VIDYA YOGA
ŠKOLA JOGE DRAGANA LONČARA
Seminarski rad Kurs za joga instruktore
Mantra OM/AUM
Marija Senić Beograd, 2007.
Mantra OM/AUM
Mantra OM ili AUM je najvažnija mantra u jogi. Prema tradiciji, svaka manifestacija dolazi od Iskonske vibracije koju simbolizuje mantra OM: svi materijalni objekti, sva živa bića uključujući i svakog od nas, sva spiritualna učenja uključujući jogu, svi jezici uključujući sanskrit, sve svete knjige uključujući Vede, sve.
Sve polazi od Iskonske vibracije koju predstavlja OM.
OM kao zvuk, slog (OM ili AUM) i simbol podrazumeva da su sve materijalne stvari, sve pojave i misli (istovremeno na mikrokosmičkom i makrokosmičkom nivou) stanja energije, vibracije.
OM u Sanatana Dharmi
Indijska mistička i filozofska misao prožeta je mantrom OM. Ona se pominje u Upanišadama, Tantri, Puranama, Samkhji i posebnim starim tekstovima kao što je Joga Vašišta. OM predstavlja suštinu Sanatana Dharme – Večnog puta koji je poznatiji kao Hinduizam. OM je takođe poznat i kao Mahat Mantra ili Velika mantra.
OM nije direktno pomenut u Rig Vedi, verovatno zato što je smatran suviše svetim da bi bio izgovoren ili čak zapisan. OM je prvi put pomenut, mada indirektno, u Jađur Vedi u stihu 1:1 kao "pranava" – "pevljivi zvuk" ili "udgita" – "uzvišena pesma".
Interesantno je da nije pronađena grafički predstavljena mantra OM u dugotrajnim iskopavanjima takozvane civilizacije indijske doline (smatra se da ova civilizacija datira iz 3000. godine p.n.e. iako je verovatno i starija). Razlog verovatno treba tražiti u činjenici da su mantru OM smatrali suviše svetom da bi je na taj način predstavljali. Najstariji opisi mantre OM biće pronađeni u Upanišadama koje, smatra se, predstavljaju suštinu, esenciju znanja i učenja Veda.
Om u Mandukja Upanišadi
Mandukja Upanišada je posebno posvećena objašnjavanju značenja mantre OM. Ona govori da OM predstavlja sve manifestovano a, opet, ona ima svoje poreklo u i nemanifestovanom. OM se piše kao AUM, a svako slovo ima određenu važnost i značenje.
OM se takođe pominje i u drugim Upanišadama kao što su Nada Bindu, Amrita Bindu, Maitri, Katha, Dhjana Bindu Upanišada i druge.
"OM je iskonski puls univerzuma. On je zvukovna forma Atme." – Maitri Upanišada
"Ova mantra OM zaista predstavlja Brahmana (Apsolut). On je najviši. Onaj koji zna njegovo značenje i obožava ga, postiže uzvišeni cilj i zna sve." – Katha Upanišada
Osim toga, OM se pominje i u Joga Sutrama u kojima ga definiše mudrac Patanđali: "OM je simbol Išvare." stih 1.27
Takođe se pominje i u Bhagavat Giti: "Mantra OM simboliše Stvarnost. U trenutku smrti ponavljajte OM, i izaći ćete iz tela i postići uzvišeni cilj."
Mantra OM je sastavni deo filozofije, rituala, meditacije i pevanja u Đainizmu i Budizmu. Ima isto značenje kao u jogi.
Izgleda da su i drevni Egipćani znali za AUM u obliku Amon ili Amun. Dovodi se u vezu sa njihovim vrhunskim božanstvom - Amon-Ra. U svakom slučaju, ova reč se može naći u imenima nekih faraona, kao što je "Tut-ank-amon".
Indijsko mišljenje je svakako uticalo na judaizam na mnogo načina. Time je AUM (OM) postao Amin i kao takav se učvrstio i u hrišćanstvu. Nekoliko vekova nakon Hrista Amin je usvojen i u islamu kao Amin ili Alm. S obzirom da se arapsko slovo "l" izgovara kao "u" kada se nađe ispred suglasnika, to znači da Alm automatski postaje AUM.
Simbolizam glasova/slova u mantri AUM
A, U i M istovremeno, kao glasovi, zvuci i kao tišina nakon pevanja mantre, simbolizuju različit broj stvari:
• AUM može da se peva tako što prvo osećate vibraciju A u abdomenu, zatim sledi U koje vibrira u grudima i konačno M čiju vibraciju osećate u glavi:
A = abdomen U = grudi/grlo M = glava
Nakon pevanja mantre AUM sledi tišina; ona simbolizuje ono što je "iznad" glave (tj. iznad mišljenja), ono što se ne može opisati rečima, Duh ili Svest.
• Prema Mandukja Upanišadi slova mantre AUM predstavljaju sledeća područja iskustva:
A = đagrat - budno stanje svesti, U = svapna - stanje sna i
M = sušupti - stanje dubokog sna.
Nakon pevanja mantre AUM je tišina; ovo simbolizuje spiritualno budno stanje koje nadilazi prethodna tri stanja.
• Prema Jogi, Tantri, Samkhji i Vedanti čitava priroda, uključujući ljudski um i telo, sastoji se od tri gune ("guna" na sanskritu znači kvalitet):
- satva je harmonija, jasnoća i svetlost,
- radžas je strast i dinamičnost i
- tamas je neznanje, mrak i inertnost. Tri slova mantre AUM simbolizuju tri gune:
A = tamas, U = radžas i M = satva.
Nakon pevanja mantre AUM je tišina; to simbolizuje stanje trigunatita (sanskritsko "tri" je tri, a "atita" je iznad) što prevazilazi tri gune, tj. odnosi se na Čistu Svest.
• Tri slova mantre AUM simbolizuju tri principa egzistencije: Brama – kreativni, Višnu – održavajući i Šiva – destruktivni:
A = Brama U = Višnu M = Šiva
Nakon pevanja mantre AUM je tišina; ovo simbolizuje osnovnu Realnost koja je iza i iznad kreacije (Brama), održanja (Višnu) i destrukcije (Šiva).
• Tri slova mantre AUM simbolizuju tri područja vremena:
A = sadašnjost U = prošlost M = budućnost
Nakon pevanja mantre AUM je tišina; ovo simbolizuje osnovnu Realnost koja prevazilazi, a opet i jeste prošlost, sadašnjost i budućnost - Bezvremeno iz koga se pojavljuje vreme.