Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član Bamakhepa

Upisao:

Bamakhepa

OBJAVLJENO:

PROČITANO

942

PUTA

OD 14.01.2018.

2 - prehrana

2 - prehrana
A što je sa gorivom?

U modernom životnom ritmu često dolazi do neuravnoteženih prehrambenih navika. Cjelodnevno jurcanje ponekad ne ostavlja vremena za redovne i kvalitetne obroke. Preko dana mnogi od nas "prigrizu" nešto industrijsko, a obrok se kod kuće je potom konzumira previše kasno i u prevelikim količinama. Sigurno da je to jedan od bitnih faktora narušavanja zdravog životnog ritma i kao takav doprinosi problemima o kojima govorimo.

Ipak iako su neke osnove široko prihvaćene nutricionizam je koliko važno toliko i nejasno područje. Na svakom koraku zapažamo različite dijete, sisteme prehrane, različite ideje o tome što predstavlja zdravu prehranu. Što onda odabrati?

Volio bih da imam jasan odgovor na to pitanje. Osobno koristim savjete ajurvedskih liječnika i često ih preporučam. No ne slijepo i bez uzimanja u obzir osobnog iskustva i drugih izvora. Dobar aju liječnik može postaviti dobar temelj osmišljavanju režima prehrane ako dobro poznaje sredinu (klimu, lokalne namirnice) te je u toku sa vremenom i istraživanjima (npr neke tradicionalno preporučene namirnice koje jako reagiraju na pesticide danas to više nisu) kao i dovoljno prilagodljiv da u obzir uzme realne mogućnosti i ne insistira na možda korisnim, ali teško provedivim stvarima. Da li je to zaista i najbolji izbor ne znam, meni odgovara.

No neke stvari se smatraju općenito poželjnima. Veći broj manjih obroka, izbjegavanje kasnih, posebno obilatih obroka, domaća kuhinja. Izbjegavati industrijske proizvode, ako ih se uzima provjeriti sastave i odabrati one bez štetnijih sastojaka poput hidrogeniziranih ulja.

Od svuda dostupnih suplemenata neki mogu povoljno djelovati kada smo izloženi stresu - e-vitamin, b vitamini, magnezij, omega-3, multivitamini/minerali, po nekima L-triptofan itd. Naravno tu su uvijek i prirodni pripravci.

Budući je ova rubrika posvećena jogi nije mjesto za detaljnije rasprave o ovoj temi. Svakako se prije korištenja bilo kojeg suplementa treba dobro informirati. Puno njih dolazi u različitim oblicima koji imaju svoje prednosti i mane. Magneziji na primjer u sveprisutnom obliku jeftinog magnezij oksida nije najiskoristiviji, neki oblici pak mogu stvarati neurotoksične spojeve. No i oni preporučljivi (citrat, glicinat, melat, orotat isl) nemaju potpuno isti učinak. Zatim kombinacije suplemenata i lijekova, prehrana, razina fizičke aktivnosti i puno toga drugog može istu stvar činiti korisnom u jednim, a štetnom u drugim uvjetima. Opet za primjer možemo uzeti spomenuti L-triptofan koji po nekima nije iskoristiv dok je po drugima to samo uslijed nedovoljne fizičke aktivnosti pošto je nisko u redu apsorpcije amino kiselina. Dobra informiranost je stoga presudna kao po potrebi i konzultacije. Neke druge tvari nisu samo beskorisne nego uslijed neaktivnosti mogu biti i štetne. Također je razgovor sa liječnikom uvijek dobra ideja ukoliko imamo namjeru koristiti ozbiljniju suplementaciju.

Ipak su to sve nadogradnje, a ono najbitnije je možda i najjednostavnije. Ili kako je jedan nutricionist napisao - prehrana kakvu bi nam baka preporučila. Niti ovdje ne treba upasti u zamku uvjerenja kako će nam tablete zamijeniti kvalitetne životne navike.

Uz to ukoliko vježbamo jogu treba dodatno pripaziti da se ne jede cca dva sata prije vremena (ovisi o vrsti obroka). Naravno kod onih koji su vrlo ozbiljni u vježbanju, koji tome pristupaju iz duhovnih razloga i slično prehrana se često prilagođava kao što bi se i profesionalnom sportašu bilo da bi se potaklo ili smirilo neke procese koje intenzivna praksa može izazvati, no i to opširna tema za neku drugu priliku.

KLIKALICE

🔝

KOMENTARI

  • 10.12.2012. 23:15h

    Član edin.kecanovicMerlin5

    Ponekad vježbam jogu, a što se tiče prehrane - i yogiji preporučuju  - vegeterijansku.

