Ah, najčešće nemam živaca za to, a znam da trebam biti redovita i detaljna u čišćenju kako bi koža za vrijeme sna mogla disati, regenerirati se. Vjerujem da vam je dobro poznat taj osjećaj....
Već par godina pokušavam, koliko god je moguće, koristiti prirodnu kozmetiku kao i sredstva za čišćenje stana. Neka od njih sam pripremim, a one složenije nabavim u dućanima prirodne hrane. Ipak, bazno ulje za skidanje šminke vrlo se lako napravi kod kuće.
Tako sam napravila mješavinu koju koristim već par mjeseci, a koja pogoduje mojoj koži i NE peče. Često mi se znalo desiti da kupim novo sredstvo koje bi nakon dva-tri čišćenja bacila ili dala jer su me oči silno pekle. Prednost ovakve kozmetike ogromna je jer u tijelo prodiru samo prirodna i kvalitetna biljna ulja.
Uglavnom, u 10 ml baznog ulja avokada (dobro je za suhu kožu iscrpljenu od sunca i topline) dodala sam 10 kapi sjemena mrkve (pomlađuje kožu, djeluje na bore, tonus i elasticitet), te 10 kapi palmarose (regulira sebum, potiče epitelizaciju).
Ipak, unatoč tih divnim i blagotvornim uljima, one dane u mjesecu već sam pogled u ogledalu me obeshrabri i čini se da ništa ne pomaže u borbi sa prištićima. Moje lice, napadnutu sa svih strana kao da nikad nije izašlo iz puberteta... tada se sve jasno vidi, jesam li pojela malo više sira, salame,...i tako svaki mjesec. No, u jednom trenutku očaja, sinula mi je ideja – napraviti mješavinu za skidanje šminke koja pojačano dezinficira i ublažava ovakve iritacije. Naime, kože mi je u tom periodu masnija, stoga sam u 10ml baznog ulja lješnjaka dodala 6 kapi čajevaca (antiseptik) , 6 kapi rimske kamilice (čisti kožu), te 5 kapi lavande pravu (potiče epitelizaciju, njeguje kožu, dezinficira). Pa da vidimo gdje su sad prištići!!!
Vjerujte laknulo mi je. Nije to neki revolucionarni pomak, niti rješava problem skidanja šminke, no mirnija sam, koža lica nema toliko nečistoća, bolje se osjećam, čišće.
Nakon ovakvog čišćenja, na lice možete još nanijeti, pamučnom vaticom, hidrolat umjesto tonika. Hidrolat je cvjetna vodica dobivena iz eteričnih ulja, stoga prirodan, ali ne smije sadržavati alkohol etanol niti konzervanse. Kod masne kože preporučuje se koristiti hidrolat nerolija, hidrolat kamilice kod iritirane kože i sklone upalama, a hidrolat ruže kod zrele. Ukoliko koži nedostaje vlage, slobodno u 100ml hidrolata dodajte jednu čajnu žlicu biljnog glicerola i dobro promućkajte. U kritičnim danima, možete nanijeti na lice 2-3 puta dnevno.
Nadam se da ćete uživati gledajući kako vaše lice poprima neki novi sjaj, tonus i ljepotu. Ipak, nemojmo zaboraviti da istinska ljepota uvijek dolazi iznutra.