U modernom životnom ritmu često dolazi do neuravnoteženih prehrambenih navika. Cjelodnevno jurcanje ponekad ne ostavlja vremena za redovne i kvalitetne obroke. Preko dana mnogi od nas "prigrizu" nešto industrijsko, a obrok se kod kuće je potom konzumira previše kasno i u prevelikim količinama. Sigurno da je to jedan od bitnih faktora narušavanja zdravog životnog ritma i kao takav doprinosi problemima o kojima govorimo.
Ipak iako su neke osnove široko prihvaćene nutricionizam je koliko važno toliko i nejasno područje. Na svakom koraku zapažamo različite dijete, sisteme prehrane, različite ideje o tome što predstavlja zdravu prehranu. Što onda odabrati?
Volio bih da imam jasan odgovor na to pitanje. Osobno koristim savjete ajurvedskih liječnika i često ih preporučam. No ne slijepo i bez uzimanja u obzir osobnog iskustva i drugih izvora. Dobar aju liječnik može postaviti dobar temelj osmišljavanju režima prehrane ako dobro poznaje sredinu (klimu, lokalne namirnice) te je u toku sa vremenom i istraživanjima (npr neke tradicionalno preporučene namirnice koje jako reagiraju na pesticide danas to više nisu) kao i dovoljno prilagodljiv da u obzir uzme realne mogućnosti i ne insistira na možda korisnim, ali teško provedivim stvarima. Da li je to zaista i najbolji izbor ne znam, meni odgovara.
No neke stvari se smatraju općenito poželjnima. Veći broj manjih obroka, izbjegavanje kasnih, posebno obilatih obroka, domaća kuhinja. Izbjegavati industrijske proizvode, ako ih se uzima provjeriti sastave i odabrati one bez štetnijih sastojaka poput hidrogeniziranih ulja.
Od svuda dostupnih suplemenata neki mogu povoljno djelovati kada smo izloženi stresu - e-vitamin, b vitamini, magnezij, omega-3, multivitamini/minerali, po nekima L-triptofan itd. Naravno tu su uvijek i prirodni pripravci.
Budući je ova rubrika posvećena jogi nije mjesto za detaljnije rasprave o ovoj temi. Svakako se prije korištenja bilo kojeg suplementa treba dobro informirati. Puno njih dolazi u različitim oblicima koji imaju svoje prednosti i mane. Magneziji na primjer u sveprisutnom obliku jeftinog magnezij oksida nije najiskoristiviji, neki oblici pak mogu stvarati neurotoksične spojeve. No i oni preporučljivi (citrat, glicinat, melat, orotat isl) nemaju potpuno isti učinak. Zatim kombinacije suplemenata i lijekova, prehrana, razina fizičke aktivnosti i puno toga drugog može istu stvar činiti korisnom u jednim, a štetnom u drugim uvjetima. Opet za primjer možemo uzeti spomenuti L-triptofan koji po nekima nije iskoristiv dok je po drugima to samo uslijed nedovoljne fizičke aktivnosti pošto je nisko u redu apsorpcije amino kiselina. Dobra informiranost je stoga presudna kao po potrebi i konzultacije. Neke druge tvari nisu samo beskorisne nego uslijed neaktivnosti mogu biti i štetne. Također je razgovor sa liječnikom uvijek dobra ideja ukoliko imamo namjeru koristiti ozbiljniju suplementaciju.
Ipak su to sve nadogradnje, a ono najbitnije je možda i najjednostavnije. Ili kako je jedan nutricionist napisao - prehrana kakvu bi nam baka preporučila. Niti ovdje ne treba upasti u zamku uvjerenja kako će nam tablete zamijeniti kvalitetne životne navike.
Uz to ukoliko vježbamo jogu treba dodatno pripaziti da se ne jede cca dva sata prije vremena (ovisi o vrsti obroka). Naravno kod onih koji su vrlo ozbiljni u vježbanju, koji tome pristupaju iz duhovnih razloga i slično prehrana se često prilagođava kao što bi se i profesionalnom sportašu bilo da bi se potaklo ili smirilo neke procese koje intenzivna praksa može izazvati, no i to opširna tema za neku drugu priliku.
Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
942
OD 14.01.2018.PUTA