  • 11.12.2012. 06:37h

    Član bamakhepaMerlin1

    Nije bas tako jednostavno. U mom iskustvu bilo (gdje sam poceo u djetinjstvu ziveci kod roditelja i jeduci time meso, pa mase godina nakon toga veg, pa opet poceo jest meso, pa opet ajmo rec vecinom veg) blo sa drugma veg ili ne nema prakticki nikakav tehnicki utjecaj na praksu.

     

    Etika je druga stvar, ubijanje isl kao i zdravstvena upitnost industrijskog mesa. No cisto tehnicki utjecaj na praksu je ili nikakav ili minimalan u odnosu na sve drugo sto smo izlozeni. Puno vise ce vecinom utjecat procitan novinski clanak ili 15 min gledanja tv-a od komada piletine pa ne vidim to kao nesto u tom smislu presudno.

     

    Nadalje povijesni uzrok stavljanja naglaska na vegetarijanstvo je vrlo nejasan. Nije uvijek u svim krajevima i periodima jednak i cini se da je tu vise socioloskog i religijskog upliva i od etickog, a kamoli iskustvenog mistickog. U osnovi eticko i religijsko vise nego prakticno pitanje.

     

    Mislio sam na nesto sasvim drugo kod spominjanja specificnosti u joga praksi, no za to bi trebali ulaziti u objasnjavanje barem osnovnih jogickih i ajurvedskih koncepata sto je ipak previse za ovakav oblik komunikacije.

  • 11.12.2012. 06:50h

    Član bamakhepaMerlin1

    Naime covjek je vrlo kompleksni mehanizam i sve parametre unutar tog mehanizma mozemo promatrati samo u odnosu na sve ostalo.

     

    Ako zanislimo nekakav equalizer ne mozeo reci da bilo koji parametar/tipka na njemu ima samo jednu idealnu poziciju. Ovisi o glazbi koju slusamo ili masteriramo, o ciljevima koje imamo te o polozaju drugih tipki.

     

    Isto je sa prehranom. Treba ju gledati kada govorimo o jogi u kontekstu balansiranja dosha s obzirom na specificnost odredjene prakse i konstitucije praktikanta kao i na neke osnove ozbiljnije sadhane u akumulaciji ojasa isl, goriva za vatru koju se nastoji poticati.

     

    Dakle ako gledamo cisto tehnicki zanemarujuci eticke principe mesna prehrana je samo jos jedna kategorija koja se unutar sebe vrlo razlikuje i jednako moze sudjelovati u tim "finim stmanjima". U tom kontekstu je bitno jede li se pileca juha, srna ili kulen nego jede li se meso ili ne.

     

    Npr osoba koja bi bila trome i inertne konstitucije ce bolje proc sa strogim asketskim zivotom ukoliko zeli pokrenuti odredjene procese na koje cilja duhovna praksa, dok bi ista stvar osjetljivoj osobi mogla biti kontraproduktivna, ona od previse forsiranja prakse moze umjestu u samadhiu zavrsiti na vrapcu i mozda ce biti korisnije balansirati praksu koja dodatno jaca sto je u startu konstitucijski izrazeno na nacin da ostale parametre stavljamo u kategoriju uzemljujucih i spustajucih. Zatim ljudi koji vec jesu stvari isforsirali svjesno, greskom ili nezgodom pa dozivjeli probleme poput kundalini poremecaja trebaju opet spustanje, a ne uznemiravanje sistema.

     

    Uglavnom poanta je da nema apsolutnih pravila. U stvari ima jedno - kad netko tvrdi da postoji apsolutna vrijednost, jedini idealni nacin prehrane, najbolja tehnika, najbolja vjera, to sto nudi bombasticno napuhava i na druge nacine nudi jednostavna rjesenja za kompleksne probleme najbolje okrenut ledja i trazit dalje. To su privlacne ideje i volimo se uvjeravati kako su istinite, no praksa nije bas takva i nista nije tako jednstavno kao sto zvuci u formi ideje.

     

    Osobno stoga veg ili ne ostavljam u sferi osobnih etickih odabira koji se mogu vezati uz praksu joge ali nisu presudni. Cak ima slucajeva gdje suzuje manevarski prostor i komplicira stvari u neki okolnostima.

  • 11.12.2012. 12:30h

    Član edin.kecanovicMerlin5

    Pored vježbi, yoga uključuje i asketizam:ishrana bez mesa, život bez alkohola,uzdržavanje od seksa.

    Početne rezultate mogu postići i mesojedi, ali za više stupnjeve, neophodan je prelazak na vegeterijansku ishranu.

    Učitelji koji govore učenicima da meso ne smeta u napretku, ulizivaju se mogućim novim članovima zbog članarine, ali su to lažni učitelji.

