Ako smo naučili što je ispravno držanje u vježbanju vrlo ćemo lako to znanje preseliti u svakodnevne aktivnosti. Isti osnovni principi koji vrijede u joga položajima vrijede i u mnogim drugim svakodnevnim aktivnostima.
? ispraviti kralježnicu uz održavanje njene prirodne zakrivljenosti
? držati vrat u ravnini sa kralježnicom
? koristiti samo mišiće koji su neophodni i opustiti ostale
? koristiti što širu i stabilniju bazu u datom položaju
Nekoliko konkretnih primjera:
1 ? sjedenje na stolcu
Iako sjedenje na stolcu nije najprirodniji položaj većini nas je najčešći pa je bitno da to radimo na ispravan način.
Stopala trebaju biti čvrsto na tlu. Ako ne dopiru do tla treba koristiti klupicu ili drugi oslonac.
Treba sjediti na sjednim kostima (tuber ischiadicum). A ne ?zavaljeni? na križnoj kosti/bazi kičme (sacrum) što je često slučaj od kada smo počeli koristiti udobnije podstavljenepodloge, a što zakrivljuje kralježnicu, spušta ramena i izbacuje glavu prema naprijed.
Kao kod ranije opisanih položaja uspraviti i izdužiti kralježnicu bez uzdizanja brade, opustiti ramena. Držati uši, ramena i kukove u istoj okomitoj liniji.
Ako stolac ima naslon neka bude nama odgovarajuće veličine/visine naslona i ergonomski zadovoljavajuće izrađen sa zakrivljenošću lumbalnog dijela. Ukoliko naslon ne prati zakrivljenost lumbalnog dijela može se staviti jastuk, ručnik ili slično.
2 ? sjedenje za radnim stolom
Vrijedi što je rečeno za sjedenje na stolcu. Uz to:
Ako radite za računalom neka monitor bude na odgovarajućoj visini, u ravnini sa očima. Ako koristite prijenosnik spojite ga na vanjski monitor ili koristite povišeno postolje koje će ekran dovesti u tu razinu.
Izbjegavajte sjediti dugo razdoblje u komadu već redovno prekinite kratkim šetnjama i istezanjem. Recimo nekoliko minuta svakoga sata. Ako se bavite jogom istezanja unatrag su dobra opcija budući nas posao za stolom obično naginje prema naprijed.
3 ? hodanje
Bazirajmo se na naučenom u tadasani. Uspravno držanje, pogled prema naprijed. Ako nosimo nešto najbolje je to činiti u naprtnjači/ruksaku ravnomjerno raspoređene težine, a veće težina najbolje u torbama na kotačima pri čemu izmjenjujemo ruke sa kojima vučemo.
4 ? telefoniranje
Treba izbjegavati držanje telefona glavom, odnosno između glave i ramena. Najbolje je koristiti slušalice sa mikrofonom, žične se mogu naći vrlo povoljno. To nam kod dugih razgovora omogućava uz obavljanje drugih poslova i povremeno istezanje.
5 ? osobna njega
Dobro je izbjegavati naginjanje kod pranja zubi već držati kralježnicu uspravno a kod savijanja (ispiranja) savijati se iz kukova (ne iz struka) uz jednako izduženu kralježnicu. Kod brijanja, šminkanja i slično neka nam ogledalo bude u visini koja omogućava uspravno držanje.
6 ? Manualni i kućni poslovi
U svim stajaćim aktivnostima (kuhanje, pranje posuđa isl) držimo se uobičajenih pravila uspravne kičme i vrata u ravnini, opuštenih ramena i odgovarajuće visine podloge na kojoj radimo. Kod pregibanja ili spuštanja činimo to iz kukova i koljena, bez savijanja kralježnice. Ako dižemo terete držimo ih što bliže središtu tijela.
7 ? vožnja
Namjestimo sjedalo tako da noge slobodno dopiru do pedala dok su leđa istovremeno čvrsto naslonjena na naslon. Ako sjedalo nema dovoljno ergonomski dizajn možda se može uzeti u obzir stavljanje dodataka za tu namjenu. Držimo kralježnicu uspravno i kod okretanja glave te provjere retrovizora. Provjerimo da su retrovizori dobro namješteni za to. Držimo volan sa obije ruke, laganim stiskom i opuštenih ramena. Naslon za glavu neka bude dovoljno visok i dovoljno blizu glave da amortizira trzaj u slučaju nezgode. Kod dužih vožnji redovno pauzirajte uz šetnju i istezanje.
8 ? Spavanje
Spavajmo na leđima ili boku. Koristiti jastuk koji podržava prirodnu zakrivljenost vrata i ne uzdiže pretjerano glavu.