim putuje navise duz centralne linije na prednjem <lelu tela <la bi zavrsio na donjoj usni ZP 24.
Interesantno je primetiti da oba, zacetni i vo<leCi prenosilac, izgleda odgovaraju arohan i awarohan psihickim putevima koji se vizualizuju u kriya yogi. Izgleda da je kriya yoga bila poznata u Kini, jer se sistem koji sadrzi mnoge s!icnosti nalazi u spisu zvanom Tai Chin Hua 7'zang Chin (Tajna zlatnog cveta). Zaeetni i vo<leci prenosilac su bili zamisljeni da teku od kraja do kraja da bi oblikovali neprekidnu elipsu, a chi se vizualizovao <la putuje u smeru suprotnom od kazaljke na satu pocevsi od VP l, cirkulisuCi telom, i zavrsavajuCi u ZP 1 na perineumu. Neid kritifari su uveravali da je striktno govoreci, elipsa prekinuta kod usta (odvajanjem usana) i perinealne regije (razmak izmedu kraja reprie kosti i centra perineuma - priblizno 5cm). Kinezi su ipak dokazivali da postoji unutrasnja veza preko probavnog kanala, tako da spaja usta i anus, na fizickom nivou, i tako zatvara krug. 'l'akocle se mora zapamtiti da ovi prenosioci postoje na psihickom planu koji nije podlofan
fizickim ogranicenjima i da su kanali neprelddni na ovom nivou.
Nije iznenadu,jufo da putevi zaeetnih i vodecih preosilaca tacno o.dgovaraju psihickim putevima koji se kor1ste u yoga med1tacijama. Ali interesantno je primetiti da ZP 1 nije samo tacka susretanja zaeetnog i vodeceg prenosioca i polofaj za mula bandhu, vec je u akupunkturnoj teoriji poznata kao General Lo tacka, kroz koju se svaka ncravnotefa yina i yanga u celom telu (narocito tanko crevo, srce, pluea, debelo crevo, mokracna besika, bubrezi, cirkulacija i trostruki grejac) mofo ispravti. Kao takva, to je krajnje vazna tacka, jer izvoclenjem mula bandhe n\je samo ZP 1, a usled toga ceo zaeetni prenosilac direktno aktiviran, vec je zbog njihovog meclusohnog odnosa vodeci prenosilac takocle posredno stimulisan.
Izacetni (yin meridijan) i vodeci (yang meridijan) prenosilac veliki su rezervoari chija. Oni snabdevaju celo telo energijom. a visak energije se ponovo razdeljuje prema ovim prenosiocima. ZP l, pomocu svqje- povezanosti sa vodecim prenosiocem, je sediste chija za celo telo na isti naCin kao iito je muladhara chakra izvor kundalini.
U Nei Ying-u, chi, koji je proizveden u zacetnom prenosiocu (i zbog toga ZP 1, jer su sve tacke meridijana
medusobno povezane), se opisuje kao "ne-eroticna seksualna energija koja dolazi iz polnih organa, energija disanja, probave i izlucivanja". *2 Na yoga nivou ova ista ne erotiena seksualna enOl·gija se navodi Imo prana.
U svojoj knjizi Le Traitement des Algies par
!'Acupuncture (Tretman bolesti akupunkturom), J.E.H. Niboyet navo<li 19 razliCitih bolesti koje se mogu tretirati pomocu vodeeeg prenosioca. *3 Dalje, on navodi sledeCih 29 fizickih oboljenja koja se mogu efikasno ublaziti (direktno iii indirektno) pomoeu zacetnog prenosioca, koji se stimulise mula bandhom.*4
Vaznost zacetnog prenosioca ne zavrsava sa njegovom zapanjujueom sposobnoscu da ublafava sirok opseg fizickih oboljenja. U akupunkturi postoje takozvane centralne ponovo sjedinjujuce posebne tacke. Ove tacke imaju uticaj na unutrasnje organe. Dve takve tacke le:le na
zacetnom prenosiocu ipoznate SU kao ZP 17 iZP 12. uZP
17 postoji ponovno sjedinjenje "energije daha" i to je izvrsna tacka za sve bolesti disanja. Sada je moguee razumeti kako se stilnulacija ZP 1 (time aktivirajuCi ZP 17) kroz mula bandhu mofo pokazati efikasnom kod problcma astme i bronhitisa. U ZP 12 postoji ponovno sjedinjenje pct fu. (yang) organa - zuc, tanko crevo, stomak, debelo crevo i mokracna besika, koji se mogu koristiti u slucajevima epigastricnih smetnji sa povecanim lufonjem kiseline. Prema tome, razumno je <la se sugerise da je kroz praksu mula bandhe takode moguce (preko ZP 12) <la se direktno utifo na pet glavnih organa tela.