    Učenik koji misli da može napredovati u yogi bez strogosti, u stvari želi biti prevaren, i u skladu sa svojom željom, dobiće prevarantskog učitelja. 

  • 12.12.2012. 01:19h

    Član bamakhepaMerlin1

    polovicno znanje je gore od neznanja kaz

    receno svakako djelomicno stoji - no samo djelomicno.

    Naime cinjenica jest da mnoge vjerske skupine to smatraju te da neki od gurua ublazuju stav radi prodje.

    Cinjenica je takodjer sve ono sto sam rekao - to je vjerski stav koji nije ni u kom slucaju nuzno pitanje iskustva niti je jednako prevladavaao u razlicitim skupinama, vremenima itd.

     

    Ako bacis pogled na razvoj duhovnih praksi vidjeti ces da je joga jednim velikim djelom tantrickog porjekla gdje su takva pravila puno manje istaknuta. rugim djelom je sramana porjekla. Danasnji najcisci predstavnici shramana tradicije su jaini i budisti - jaini su cisti vegetarijanci, ali iz etickih razloga. Budisti nisu vegetarijanci, cak niti stroga asketska redovnicka pravila vinaye to ne traze. Brane ubijanje, no ako im netko ponudi 8uzdrzavaju se prosnjom9, a da nije namjenski za njih ubijeno nema problema. jer je ocito i tu pitanje etike, a ne neke duhovne sustine hrane.

    s druge strane u vedama ima malo toga sto danas prepoznajemo kao hinduizam, a purane i ostali izvori pucke duhovnosti zbog konglomerata ideja i mitova sa svih strana i vremena imaju sizofrenu situaciju gdje u jednom trenutku zagovaraju veg, a u drugom glavni heroji zderu meso i idu u lov.

    Koji je onda pravi uzrok vezanja vegetarijanstva uz duhovnost? Kako rekoh religijski i socioloski. Isti onaj osjecaj i princip ritualne cistoce koji je doveo do toga da se brahmin smatra necistim ako dotakne sjenu osobe najnize kaste (koji moze biti u tom slucaju srecan ako ne dobije po glavi) je i od vegetarijanstva ucinio princip ritualne cistoce kojim su se opet brahmini osobito isticali i po njemu osjecali boljim, ciscim i duhovnijim od drugih.

    Iz istog razloga je jedenje mesa postalo sastavno u vamachara (lijeva ruka) ritualima - ne zbog magicnosti rituala po sebi nego sto u tom drustvenom kontekstu ima specifican ucinak razbijanja okova drustvenih normi i tabua.

    Buduci se to percipira kao dio ritualne cistoce koja donosi drustveni status sto se desava sa novim drustvenim skupinama poput vjerskih (novim u svom vremenu, danas naravno tradicionalnimi)? Nastoje prema ispunjavanju tog ideala. jer iako u tradicionalnom hinduizmu nema olakog mjenjanja kasti postoji ipak visegeneracijska promjena, napredak odredjene skupine u ocima ostatka drustva, a on uvelike ovisi o toj percipiranoj ritualnoj cistoci. Dakle prvo se iz socioreligijskih razloga to postavlja normativnom vrijednoscu, a zatim novonastala skupina prihvaca te ideale u okviru vjecnih drustvenih borbi za boljim statusom.

     

    Nit jedna vjerska skupina koju danas poznajemo nije "cista" sve su to mjesavine utjecaja koje se neprestano  mjenjaju, sto se danas prezentira pod necim nije isto kao prije sto godina, kad dodje na zapad dodatnos e prilagodjava itditd. takodjer, ne bih uzimao price gurua tako ozbiljno, posebno onih popularnih. cesto je tu vise biznisa nego duhovnosti i u prilicno vremena prozivljenog po inidiji gledavsii unatrag uvijek sam bolje savjete u sadhani dobivao od nepoznatih ljudi, ponekad i slucajnih prolaznika nego od razvikanih gurua koji su ispod lijepe price i vanjstine sa bradama i haljama cesto imali vrlo malo stvarnog sadrzaja. Ali zato nerjetko dobre veze sa politikom i kriminalom... no to je za neku drugu temu :)

  • 12.12.2012. 19:33h

    Član edin.kecanovicMerlin5

    Dragi yogiji!

     

    Bog je stvorio ljude i dao im uputstva kako da žive, kako da dostignu spoznaju i kako da se vrate kući – nazad Bogu.

     

     Jedenje mesa definitivno ne spada u ta uputstva.

