Radeći u institutu joga terapije u Indiji zamijetio sam nešto vrlo zanimljivo - lokalni klijenti, odnosno indijci sa boravkom u Indiji, pretežno su dolazili na tretmane zbog fizičkih problema.
Doduše i to je generaliziranje za potrebe članka jer granica fizičkih i onih "drugih" nije baš tako jasna.
Najzastupljeniji među njima su bili problemi donjeg dijela kralježnice i dijabetes kojemu su vrlo skloni i zbog genetičkih predispozicija i zbog vrlo loših prehrambenih navika.
S druge strane među indijcima koji su živjeli u inostranstvu najzastupljeniji su bili problemi koji su sve tipičniji i za naše krajeve, odnosno problemi vezani uz stres i sjedilački način života.
To su na primjer anksioznost, napadi panike, nesanica, hipertenzija, problemi sa gornjim dijelom kralježnice i tome slično. Očigledno je kako se radi o stvarima usko vezanima uz specifične okolnosti i životne navike i kako njima trebamo prilagoditi i praksu.
Ipak u obzir treba uzeti činjenicu da navedeni uzorak nije reprezentativan za Indiju budući se radi o imućnijim ljudima, na žalost siromašniji sloj u toj zemlji si takve tretmane i instrukcije može dozvoliti samo kada se volontira, a to je u moje vrijeme boravka bilo ograničeno prvenstveno na razne udruge oboljelih od teških bolesti poput karcinoma.
Ipak iako možda nije reprezentativno za Indiju mislim da je vrlo dobar primjer upravo za nasu situaciju. Budući su stresom uvjetovani problemi toliko nesrazmjerno prisutni, rekao bih neusporedivo više od bilo kojeg drugog faktora koji negativno utječe na zdravlje, vjerujem kako zaslužuju zasebnu seriju članaka.
Iako ćemo pri tome naravno govoriti o jogi i njenim metodama kako bi ona kao terapijski modalitet bila maksimalno efikasna, poželjno je pažnju obratiti na cjelokupnost životnih navika i vidjeti gdje su sve moguće korekcije s obzirom na trenutnu situaciju i okolinu, dakle bez forsiranja van realnih mogućnosti, ali i želja i ciljeva koji nas u životu motiviraju.
Ono čega moramo prvenstveno biti svjesni jest da ne postoji čarobna tableta koja će riješiti situaciju bez truda, odnosno bez da poradimo na uzrocima problema. Svi bi ju mi doduše nerijetko željeli, a svijet je pun onih koji će se pobrinuti da ju dobijemo za određenu svoti kada takvu želju osjetimo. Ili barem nešto što tvrdi da je takva "tableta", naravno. Zato što se ne želimo odreći navika koje stvaraju određene posljedice, a istovremeno bi se željeli riješiti tih posljedica.
Odmah na početku treba jasno reći - to nije moguće. Ili barem meni nije. Dakle osoba koja nije spremna raditi na sebi nema razloga niti čitati dalje, ovdje nema velikih praznih obećanja već rezultati ovise o uloženom. I to uloženom trudu, a ne novcu što je još jedna isprika koju volimo sami pred sobom izvlačiti.
Dakle ako naše životne navike stvaraju probleme - trebamo ih mijenjati. Nema drugog načina. Tko se nije spreman mijenjati neka niti ne počinje.
Naravno da neke stvari iz objektivnih razloga ne možemo mijenjati i tada posežemo za raznim tehnikama koje nam mogu poslužiti kao kompenzacijski mehanizam koji će sistem vratiti u ravnotežu koliko je moguće.
Međutim niti jedna tehnika nije svemoguća i ne možemo ju koristiti poput isprike za neuravnotežen život. Istina da će nam i tada pomoći, ali vrlo ograničeno.
Idealno je zato svemu pristupati holistički i zahvatiti sto je više aspekata realno moguće. Naglašavam pri tome ono realno jer ne treba upasti niti u zamku početnog entuzijazma koji će nas natjerati na dramatične zahvate i promjene koje međutim ne možemo dugoročno održati.
Bolja je mala ali trajna promjena u prehrani nego drastična dijeta nakon koje se vračamo na staro.
Bolje je vježbanje 15 minuta svakog dana koje nam prelazi u naviku poput pranja zubi nego pomodno navlačenje na nekakav intenzivan program koji će nam uzeti pola dana, a od kojeg ćemo uskoro odustati.
Dakle rješavanje problema sa stresom zahtjeva pomno, ali realno redizajniranje životnih navika.
Posebno ćemo se u idućim člancima osvrnuti na nekoliko kategorija koje pri tome možemo izdvojiti:
1 - osnove planiranja
2 - prehranu
3 - spavanje
4 - okolinu
5 - nepotrebne stresore
6 - vježbe
7 - dopunske terapije, iako tek 6. točka u užem smislu govori o jogi i srodnim vježbama poput vježbi opuštanja vrlo je bitno uzeti sve navedene faktore u obzir. - toliko za uvod :D