5. Dubok san / Podsvesno / Pradžnja / Kauzalni nivo / "M" u mantri AUM
Stanje dubokog sna je predstavljeno sa "M" u mantri AUM. Ime ovog nivoa je Pradžnja. Pradžnja ne znači samo duboki san, već je to ime za onaj nivo svesti u kome čovek doživljava dubok san.
Impresije su uskladištene u njihovom skrivenom obliku: Stanje dubokog sna (M) je nivo gde su duboke impresije uskladištene u njihovom skrivenom obliku. On sadrži korene naših navika, samskare koje su pokrećuća sila iza karmi (akcije/radnje). Ta htenja, želje, privlačnosti i averzije koje se odigravaju u našim snovima (U) ili se pretvaraju u radnje i govor u spoljašnjem svetu (A), imaju svoje korene na ovom nivou svesti. Te impresije su poput semena, doboko su usađene i kao da očekuju vodu da ih probudi kako bi mogle da rastu po poljima snova (U) ili budnosti (A).
Pradžnja je uzvišeno znanje: "Pra" znači uzvišeno, a "džnja" potiče od reči "džnjana" što znači znanje. Time je Pradžnja onaj nivo svesti koji je od Najvišeg Znanja. Veoma je čudno da se ovo područje dubokog sna, u kome izgleda kao da se ništa ne dešava, zove Uzvišeno Znanje.
Međutim, Pradžnja je područje, nivo koji je dublji od, ili koji prethodi stvaranju misli i emocija, bilo na nivou snova ili nivou budnosti.
Nivo pre manifestacije grubljeg i suptilnog: To je takođe nivo koji je dublji ili koji prethodi stvaranju ili manifestaciji objekata ili aktivnosti u okviru i grubljeg (A) i suptilnog (U) nivoa (reč "prethodi" nema značenje u smislu vremena, već označava ono iz čega naredna stvar nastaje, proizilazi).
Beskrajna riznica mudrosti: Onaj ko počinje da dobija pristup nivou Pradžnje, takođe počinje da dobija pristup onome što se naziva beskrajna riznica mudrosti. Ovo podrazumeva direktni doživljaj znanja, ne samo iz nekog oblika kontakta sa suptilnim (U), već iz nivoa iz koga suptilno područje proizilazi.
Skladištenje i menjanje samskara: Na ovom nivou Pradžnja je skladište bezobličnih, skrivenih obrazaca misli koje se zovu samskare koje pokreću karmu ili akciju (A). Ako čovek dobije pristup samskarama (M) dok su one u skrivenoj formi, tada ih je mnogo lakše menjati tako da izgube na svojoj snazi.
Samskare kao proste uspomene: Pošto su izgubile na svojoj moći (ili su se prilično smanjile), samskare više ne mogu da vežu čoveka za ono što bi inače automatski pokrenulo radnje, govor i misli. Sada su te duboke misli postale čiste uspomene sa malo moći ili bez nje.
Direktan pristup do samskara: Postoji mnogo različitih tehnika koje koriste i profesionalci, a i amateri u budnom stanju (A) kako bi indirektno uticali na promene u dubokim impresijama. Neke od njih mogu biti veoma korisne spiritualnim aspirantima na njihovom putu. Međutim, jogiji žele direktan pristup ovim dubokim impresijama (M) kako bi mogli da biraju sopstvene duboke obrasce navika. Na ovaj način jogi postepeno postaje gospodar nad samskarama, što vodi do njegovih/njenih sopstvenih misli, govora ili radnji.
Mikrokosmos i makrokosmos dubokog sna: Lične skrivene impresije ili samskare su mikrokosmos, dok makrokosmos predstavlja kauzalni nivo (M) iz koga izvire kreacija čitavog suptilnog i grubljeg nivoa. Zato se i zove kauzalno područje ili nivo stvarnosti. Oni sa velikim pristupom ovom nivou ponekad su sveti, premda je čak i njima uskraćeno ovo dostizanje samospoznaje, ona dolazi tek sa shvatanjem Turije, apsolutne realnosti (tišina u mantri AUM). Jogi predlaže da se aspirant okrene od ovako privlačne ponude, tako kreativnih moći i da, umesto toga, ušeta u traganje za Najvišom Spoznajom.
Tri tipa svesnosti u "M": U praksi, prilikom izgovaranja/pevanja ove mantre, vi trenirate sebe da istovremeno budete svesni:
• stanja dubokog sna,
• podsvesnog aspekta uma (skriveno, neaktivno, uskladišteno) i
• kauzalnog nivoa iz koga izviru suptilni i grublji univerzumi (svi oni su na istom nivou).
Svesnost ove tri stvari koje funkcionišu na istom nivou stvarnosti (M u mantri AUM), vremenom, tokom vežbanja postaje sve jasnija.
Pradžnja i Joga nidra: Ovaj nivo dubokog sna - Pradžnja je nivo na kome se radi Joga nidra (joga san). Neki veruju, što je netačno, da se joga san radi na prolaznom nivou Unmani. Ovo je samo rani doživljaj na putu do prave Joga nidre.
U joga meditaciji i kontemplaciji osoba ostaje u području budnog stanja svesti i postepeno dozvoljava da se budno stanje širi kroz ostale nivoe koji su, inače, u području nesvesnog. Međutim, u Joga nidri osoba napušta budno stanje, spušta se u područje dubokog sna (M) i opet, paradoksalno, dovodi budnu svest.
Smanjenje samskara kroz Joga nidru: Joga nidra je stanje koje dozvoljava osobi da direktno doživi obrasce misli u njihovoj skrivenoj i bezobličnoj formi i time bude u mogućnosti da umanji njihove moći koje se po navici ispoljavaju. Sama pojava smanjenja moći samskara dolazi prirodno kroz dubok proces introspekcije za vreme Joga nidre. Taj nivo svesti je M u mantri AUM.