Cetiri mora
Nei Ying kaze:
"Covek posectuje eetiri mora i ctvanaest glavnih meridijana koji su kao reke sto uticu u more".
Cetiri mora su mora ishrane, krvi, energije i kostane srzi. Oni su energetski sistemi koji snabdevaju telo specijalizovanim sposobnostima <la bi odrfali brojne unutrasnje, fizicke, mentalne iii spiritualne funkcije u eoveku. Energija je, prema Kinezima, bila sveobuhvatni pojam koji je uzet <la bi ukljuCio fizicku energiju, mentalnu energ\ju i chi energiju, sve do najfinijih podatomskih energija koje su na raspo!aganju eoveku preko ljudskog tela. More energije je fizicki predstavljeno kao oblast oko centra grudnog kosa. *5 Zacetni p1enosilac regulise i raspodeljuje ovn energiju kroz ZP 17. Ako postoji ispu.njenost, osoba oscca bol u grudima, lice je crveno i postoji nedostatak daha. Ako ovo more pokazuje znakove praznine, osoba ne mofo <la govori.
More kostane srzi ima kao svoje tacke veze, podmcje smesteno na vrhu glave na VP 20. *6 VodeCi prenosilac je kontrolor mora kostane srzi, predstavljen kao mozdano tkivo iveliko skladiste chija. Ako postoji ispunjenost osoba ce oseeati <la ima visak energ\je. Ako postoji praznina osoba Ce imati napade vrtoglavice, cuti sumove u usima, oseeati bol n misicima lista noge i imati kratkotrajne nesvestice.
I zafotni i vodeci prcnosioci su veliki rezervoari encrgije kqja sama podupire, odrfava i regulise dva od cetiri mora u telu.*7 Kroz mula bandhu mogu se takocle koristiti ta mora, time pomazuCi u odrfavanju potpune harmon\je unutar organizma, prozimqjuCi ga vitalnoscu
dugoveenoscu.
Prema Ma Chen-tai skoli misli M ing dinastije, meridijani se uporeduju sa rekom. Pocetna tacka, prva tacka na meridijanu, je izvor reke a krajnja tacka, poslednja tacka meridijana, je jezero u kome se akumuliraju vode reke na kraju svog toka. Prema tome, u odnosu prema zacetnom prenosiocu akumulirane vode slezinskog, bubreznog i jetrenog meridijana prebivqju redom u ZP 12, ZP 23 i ZP 11. Drugim recima, kroz zaeetni prenosilac i mula bandhu mofo se uticati na funkcionisanje slezine, bubrega i jetre.
Prozori neba
Jedan od najinteresantnijih skupova akupunkturnih tacaka su "prozori neba", Nei Ying kafo:
"Sve yang energije dolaze iz yina, jer yin je zemlja. Yang energija so uvek penje od nizeg dela tela prema glavi; ali ako se prekine u svom tolru ne mofo se popeti iznad abdomena. U tom slueaju mora se pronaCi koji meridijan je oboleo. Mora se pojaeati (stimulisati) yin (posto on stvara yang) i rasprsiti (smiriti) yang tako <la se energija privlaci prema vrhu tela i cirkulacija se ponovo uspostavlja".
