Upravo onako kako se priroda budi, kako staro zamjenjuje novim, tako u skladu s njom i naše tijelo u proljeće započinje sa obnavljanjem i odstranjivanjem svega nepotrebnog i suvišnog.
U proljeće se javlja snažnija eliminacija toksina iz tijela, pojačano, fiziološko, ispadanje kose te rast nove kose. Koža je nakon zime suha i pojačano odbacuje odumrle stanice kako bi se obnovila , ponekad izgleda umorno, bez sjaja, slabo hidratizirano i slabo nahranjeno.
Odgovor i pomoć leži u prirodnoj kozmetici koja se bazira na hladno prešanim i nerafiniranim biljnim uljima te eteričnim uljima aromaterapijske kvalitete, bez konzervansa, bez umjetnih boja, mirisa i ostalih aditiva, koja će u vrlom kratkom vremenu postići da vaša koža ponovno dobije sjaj, da bude zdrava, lijepa i njegovana.
Bitno je u organizam unositi veće količine vode kako bi koža ostala hidratizirana a u izmjeni tvari, koja je u proljetno doba izuzetno bitna, pomažu i dvije šalice zelenog čaja ( Camellia sinensis ) dnevno. Što se tiče vanjske njege kože potrebno je odstraniti stare stanice kože pilingom, potaknuti izmjenu tvari, kožu dobro hidratizirati i nahraniti.
Pilinzi- U proljeće je nužno odstraniti odumrle stanice kože i na taj način potaknuti epidermu na stvaranje novih stanica.
Piling za tijelo- u 30g pšeničnog ili kukuruznog grisa dodati 3g biljnog glicerola i 20g baznog ulja lješnjaka ili badema, lagano izmiješati dok ne dobijete piling. Piling se nanosi na tijelo i lagano umasira, kružnim pokretima, te ispere mlakom vodom.
Piling za lice- 10g cvjetova kamilice (Chamomillae flos ) ili stolisnika ( Millefolii herba) usitniti u tarioniku ili električnom mlincu. Dodati 2g biljnog glicerola i lagano umješavati macerat gospine trave ( macerat kantariona) do fine, lagano tekuće konzistencije. Nježnim, kružnim pokretima nekoliko minuta masirati lice i isprati.
Maske- funkcija maski je izmjena tvari. Iz kože izvlače toksine, višak masnoće, nečistoću i odumrle stanice a koži daju minerale potrebne za njeno normalno funkcioniranje.
Maske se izrađuju od gline a na tržištu se nalazi nekoliko vrsti gline koje su svojim svojstvima prilagođene različitim tipovima kože.
Bijela glina je prilagođena svim tipovima kože- pogotovo osjetljivoj koži i koži sklonoj alergijama a koristi se i kod istanjene i jako isušene kože. Crvena glina se također koristi kod suhe i osjetljive a zelena kod problematične i masne kože.
Jedna od receptura za pripremu maske: u 30g gline koja odgovara potrebama vaše kože dodati 3g macerata gospine trave (kantariona), 3 kapi eteričnog ulja prave lavande ili 3 kapi palmarose i u takvu smjesu lagano dodavati hidrolat prave lavande ( oko 20- 25ml hidrolata , ovisno o tipu gline) i miješati sastojke par minuta do konzistencije fine paste.
Takvu masku nanijeti na kožu lica, pričekati dvadesetak minuta da se osuši i tada isprati pod mlazom mlake vode.
Hidrolati- hidrolati ili cvjetne vodice su vodeni ostaci koji zaostaju nakon destilacije eteričnih ulja a nose sastavnice biljke koje su topive u vodenom mediju.
U aromaterapijskoj upotrebi su samo čisti hidrolati,bez dodatka alkohola ili nekog drugog konzervansa, jer alkohol isušuje kožu.Hidrolati se koriste kao tonici, hidratiziraju kožu, što je vrlo značajno u proljetnoj njezi kože a koriste se prema tipu i specifičnostima vaše kože.
Univerzalan hidrolat, prilagođen svim tipovima kože je hidrolat ružmarina kemotip verbenon.
Osjetljivoj koži gode hidrolati prave lavande, rimske kamilice i mirte kemotip mirtenil acetat. Za njegu masne kože koriste se hidrolati širokolisne lavande i nerolija a za njegu suhe kože hidrolat sjemena mrkve i ruže. Kod zrele kože, za lagano zatezanje bora i regeneraciju mogu se koristiti hidrolati hammamelisa, smilja i bušina a kod problematične kože i one sklone aknama dobro je primijeniti hidrolat čajevca, timijana kemotip linalol, lavandina ili hidrolat lovora.
Tonik se pripravlja tako da na 90ml hidrolata prilagođenog vašem tipu kože stavite 2g biljnog glicerola i 10ml soka aloe vere. Sastojci se dobro pomiješaju i čuvaju u tamnoj, staklenoj bočici na hladnom mjestu. Tonik nanositi do dva puta dnevno.
Ulja za njegu kože tijela i lica
Pri spomenu ulja, ljudi često pomisle da će im na koži ostati masni sjaj i da će se ulja sporo upijati u kožu za što, pri brzom tempu kakvim živimo, nitko nema vremena. Međutim, kada se radi o hladno prešanim i nerafiniranim biljnim uljima- može se reći da se tu radi o čistoj predrasudi. Hladno prešana i nerafinirana ulja lako prodiru kroz slojeve kože i koža ih prepoznaje i brzo ugrađuje u svoju strukturu za razliku od derivata nafte ( vazelina i parafina) koji se zadržavaju na površini kože ili biljnih ulja koja su rafiniranjem izgubila hranjiva i ljekovita svojstva.
U proljetnoj njezi ćemo posegnuti za laganijim, prozračnijim i brzoupijajućim, a opet, takvim uljima koja će koži dati dovoljno hrane za razliku od zimske njege gdje se koriste „teža“ i sporoupijajuća ulja kako bi se koža zaštitila od vanjskih utjecaja.
Recepture za njegu kože tijela:
Za normalnu i suhu kožu tijela:
50ml baznog ulja suncokreta
50ml baznog ulja badema
25 kapi eteričnog ulja prave lavande
25 kapi eteričnog ulja palmarose
Za masnu kožu tijela:
50ml baznog ulja lješnjaka
50ml baznog ulja makadamije
50 kapi širokolisne lavande
Ulja nanesite na još lagano mokru kožu nakon tuširanja i ostavite da se upiju u kožu.
Recepture za njegu kože lica:
Za normalnu kožu
30ml baznog ulja makadamije
5 kapi eteričnog ulja ružmarin kemotip verbenon
5 kapi eteričnog ulja palmarose
Za suhu kožu lica:
20ml baznog ulja badema
10ml baznog ulja pšeničnih klica
5 kapi eteričnog ulja sjemena mrkve
5kapi eteričnog ulja palmarose
Za masnu kožu lica:
20ml baznog ulja lješnjaka
10ml baznog ulja jojobe
10 kapi širokolisne lavande
Za zrelu kožu i regeneraciju:
10ml baznog ulja noćurka
10ml baznog ulja pšeničnih klica
10ml baznog ulja ploda divlje ruže
2 kapi eteričnog ulja smilja
5 kapi eteričnog ulja sjemena mrkve
3 kapi eteričnog ulja ružmarin kemotip verbenon
Ulja se mogu koristiti za svakodnevnu njegu kože lica, ujutro i uvečer.
Ova ulja za lice, s obzirom da ne sadrže konzervanse ni druge aditive, mogu se koristiti i za njegu područja oko očiju.
Andrea Šitum, fitoaromaterapeut