Ovaj poremećaj može biti dobroćudan (iako bolan) ukoliko se radi o bolovima mekog mišićnog tkiva. Vrlo često uzrokuju ga emocionalni procesi što je i dokazalo dugoročno istraživanje dr. med. John E. Sarno, te njegov rad s ovom vrstom pacijenata. Kod nekih osoba bol može naglo početi, kod nekih se pak sporo razvija, a u nekim slučajevima se javi tek kad riješimo problem koji nas je mučio. Isto tako, neki ljudi ne znaju kako zaboraviti svakodnevne brige, stoga kad se udalje od tvrtke ili posla (vikend, godišnji) počinju osjećati tjeskobu, te napad počinje. Kada se pojave ovi bolovi su vrlo jaki, a najčešće počinju u području križa, slabinskom dijelu kralježnice, ili mišićima stražnjice.
Kod razvoja ove bolesti, ne radi se samo o situaciji kad se ona javlja već i o stupnju napetosti koju tada osjećamo. Napetost, stres, nedostatak samopoštivanja (potreba za stalnim dokazivanjem i perfekcionizmom), tjeskoba i ljutnja pokreću ovu vrstu boli. Iako su anksioznost i ljutnja većinom vezani za posao, privatni odnosi su vrlo čest izvor potisnutih emocija. Naime, važan dio ljutnje i zamjeranja proizlazi i iz naše brige i odgovornosti za bliske osobe (ali nas to i opterećuje na neki način, stoga i podsvjesno ljuti).
Ovdje sindrom bola djeluje tako da odvraća pozornost od potisnutih neželjenih emocija (tjeskobe, ljutnje, bijesa i straha), stoga tijelo radije odabire bol nego osvještavanje emocije. Da bi izbjegli ovu vrstu boli svakako se treba zapitati koje nas to nelagodne emocije upozoravaju i na što? Razni drugi simptomi, a koji su povezani sa napetošću (migrena, glavobolja, problemi s probavnim organima, peludna groznica, astma..) mogu prethoditi ovim problemima, no ohrabrujuće je to da se bol smanjuje kako podižemo razinu svijesti o svojim emocijama.
Jedan od načina koji pomaže ovaj proces je i Raindrop (kap po kap) tehnika, gdje koristimo veće količine eteričnih ulja koja se nanose direktno na područje leđa. Neka od eteričnih ulja koje se koriste su: lavanda, vetiver, primorski vrisak, timijan timol, ravensara, bušin, bosiljak metilkavikol, lovor, mažuran,... Kroz masažu ulja ulaze u krvotok, opuštaju mišićno tkivo, ublažuju bol, pokreću cirkulaciju i krajnje opuštaju psihu. Pred kraj masaže, na područje leđa se stavlja mokar vrući ručnik, a masaža stopala i refleksnih zona dolazi na kraju tretmana.
Ne postoji „čarobni“ recept za niti jednu bolest. Prirodno liječenja je zdravije, no zahtijeva vremena, strpljenja i predanosti. Ipak, svaka osoba treba sama odlučiti kada će se obratiti liječniku.