Tacke koje se koriste <la bi se izvela ova funkcija su poznate Imo "prozori neba". Dve takve tacke lefo na zaeetnom prenosiocu u ZP 15 i ZP 22. *8
Postoje tri istaknnte tacke koje mofomo izvnCi iz ovog odlomka:
- Iako su energije koje se krecu prema gore iz nizih ekstremiteta yang, one sn rodene iz Zacetni prenosilac je po prirodi yin. Kaze se da yin simbolise zemaljski elemenat koji je takode simbol muladhara chakre.
- I kineska i yoga filozofija se slazu da jc tok energije na gore prema vrhu
- Na fizickom nivou, blokirani uspinjuCi chi u trbuhu jc odgovoran za mnoge stomacne i crevne Kafo se da kundalini koja se podize na pranienom nivou moze imati poteskoce u prob\janju kroz blokade u manipura chakri, smestenoj iza pt1pka. Medutim, dalje se navodi da kada jednom prede iznad manipt1re nema · mogucnosti da se kt1udalini ikada vrati natrag u muladharu.
Od bitnc je vaznosti za mula bandhu, da ona mofo da se koristi kao chi/prana regulator. Ona deluje kao generator za pokretanje na gore yang chija i posebno je blagotvorna u otklanjanju blokada chija.
Neke ncdoumice u proslosti su se kretale oko moguenosti budenja muladhara chakre pomocu nasikagra drishti. Dakle, sa teorijom alrnpunkture objasnjenje je jednostavno - nasikagra drishti je vezba koja u sustini ukljueuje zt1renje u vrh nosa. Kao sto je vec navedeno, vrh nosa lezi na vodecem prenosiocu koji prelazi preko glave i niz kicmu da bi zavrsio na vrhu repne kosti, ZP 1. l{ao sto je prethodno navedeno zajednicki medusobni odnos izmedu ZP i VP 1je takav da ako se vodeCi prenosilac stimulise (kao stoje to psihicki kroz nasikagra drishti) ZP 1se takode stimulise, aktivirajuCi mt1ladhara chakru. ·
U tantrama je napisano da je ajna chakra (cija je spoljasnja tacka za usredistenje centar izmedu obrva) direktno povezana sa mt1ladhara chakrom. Ova veza se mofo objasniti kroz odnos vodeeeg i zacetnog prenosioca. Ako se desi bilo kakvo budenje u ajni to se takode desava u muladhari, i obrnt1to.
Vredno je napomenuti da se VP 1takode koristi t1 leeenju hemoroida, hronicne blenorhagije (preterano lucenje sluzi, gonoreja), crevnih krvarenja, dijareje, povraeanja, lumbalne neuralgije i epilepsije.
Tri grejaca .
Mozda je za paznJu najprivlacniji akupunkturm
koncept u nasoj studiji mula bandhe onaj o "tri grejaea" ili "tri goruce vatre". Meridijan "tri grejaea" je jedan od 12 glavnih meridijana i jedan za koji se ne moie ponuditi alopatska uzajamna veza. Kao takvi, "tri grejaea" imaju sledece funkcije:
- Shang Chiao, gornji grejac - respiratorna funkcija;
- Chung Chiao, srednji g1ejac - digestivna funkcija;
- Hsia Chiao, donji grejac - seksualna i ekskretorna
- Chung Chiao, srednji g1ejac - digestivna funkcija;
Obicno su ovi grejaci zajedno grupisani pod terminom tri
grejaea. Njihovo neprekidno funkcionisanje je krajnje vazno, jer samo kroz posredovanje tri-grejaea ljudski organizam mofo absorbovati i prenositi vitalnu energijt1 neophodnu za zivot. Takode izgleda da se tri-grejaea, kao takvi, podt1daraju sa muladhara, manipura i anahata chakrom.
Tri-grejaea se medusobno odnose tako da uticaj na
jednoga, ima uticaj na d1uga dva. Na taj nacin oni su, takode, isamo-regulisuci.
Mula bandha se prvenstveno bavi donjim grejafom,
stimulisanjem vatre kako t1rogenitalnog tako i analnog sistema. Zato sto su tri-grejaea uzajamno medusobno povezana, stimulacija donjeg grejaea, izvodenjem mula handhe, takode utice na srednji i gornji grejac, a na taj nacin se moie koristiti kod digestivnih i pulmonalnih poremecaja.