     

     Proces spoznaje je detaljno opisan u Bhagavad giti, a za ovu priliku navešću neke citate:

    „Niko ne može postati duhovno spoznat izmišljanjem sopstvenog procesa, kao što to obično čine budalasti varalice“. B.G. Transcendentalno znanje, stih 34.

     

    „“...Oni koji smatraju da su sve vrste žrtvovanja ili hrane ili milostinje isti, ne mogu uočiti razlike i budalasti su. Neki misionari zastupaju mišljenje da čovjek može raditi sve što hoće i dostići savršenstvo. Ali takvi budalasti vođe ne djeluju u skladu s odredbama spisa. Izmišljaju sopstvene načine i zavode ljude.“ BHAGAVAD GITA, Vrste vjere, stih 7.

     

  • 13.12.2012. 12:01h

    Član bamakhepaMerlin1

    Opet se mjesaju vjerska uvjerenja sa povijesnim cinjenicama i praksom.

    Gita je novija kompilacija i kao takva dobro prezentira kasniji hindu konglomerat (ali niti tada nikako cjelokupnost Hinduizma koji nema nikakav jedinstveni spis niti teoloski sustav, osim ako se pada na propagandu pojedinih skupina, poput zapadnih gaudya (Krishnijevaca) koji narvno prezentiraju citavu tradiciju podkontinenta kroz svoje lece, a to je otprilike kao da slusas lekcije crkve o drugim religioznim sustavima :D

    Boga jednko tako ne treba uplitati.

    Joga je starija od svih tih sustava i ideja, imas ju u tantriziranom budizmu npr. Kako rekoh ona je tantrickog i budistickog porjekla, a ne vedskog i zato je jednako prisuna u sramana-tantristickom sustavu poput tibetskog budizma.

    Znimljivost je sto budizam kao i ostali sramne ne obrac previse paznje n teisticke ideje o Bogu, sto nije opsjednut vegetrijanstvom koje je kako rekoh socialni i religijski konstrut prije svega i sto je nama najvaznije - ima hatha joga spise koji su najstariji poznati, dakle stariji od onih hindu religije. A cak i striji spis koji nije hatha jogicki ali je cesto koristen u kombinaciji i smatra se osnovnim spisom joge - Patanđalijeva joga sutra,  je skoro pa kopija nekim tek nesto malo starijih budistickih, tipicni sramana u vediziranom paketu.

    Dakle joga nije pitanje odernog hinduizma i njegovih teoloskih sustava jer se nalazi u razlicitim sustavima nastalima na podkontinentu, odnosno vuce porjeklo u vremenima kada danasnji, u osnovni srednjovjekovni, hinduizam jos nije na ovaj ncin formiran i izmiksan na osnovi svih tih sarenih izvora pa nema smisla njegove vjerske price nametati i smtrati univerzalnim okvirom.

    Naravno svatko ima svoja vjersk uvjerenja, ali se ne mogu prezentirti kao cinjenicne osnove, jednostavno nema argumenat za to, samo uvjerenja.

  • 13.12.2012. 12:04h

    Član bamakhepaMerlin1

    Izvinjavam se n greskma, odnosno preskocenim slovima, tipkovnica me na lapu zeza i ne hvata

  • 14.12.2012. 17:27h

    Član bamakhepaMerlin1

    Btv ovo ti je bas gita ili (Prabhupadina) tumacenja?

    Nemam njihovu Gtu pri ruci, ali posebno ovaj zadnji stih mi vise vuce na njegov stil nego na Gitu samu. 

SADRŽAJ UPISAO

Član BamakhepaMerlin1 Dodaj ili oduzmi Merlina

Smatrate člana bamakhepa dobrim članom portala? Nagradite ga Merlinom.

IZDVOJENO

Vitamin C

🔝

IZDVOJENO

Najnoviji članci

🔝

Napiši nešto, ostavi trag

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U STUDENOM...

STUDENI...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Danas je Međunarodni dan tolerancije, pa poradimo malo na tome. Lp

    16.11.2024. 03:29h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je martinje povodom tog dana želimo sretan imendan svim Martinama I Martinima!

    11.11.2024. 08:14h
  • Član bglavacbglavac

    Vrijeme leti, sve je hladnije, želim vam ovu nedjelju toplu i radosnu. Lp

    10.11.2024. 09:09h
  • Član iridairida

    Edine, ti se tako rijetko pojaviš, pa ne zamjeri ako previdimo da si svratio, dobar ti dan!

    30.10.2024. 12:33h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    Dobro veče.

    28.10.2024. 22:30h
  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi. Blagoslovljenu i sretnu nedjelju vam želim. Lp

    13.10.2024. 08:02h
  • Član iridairida

    Dobro nam došao listopad...:-)

    01.10.2024. 01:57h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

1 - planiranje 3 - spavanje