Sretna sam kad mogu baciti pogled u frižider iz kojeg ispada povrće i voće, tada izvući tave i lonce i kuhati. Dok kuham volim eksperimentirati s različitim kombinacijama hrane i začina, tako da koristim nama poznatije začine kao na primjer: timijan, metvicu, đumbir, muškatni oraščić, ali i one egzotične: asafoetidu, kardamom, šafran, kajenski papar, ... No kuhajući neki dan shvatila sam da gotovo da nema jela u koje ne stavljamo sol i papar (ovdje prvenstveno mislim na našu tradicionalnu kuhinju). I jedan i drugi toliko su nam uobičajeni da o njima više i ne razmišljamo osim kao o paru, soli i papru, koji se zajedno dodaju hrani. Sve mi se više čini da su oba zakinuta jer razmišljajući o eteričnom ulju dobivenom iz papra, paprovacu, javljaju se mnoge prilike kada ga možemo koristiti. Evo nekoliko primjera.
Paprovac (Piper nigrum) idealan je u ovim zimskim danima jer svojim mirisom donosi vrckavost i osmijehe u naš život. Vrlo je zgodno koristiti ga u aromalampici u koju dodate 8 kapi mandarine i 8 kapi paprovca. Zajedno će opustit, ali ujedno dodatno začiniti i stimulirati atmosferu.
Zbog svog stimulirajućeg djelovanja paprovac se često koristi i kao afrodizijak. Stoga, kada vatrica u odnosu zatinja, par kapi papra i senzualnog ylang ylanga učinit će čuda. U tu svrhu pripremite mješavinu od 30ml bademovog ulja u koju dodate 4 kapi paprovca, 5 kapi ylang ylanga i 5 kapi mandarine. Ovu opuštajuću i ugodnu mješavinu možete koristiti za masažu stopala, leđa, ruku,...Njegovo djelovanje kod frigidnosti i impotencije znanstveno je priznato!
Tradicionalno paprovac se koristi u liječenju probavnih tegoba i dišnih infekcija. Muče li vas grčevi, nadutost, otežana ili usporena probava, u 30 ml makadamije dodajte 8 kapi paprovca, 6 kapi anisa (kod nadutosti), 6 kapi bosiljka metilkavikol (kod bolnih grčeva), te 10 kapi lavande prave (smiruje i opušta). Mažite na područje trbuha i donji dio leđa.
Nemate li vremena za spremanje deserta, topla čokolada u koju dodate 1 jušnu žlicu sojinog vrhnja s dvije kap paprovca bit će pravo iznenađenje. Potiče ugodu, ali i probavu.
Paprovac je vrlo djelotvoran kod ublažavanja boli u zglobovima i mišićima, stoga se preporučuje kod artritisa, reume, bolova u mišićima, neuralgija. Olakšati bol možete tako da u 30 ml makdamije dodate 10 kapi eukaliptusa limunskog (protuupalno djeluje), 8 kapi cedra atlaskog (pokreće limfu), 5 kapi borovica bobice (diuretik), 6 kapi ružmarina 1,8 cineol (pokreće cirkulaciju) i 3 kapi lovora (analgetik). Namažite na bolno područje nekoliko puta dnevno.
Kod zubobolje u 2 dcl vode dodajte 1 kap paprovca i 1 kap kadulje, promiješajte i grkljajte. Vodu ispljunite. Ponovite 2-3 puta dnevno.
Imate li osjećaj da ste zapeli u životu, da trebate poticaj, snagu i hrabrost u rješavanju situacija i problema, paprovac će pokrenuti koncentraciju, te pomoći u donošenju rješenja. Možete ga koristiti u aromalampici za vrijeme meditacije, u mješavini za masažu, kupkama...
Kolika je uistinu vrijednost papra govori i činjenica da su ga u srednjem vijeku koristili kao platežno sredstvo. Danas za mene, papar i ostali začini predstavljaju one male, svakodnevne stvari koje me raduju i vesele. Koristeći ih obogaćuju moju hranu, moj dan i život. Čak i ako niste skloni koristiti začine u kuhanju, probajte njihova eterična ulja. Općenito začini stimuliraju i pokreću nas. Možda će u ovim oblačnim, zimskim danima, neki od njih pokrenu vaš život u nekom drugom, boljem i željnom smjeru.