Praktikovanje mula bandhe, sa ili bez pranayame,
proizvodi fizicku i psihickt1 toplotu ti telu. Ova toplota je neophodna da se sagore necistoce i time revitalizuje sistem i stvori cvrsta osnova za harmonican zivot i dobro zdravlje.
Zavrsne primedbe
Iako mnoge veze izmedu taeaka zaeetnog i vodeceg prenosioca i unutrasnjih organs mogu izgledati kao nemoguce, ne samo prema modernim alopatskim teorijama vec i prema zdravom razumu, empirijska je cinjenica da manipulacija akupunkturnih tacaka, testirana pod kontrolisanim eksperimentalnim uslovima, ima neposredan uticaj na vitalne funkcije tela. Stimulacija iii smirivanje ovih taealm utice, ne samo na unutrasnje organe i fizioloske funkcije, vec i na suptilne energetskc sistemc unutar tela, koji se upravo pojavljuju u okvirima moderne nauke.
Premda jos pomalo u nedoumici o stvarnim mehanizmima delovanja, medicinski naucnici pokazuju popriliean interes za akupunkturu, narocito u anesteziji. Mehanizmi akupunkture su donekle nerazjasnjeni i trafo dalje naucno istrazivanje i definisanje. Medutim, akupunktura nudi ue samo mogucnost sinteze izmedu kineske misli i nauene teorije, vec takode i nit koja povezuje taoizam i yogu, dalje povecavajuci potpunije razmnevanje mula handhe.
*1. VP je vodeci prenosilac; ZP', zaeetni prenosilac.
prenosiocu budu tretirane u kombinaciji sa jednom iii vi8e akupunkturnih tacaka na drugom mcridijanu.
*4. Na J.E.H. Niboyetovom popisu 29 oboljenja kqja dopustaju tretman koristeCi zaeotni prenosilac u k\juecna su: bol u glavi i vratu, dispepsija (slabljenje digestivne funkcje), ekcem (kozno obo\jenje), emfizem (Sirenje vazdusnih kesica u pluCima), epilepsija, afonija (gubitak glasa), grudni abces, astenija (ncdostatak iii gubitak energije iiisnage), astma, oboljenja usta, bronhitis, grcevi, obicna prehlada, faringitis, ka8alj, poveeana temperatura, vcliki kasalj, dijabetes, k\janje, grip, hemoptizis (iskasljavanje krvi),
laringitis, meningitis dece, pleuritis i pneumonija, rinitis i polenska groznica, sinusitis i plucna TB.
Napomena: U nekim slucajevima tretman datih oboljenja zahteva kombinacije tacaka zaeetnog prenosioca i drugih meridijana.
*5. Ova cnergija se odnosi na stihprant1 mal1apranc koja se naziva prana, a locirana je izmedu dijafragme i vrata.
*(). 'l'acka grubo odgovara binduu na straznjem delu lobmije.
Propratni brojevi oznacavaju broj akupunkturne tacke
pronadene na anatomskom mestu navedenom u tekstu. ·
*2. Ilza Veith, Nei Ying, preveden kao The Yellow
*7. "More meridijanom i prenosiocima.
ishrane" se kontrolise stomacnim
"more krvi" sa penetrirajucun
Emperor's Classic of Internal Medicine.
*3. Na J.E.H. Niboyetovom popisu oboljenja koja dopustaju leeenje pmnocu vodeeeg prenosioca nalaze se i: tonzilitis, upaljeno grlo, obo\jenja usta, konjuktivitis, glavobolja, staracka senilnost (mentalno pogorsanje u starosti), hladni ekstremiteti, halucinacije, lumbago, neuralgija (bol nerava) cela i obrva, i zubobolja.
Napomena: U nekim slueajevima leeenje gore navedenih oboljenja zahteva da tacke na vodeeem
*8. Izgleda da su Kinezi, u formulismiju "prozora neba", takode tumacili protoke chia iz trupa i nogu prema vrhu glave. Vidi poglavlje o Pranicnim efehtima.