Jasno, svi želimo imati lijepu, gustu, lepršavu i zdravu kosu, te neki naši postupci mogu pomoći da je zaštitimo i održavamo zdravom unatoč genetici koja diktira osnovne karakteristike kose. U ovom mirisnom pozdravu predstavit ćemo nekoliko prirodnih načina za tretiranje raznih tipova kose.
Kosa, kao i kože ima prirodnu kiselost, te je učestalo pranje alkalnim šamponima može poremetiti. Korištenje blagih, pH uravnoteženih šampona možemo smanjiti utjecaj na kosu. Također kosu ne bi trebalo prati previše često, no to ovisi koliko se ona masti i koliko možete izdržati da ona izgleda uredno.
Osim što se pretjerano masti, ponekad kosa može ispadati i/ili prorjeđivati se. Treba znati da je ispadanje dlaka normalna pojava, a normalnim se smatra ispadanje od 70 do 100 dlaka s vlasišta dnevno! Kod ljudi dlake ispadaju nasumično s površine čitavog vlasišta, osim kod nekih bolesti. Ukoliko stanje ispadanja kose potraje svakako bi trebalo potražiti pomoć liječnika kako bi utvrdio pravi uzrok.
Perutanje je još jedan čest poremećaj stanja kose kada se ljušti površinski sloj kožnih stanica na tjemenu. Osim što ne izgleda lijepo, ukazuje i na to da se osoba mora pozabaviti svojom prehranom, pripaziti na stres, obratiti pažnju na moguće alergene (na neki od derivata katrana ugljena, salicilna kiseline, sumporne otopine), te u svakom slučaju obratiti pažnju na zdrav i uravnotežen životni ritam.
Ovisno o vrsti problema stanje kose može se ublažiti redovitom upotrebom pakunga (uljnih mješavina koje će ojačati kosu) i blagih šampona na prirodnoj bazi. Kao i obično s prirodnim preparatima sam proces možda duže traje, no dugoročno je puno zdraviji za organizam i kosu. Eterična ulja ovdje izrazito pomažu jer pravilnom primjenom mogu pojačati cirkulaciju, dati kosi sjaj, smanjiti prhut, balansirati lučenje sebuma.
Kod nas se tradicionalno, za tretiranje i obnavljanje kose, koristi maslinovo ulje (ekstra djevičansko naravno) jer ono jača vlasište, povećava obujam kose i sjaj. Ipak, maslinovo ulje je dosta gusto i teško se upija i ispire, stoga možemo koristiti i bazno ulje jojobe koje regulira stvaranje sebuma, ulje pšeničnih klica koje pojačava rast dlačica, a mogu se koristiti i ulje kantariona i sezama.
Pakunzi se vrlo lako pripravljaju i jednostavni su za korištenje. Kosi donose sjaj i jačaju je, a koristimo ih prije pranja kose. Slijedi par receptura:
Za normalnu kosu: u 20 ml maslinovog ulja dodajemo 10 ml kantarionovog ulja, te 10 kapi petit grain i 10 kapi ružmarin cineola
Za suhu kosu: u 20 ml maslinovog ulja dodajemo 10 ml jojoba ulja, te 8 kapi lavande, 4 kapi geranija i 6 kapi palmarose
Za slabu kosu: u 20 ml maslinovog ulja dodajemo 10ml pšeničnih klica, te 10 kapi eteričnog ulja ružmarin cineol i 10 kapi pačulija
Mješavinu ulja treba dobro promiješati i utrljati u mokru kosu (inače će se teško isprati). Obratite pažnju na tjeme i vrhove. Omotajte glavu ručnikom i ostavite mješavinu da stoji 30 min. Nakon toga, dodajte dosta šampona, te isperite. Ovaj postupak može se ponavljati jednom tjedno.
Masnu kosu bolje je tretirati tonicima umjesto uljnih pakunga. U 150ml destilirane vode dodajemo 150 ml ružine vodice (hidrolata) ili narančinog cvijeta, te 2 čajne žličice jabučnog octa, 4 kapi lavande, 3 kapi cedra, 4 kapi palmarose, 4 kapi ružmarin cineola
Tonik treba dobro protresti prije svake upotrebe. Ulijte malo tonika u dlanove i utrljajte u kosu i vlasište (nije potrebno kosu prije močiti). Ukoliko se redovito koristi, nekoliko puta tjedno, tonik će pomoći u obnavljanju kose, smanjiti izlučivanje sebuma, te potrebu za čestim pranjem.
Osim pakunga i tonika, za njegu kose možemo sami pripremiti i šampone. U šampon bazu dodajemo vodeni ekstrakt bilja, biljno ulje, te eterična ulja.
Za jačanje kose: u 250ml šampon baze ulijte nježno 30ml iscrpka korijena koprive, a u to dodajte 5 ml kantaronovog ulja s 30 kapi ružmarin cineola, 10 kapi lavande prave, 10 kapi pačulija.
Protiv prhuti: u 250 ml šampon baze dodajte 5 ml kantarionovog ulja u kojem je već ukapano 20 kapi palmarose, 20 kapi kamilice rimske ili njemačke, 20 kapi lavande
Kod masne kose: koristite 30 ml iscrpka ružmarina u koji dodjemo 20 kapi palmarose, 30 kapi širokolisne lavande i 10 ružmarin verbenona; sve to dodajemo u 250 ml šampon baze
Za normalnu: u 250 ml šampon baze dodajte 30 ml iscrpka breze, te 5 ml kantarionovog ulja u kojem je već ukapano 20 kapi lavande prave, 10 kapi palmarose, 10 kapi geranija
Sve zajedno dobro promiješajte kako bi se ulja dobro raspršila i prelijte u staklenu posudu. Koristite kao svaki drugi šampon. Kao i s drugim preparatima, nije poželjno isti proizvod koristiti duži vremenski period, stoga i kod korištenja šampona ili pakunga, mijenjajte recepture.
Kako je dokazano da je stres veliki neprijatelj zdravlja, pa tako i zdrave kose, ukoliko je moguće smanjite ga na što manju moguću mjeru. Razne tehnike omogućavaju opuštanje i punjenje baterija. Naša tijela su vrhunski organizam koji savršeno funkcionira, no povremeno mu se treba posvetiti i njegovati ga. Desetak dana godišnjeg i odmaranja na plaži nije dovoljno da bismo bili zdravi.
Neke od tehnika koje jačaju imunitet i opće stanje organizma su: reiki, pjevajuće tibetanske zdjele, disanja, yoga,... za više informacija pogledajte na našoj web stranici www.pensoposositivo.org, pod tretmani.
Također, u nekim životnim razdobljima, npr. nakon poroda ili u menopauzi, veća je mogućnost da se pojave tegobe s kosom. Pružite tada psihološku pomoć članu obitelji koji ima problema. Kako psihički pritisak dodatno pogoršava tegobe s kosom važno je otkriti i ukloniti uzrok.
Ljeto je, nosimo sunčane naočale kako bismo zaštitili oči od prejakih UV zraka, isto tako pazimo kosu. Šeširi, marame, srećom, sve je u trendu, sve se nosi, treba samo izabrati...