Iako joga program zbog kompleksnosti vježbi nije najidealnije raditi šablonski i preko ovakvih članaka probati ćemo nešto u tom smislu ipak preporučiti.
U skladu sa principom većeg angažmana, izbjegavanja kontemplativnih elemenata i vježbi namijenjenih jačanju dobar izbor bi mogle biti dinamični vin'jasa sljedovi. Dakle asane koje nisu statične i dugotrajne već dinamično prelaze iz jedne u drugu. Najpoznatiji primjer je pozdrav suncu, međutim moguće je na više načina kombinirati veći broj asana. Čak i kada se ne rade sljedovi neka se radi sa višestrukim dinamičnim ponavljanjem radije nego dugotrajnim zadržavanjem položaja. U pravilu se pri tome dosta pažnje poklanja disanju, no u slučajevima ozbiljnijeg problema sa pažnjom i fokusom kao što je često slučaj kod jače izražene anksioznosti to je bolje izbjegavati i pustiti da se disanje prirodno odvija, već i sami pokreti na određeni način upravljaju njime. Eventualno se može obratiti pažnja samo na to da se udiše kod širenja, odmicanja udova od tijela i savijanja unatrag, a izdiše u obratnim pokretima. Da bi se dobilo na raznolikosti koja će spontano održavati pažnju i interes nije loše niti raditi česte izmjene, odnosno raditi više slijedova sa više varijacija. Također uvijek, a posebno kada se radi na svoju ruku, treba pažljivo pratiti tijelo i njegove reakcije, izbjegavati forsiranje, bilo što što izaziva bol i tomu slično. Ako nismo sigurni bolje ne raditi ništa nego raditi pogrešno. Primjere vjerujem kako se može naći na internetu, vjerojatno i youtubeu pod nazivom vinyasa flow i slično.
Još jednostavnije je uopće ne raditi jogu ukoliko nije dostupan kvalitetan instruktor. Sasvim dobro će poslužiti i redovna svakodnevna šetnja. Treba trajati najmanje pola sata, poželjno i dosta duže, no ovisi o formi. Hodanje treba biti brzo, trebamo se ipak umoriti i uznojiti. Postaje sve popularnije i hodanje sa štapovima, ako nekome odgovara i to nije loš izbor. Najbolje je da bude za dana, posebno ako inače nismo izloženi dovoljnoj količini prirodnog svjetla.
Naravno da je moguć čitav niz drugih vježbi, o tome smo već govorili, no ovdje se ipak fokusiramo na jogu, a brzo hodanje navodim kao najjednostavniju, ali često i iznenađujuće dobru alternativu. Osim toga odlično djeluju i u kombinaciji.
Ono što je vrlo bitno u tome jest redovitost. Kretati se treba svakodnevno. Ako nema dovoljno vremena za puni program napraviti kraći koji se može raditi svakog dana pa kada se može napraviti i onaj dulji, ali biti relativno redovan je iznimno važno.
Tradicionalno se preporuča vježbati jogu u vrijeme brahma muhurte (prije svitanja), no za sada bih to zanemario, posebno u zimskim mjesecima i hladnim krajevima, vježbajte kada god vam odgovara sa time da ne bude na pun želudac. Ipak je poželjno da svako intenzivnije vježbanje bude prije večeri, negdje do 17 h ako obaveze ikako dopuštaju, no ako nije moguće treba se prilagoditi okolnostima. Joga se može i često vježba kasnije, pa i prije spavanja no tada treba biti prilagođen program, laganije i opuštajuće vježbe istezanja, ne onaj aktivni program kakvog smo opisali.
Uvijek uzmite u obzir da su ovo generalizacije, a mi smo svi vrlo različiti. Ništa ne treba slijepo slijediti, treba pratiti vlastite reakcije, voditi dnevnik i vidjeti što nam odgovara.